Modul pentru poze la scara N

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Am montat rocile uscate deja partial pe modul. Pentru incadrarea rocilor in spuma taiata am folosit bucatele de fasa gipsata de 3-6cm lungime si 2-3cm latime, inmuiate in apa si apoi modelate cu o pensulica mica in crapaturi. Tot metoda de la WS. La diorama am folosit ipsos turnat cu lingurita in crapaturi si am plans dupa aia cand s-a uscat si a trebuit sa le dau forma de roca. Acum arata mult mai bine si mult mai usor de lucrat. Am pus cate bucatele au trebuit pana a iesit bine. Poze.


Facut dupa aceasta metoda, se pot face cred 3-4 module consecutiv in cateva zile Si destul de ieftin. :D
 
:D Tot asa cum le-am vopsit si pe aia mare, chiar mai simplu. Cu un burete muiat in culori diluate.Asta dupa ce se usuca complet tot. altfel daca fasa gipsata e umeda cat de putin, efectul e distrus. O sa incerc sa pun poze cu fiecare pas, sa fie cat mai explicit si pe inteles. E cam greu sa iei camera si sa faci poze mereu, mai ales cand ai mainile pline de ipsos sau culoare, da o sa incerc.
 
foloseste manusi de chirurg de la farmacie cand lucrezi :D si cand faci pozele le scoti . te scoti ca nu iti mai afectezi pielea cu ipsos ,e ..cum se zice acuma ECO ! :lol:
 
:p Prima mana de jeg, care imita pamantul. Avantajul zilelor toride, se usuca tot in cateva ore. Se poate continua cu ea diluata tare pana la realizarea efectelor dorite. Numai dupa uscarea definitiva a primei maini, altfel devine uniforma. Fasa gipsata si ipsosul cand sant uscate bine, absorb repede pigmentul in zona respectiva si se creaza o pata cu centrul mai inchis si margini mai deschise.

 
:D Uscata
perfect dupa o zi de canicula ca in Sahara, am diluat culorile si m-am pus pe colorat restul de roci si teren.


Pun 2 poze, cu si fara blitz pt a se distinge mai bine culorile folosite.
Pete aleatorii cu un burete imbibat Se va lasa sa se usuce un pic intre culori, pt o absorbtie mai buna.
:D











Am patat si relieful pe ici pe colo cu aceleasi culori, apoi dupa 10-15 min, am dat o spalare cu negru diluat peste tot relieful.
 
Si o mana cu verde acolo unde o sa apara iarba. Pana la uscare completa, voi pune balast in zona unde e gol.

 
Ceva de genul ala. da e de mai multe nuante si dimensiuni. WS :p Pliculete mici, erau si in cutia aia a modulului cumparat in cantitate suficienta. Si mi-a ramas din vechi destul cat sa fac o diorama de 0,5 ha :D
 
Salutare...o intrebare un pic off si u n pic on topic: Rumegusul fin este bun de iarba? Am inceput sa adun... daca vrea careva:)))
Si chiar sunt curios ce iarba si cum pui?
 
Rumegus foloseam acum 20 si ceva de ani, merge in locul turf-ului fin, da trebuie vopsit cu tempera si uscat in cuptor. Nu se merita oricat ai fi de sarac. Un plic cu turf fin sau mediu la Woodland e 2,50-3$.
Ierburile au crescut asa: Udat cu un pulverizator cu solutie de aracet bine, apoi presarat foliajul de diverse culori, la urma sigilat cu inca o mana de aracet pulverizat pana se imbiba bine.
Uite un tutorial bun de urmarit, cap coada.
:D
http://woodlandscenics.woodlandscenics.com/show/video/TheClinic
 
Am pus si ceva pietricele, la baza stancilor. Inca se vede aracetul cu care le-am fixat, dar se va usca repede. Vor urma boscheti mici, tufe si ceva copaci. Modulul fiind numai pentru pozat locomotivele, nu va fi incarcat prea tare.

 
A pus si ceva bolovani, ierburi mici si boscheti. Incepe sa semene cu ce doream eu :D



Inca nu s-a uscat adezivul la ierburi, urmeaza inca 2 maini de adeziv pus prin picurare pe ele, pt a ramane definitiv acolo.
 
In momentul asta as putea sa spun ca este foarte aglomerata ! E dintr-o zona foarte salbatica :D Insa efectul este absolut superb, datorita faptului ca folosesti foarte multe elemente diferite pentru crearea impresiei de realitate !

Spor la treaba ! Fi sigur ca atunci cand ma voi apuca de relief , prima sursa de inspiratie o sa fie acest articol .
 
:D Pai e dintr-o zona de deal, cu un tunel, e normal sa fie numai balari si boscheti. Nu am mai pus apa sa fac un lac mic, aveam, da nu isi are rostul pe un modul numai pentru poze. Destinatia lui este pentru pozat material rulant. O sa pun cativa arbusti mai mari si poate 2-3 copaci pentru fundal, in spate. O sa incerc sa o termin zilele astea.
 
Salut
Faina treaba... o mica remarca... partea cu saracia si cu optiunile pe care le poti avea ca independent fara a fi legat de sistemul "mura-n gura" american sunt chestii diferite.
Anyway... stii cati oameni mananca doar de 3$ pe zi?

Personal inrebasem din 2 motive: am strans ceva rumegus de la montarea cadrelor si - asa cum am mai spus - imi place sa fac lucrurile cat mai departe de a le cumpara de-a gata...

Sper ca nu te-ai suparat

In rest a iesit foarte bine, iar eu tocmai fac una de "foto" ca sa invat sa fac "chestii" de pus pe cea mare
 
:D Nici pe departe, aluzia nu era la tine. Ca o remarca trista , dar adevarata, ala care mananca de 3$ pe zi nu cred ca ii arde de trenulete sau de altele. :( Eu am spus doar ca am folosit asa ceva si nu cred ca o sa faci ceva cu rumegusul. O sa semene cu iarba doar daca pui si un carton cu explicatii sub diorama, sau etichete pe care sa scrie copac, iarba, etc, ca sa inteleaga omul. Uite niste poze ca sa vezi ce mi-a iesit mie cu rumegus la vremea cand nu gaseai nici macar un pigment bun ca sa colorezi ceva.





Cat despre sistemul mura in gura a fost inventat pentru cei care nu au timp sa stea acasa prea mult. Daca nu luam modulul asa cum era, probabil imi trebuiau vreo 7-8 vacante ca sa sa fac asta sau vreo 3 vieti ca sa fac diorama aia mare. Fiecare cu prioritatile lui. :D
 
Sincer mie imi place ce ai facut cu rumegusul. Chiar daca arat?? mai fals, chiar da bine.
poate si fotograful are meritul sau, hi hi hi
Dioramele tale, pe de alta parte, arat?? foarte realist, nu contest. Dar uitându-m?? pe diverse filme de tip how to am vazut o discrepan?a uria??? între a face cu chestii de-a gata si a inventa chestii alternative.
Ai mare dreptate, conteaz?? si priorit???ile, astfel încât vorba cu timpul este bani este perfect valabil??. Ori bani si repede, ori ghidus si mai încet.
Sper din toat?? inima sa nu te fi sup??rat.

Abia astept noi post -uri de la tine.