Modulele Clubului Improvizat Bucuresti

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Vali, cum eu nu ma pricep prea mult la peisagistica las totul pe mana lui Robert, suntem inca la inceput cu modificarea peisajului si iarba uniforma a fost pusa de fatada pentru ca am avut o expozitie urgenta la care le-am dus.

In timp, sper ca cu ajutorul celor implicati, Robert, Bogdan, Cosmin, Andreiul, Lok si invitatii care poposesc pe la atelier vom pune in aplicare ideile pe care le avem in incercarea de a aduce la o forma cat mai frumoasa si de ce nu apropiata de realitate.

Legat de terasament nu sunt sigur daca se doreste modificarea colorii lui, oricum a fost de la bun inceput o culoare gresit aleasa de catre mine din necunostinta :|
 
Buna,

Culoarea terasamentului se poate modifca oricand cu aerograful, urmat de un "dry brush" pentru a scoate in evidenta anumite detalii.

In rest, asa cum spune Vali: buruieni, tufe si vegetatie salbatica ceva mai anarhica nu v-ar strica.
 
Ok, hai sa zicem ca dam cu aerograful , dar cu traversele ce facem , le coloram odata cu terasamentul in aceiasi nuanta ? :roll:
 
La traverse vii dupa aia cu rabdare multe si o pensula mai veche, cu par mai aspru si le canesti un pic. :p
Sa nu imi spui ca nu stii ce este :D

Dupa ce le-ai innegrit un pic, mai tragi o dusca de rabdare si dai cu tonuri diferite de maro...de la inchis pana la cel mai deschis, cu tonuri de crem, in general culori neutre.
Tot ce iti zisei mai sus, se face cu pensula uscata, prin tamponari usoare.
Poti face asta si cu aerograful, dar la cate tonalitati ar fi de aplicat, tot mai buna pensula.
 
Hmmm, eu mai am o problema, legata de trecerea la nivel: avand in vedere faptul ca piesele sunt prea mari pentru a putea fi considerate traverse, le putem considera dale din beton si vopsi ca atare. Problema este ca daca le consideram dale din beton, acestea trebuiesc taiate, deoarece acestea aveau forma trapezoidala.

Hmmm, idei?

Deasemenea, in cazul in care punem foisorul, proprietatea trebuie, zic eu, ingradita. Deci gard. Din plasa, din sarma ghimpata, din lemn? De care sa fie?
 
Ai doua variante la dale, ori le crestezi cu cutterul sa para mai mici, ori le scoti si inlocuiesti cu ce crezi tu de cuviinta. :D Eu forma trapezoidala nu am vazut dar poate ca exista ar fi binevenita o poza in acest sens.

Legat de constructia unui gard , mie chiar mi-ar place sa facem asa ceva insa imi pun aceiasi intrebare ca si tine , ce model sa fi fost ? Sarma ghimpata nu cred ca e cazul, nu avem soiuri speciale plantate acolo :D .

Parerea mea.
 
cosmin78 a spus:
La traverse vii dupa aia cu rabdare multe si o pensula mai veche, cu par mai aspru si le canesti un pic. :p
Sa nu imi spui ca nu stii ce este :D

Dupa ce le-ai innegrit un pic, mai tragi o dusca de rabdare si dai cu tonuri diferite de maro...de la inchis pana la cel mai deschis, cu tonuri de crem, in general culori neutre.
Tot ce iti zisei mai sus, se face cu pensula uscata, prin tamponari usoare.
Poti face asta si cu aerograful, dar la cate tonalitati ar fi de aplicat, tot mai buna pensula.

Parerea mea este ca aerograful este bun daca vrei sa schimbi culoarea la o suprafata mai mare, de exemplu daca vrei sa ai o zona de linie proaspat reparata, cu terasamentul proaspat aplicat si care nu a avut timp sa se murdareasca.

Apoi, nici eu nu sunt adeptul aerografului pentru schimbarea nuantelor la terasament (poate si pentru ca experienta mea in utilizarea lui este limitata) dar pot spune ca, in cazul dry brushing cu prafuri pentru weathering, acesta va adera diferit la terasament fata de traverse. In orice caz, cuvantul de ordine este: EXPERIMENTATI! Si, pe cat posibil, cu cat mai multe fotografii ale peisajului real in fata.

Succes!
 
Vali,

cu un aerograf cu "nasul" fin :D , de 0,2 mm, se poate aplica vopsea pe o suprafata incredibil de mica si cu un deplin control asupra operatiunii.
Insa utilizarea aerografului poate fi incomoda, mai ales ca procesul in cauza se poate intinde pe cateva zile, de aceea am recomandat dry brushingul (pensula uscata).
 
Sa presupunem ca am face cu aerograful, de manuit nu e greu, Lok stie , eu stiu...talent de pictor cine are ? Unde , cu ce nuante , in ce ordine se aplica straturile ? Experimente...hmm e greu in conditiile in care lucram doar o zi pe saptamana si aia e seara cateva ore...ramane de vazut. Eu nu sunt dispus decat sa las pe cineva care deja stie ce e de facut, altfel las terasamentul asa pentru ca mie imi place. Sa vedem insa ce zice fiecare. Supunem la vot ! :D
 
Sa nu imi spui ca tre??´ tradus:
cosmin78 a spus:
...Dupa ce le-ai innegrit un pic, mai tragi o dusca de rabdare si dai cu tonuri diferite de maro...de la inchis pana la cel mai deschis, cu tonuri de crem, in general culori neutre...

:mrgreen:

P.S....bagati luneta pe google, ca e de unde

https://www.google.pt/webhp?source=search_apphl=pt-PT&tbm=vid&sclient=psy-ab&q=weathering++the+track&oq=weathering++the+track&gs_l=serp.12...7882.13694.2.14358.17.15.0.0.0.3.188.1515.11j4.15.0...0.0...1c.1.4.psy-ab.acTgO4HXiC4&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_cp.r_qf.&bvm=bv.42768644,d.d2k&fp=933f11193166097e&biw=1280&bih=909

Vreo 7 episoade educative:

http://www.youtube.com/watch?v=13AOWUSFCTI

Alte lectii:

http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&v=WuylAJo-YMM&NR=1

Ajunge?

Apoi... voi vreti sa faceti totul intr-o zi?Trebuie sa si experimentati ceva, altfel nu cred ca o sa faceti perfetc, din prima. :roll:
 
Nu va sfiiti sa folositi aerograful. Mai rau de atat nu cred ca poate iesi:


Referitor la trecerea la nivel cu calea ferata, crestati dalele (dar mai rar, nu asa des cum am facut eu) si e ok.
 
Ideea asta cu crestatul dalelor, am avut-o si eu dar inca nu m-am inteles cu nimeni. Ca nimeni nu ma asculta cand zic si io ceva! :roll:
 
sogard_2003 a spus:
[...]Experimente...hmm e greu in conditiile in care lucram doar o zi pe saptamana si aia e seara cateva ore...ramane de vazut. [...]

Eu ma intalnesc cu colegii de asociatie o data pe luna, cate doua ore. E adevarat, diorama la care lucram e cu mult mai mica dar nimeni nu urmareste ceva grandios (ore bune, chiar zile de actiune si distractie, pot fi obtinute si cu o diorama de 120 x 30 cm). Si, in fapt, va grabeste cineva?
sogard_2003 a spus:
Eu nu sunt dispus decat sa las pe cineva care deja stie ce e de facut, altfel las terasamentul asa pentru ca mie imi place. [...]

Dragos, nu trebuie sa iti fie frica sa incerci. Ca vrei sa il lasi terasamentul asa cum e, cred ca de fapt iti e cam teama sa nu il strici. Oricat ai zice tu, un terasament care este la fel ca in realitate nu poate arata mai bine decat unul "ne-natural". :)
 
robertanasa a spus:
Ideea asta cu crestatul dalelor, am avut-o si eu dar inca nu m-am inteles cu nimeni. Ca nimeni nu ma asculta cand zic si io ceva! :roll:

Parca ziceam ca le crestam dupa ce se usuca maglavaitu cu care le-am fixat . Ai uitat ? Batranetea asta .....

Vali, mersi de incurajari, ieri cand m-am uitat peste niste poze mai clare am constatat ca traversele sunt deja murdare :D asadar este liber la experimente. O sa urmez instructiunile date de cosmin in privinta culorilor si voi incerca sa le aplic cu pensula. Mai studiez.
:cafea:
 
Parerea mea este ca se popate folosi aerograful la modificarea culorilor din zona, si eu l-am folosit acolo unde am vrut sa dau diferite tonalitati pietrisului, sau pentru diferite urme de rugina sau de uzura.

In primul din cele doua linkuri youtube, autorul recomanda folosirea unui cleaner care se da cu trafaletul peste sine, personal nu cred ca e necesar, in primul rand pentru ca ulterior vopsirii sinele trebuie curatate pentru a permite contactul electric bun, iar in al doilea rand, daca s-ar dori ca acel diluant sa decapeze si traversele, acest lucru nu va fi necesar cu conditia utilizarii unei vopsele de modelism cu aderenta buna pe plastic.
 
:D Daca tot am aterizat acasa imi dau si eu cu parerea. La mine am folosit un acrilic care imita pamantul, ceva verde oliv inchis: pensula traversa cu traversa. Pierderea de timp e compensata prin calitate. Desi am aerograf care trage linii de jumatate de mm, prefer pensulica, traversa cu travesa. Daca e suprafata mare, se imparte la mai multi. Doar nu lucrezi singur :D Si mie imi recomandau colegii sa ruginesc liniile, si am facut-o. Apoi am intrat si pe traverse ca aratau naspa, toate la aceeasi culoare neagra.

Pe terasament am insistat cu o pensula cu vopsea stearsa de un carton, dry brush cum ii zic altii. Desi am pus 3 tonuri de nuante de balast, tot am sters cu o pensula cu nuanta de pamant tot terasamentul :D
 
culorile de aici, http://www.youtube.com/watch?v=ByEgmxRW0b8
sint printre cele mai bune, in ceea ce priveste culorile acrilice. daca aveti ocazia sa gasiti nu ezitati sa cumparati...eu le-am folosit de-a lungul a vreo 10 ani de modelism (static) si va spun ca au o aderenta mai mult decit buna, acolo unde, de exemplu, rewell, nu se prindea sau cerea mai multe straturi consecutive de vopsea. acestea faceau minuni... dar si rezultatul vopsirii era deosebit, la final.
le-am folosit cam 90% din cazuri la vopsit cu pensula!
 
Am observat pe forumuri si din ce am aflat pe la expozitii, ca multi modelisti britanici aleg produse ale unor fabricanti mai putin cunoscuti: Modelmates, RailMatch, LifeColor - mentionat si de leon-gr.

Eu nu m-am apucat serios sa "imbatranesc" stocul si am avut doar experimente in "imbatranirea" terasamentului dar am in plan sa incep de aici: http://www.modelmates.co.uk/1_en-UK/Sets/Weathering_Sets.html
 
Ei, Life Color nu sunt chiar asa de "anonimi".Pe aici se gaseau intr-un timp mai peste tot, iar cei impatimiti cu figurinele le folosesc frecvent.
Am folosit si eu la reproducerea soselei acrilicele lor si nu mi s-au parut a fi deosebite de altele.