Montare instalatie iluminat in vagon Roco

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

hgdan

Well-Known Member
Trenulist
14 Martie 2008
929
0
Cluj Napoca
www.hgd.ro
WEBSITE
http://www.hgd.ro
LOCATION
Cluj Napoca
Montarea unei instalatii de iluminat de productie proprie intr-un vagon Roco de 303 mm.

vagonul este livrat din fabrica cu sistem de culegere a tensiuni de pe roti :D
am facut proba si cu o instalatie originala, cu 5 led warm white si decodor incorporat.

produsul finit , poza din dreapta e cu inst originala



bineinteles luminozitatea se poate reduce ;-)
 
La vagoanele lungi pe boghiuri am inteles cum culege curentul de pe osie, dar la vagoanele scurte cum se realizeaza cu ajutorul acestui set? http://www.roco.cc/index.php?id=104&Anfangsposition=0&artikelnummer=40361&bezeichnung=&bahnverwaltung=&epoche=&stromsystem=&spur=&merkmale=0&detail_artikelnummer=40361
Unde se pozitioneaza acele inele cu fir? Daca ar avea cineva si o poza mi-ar fi de mare ajutor.
 
In general Roco da si o schita de montaj impreuna cu piesele setului.Piesele de care vorbesti, cred eu ca sint lagarul fusului osiei si pe acolo culege tensiunea .In cazul cind nu ai o schita explicita poti scrie la Roco(e-mail) si sigur iti vor trimite una sau ceva ajutator.Eu de cite ori am avut nevoie am primit ce am cerut.
 
Ca s?? nu deschid un alt subiect, voi povesti aici cum am montat lumini de cap??t într-un vagon CFR clasa I Roco, dotat cu riglet?? LED ShineD02 cu 4atru func?ii. Luminile de cap??t urmeaz?? s?? fie comandate de ie?irea a treia, ?inând cont c?? ie?irile 1, 2 ?i 4 sunt alocate grupurilor de LED-uri de pe riglet??.
Vagonul cu pricina a sosit în vizit?? la C??ile Ferate "La Ursu" de la o alt?? societate miniferoviar??. Dup?? un prim studiu, am ajuns la concluzia c?? lipirea a dou?? LED-uri ro?ii de 1.8mm pe piesa de plastic transparent de la un cap??t al vagonului ar fi OK. Deci... iat?? piesa respectiv??, cu LED-urile ?i rezisten?a de balast de 1.2kohmi montate:
 
Dar... ?ti?i ?i voi vorba aia cu socoteala de acas?? etc.? Aceast?? idee nu este bun?? din dou?? motive:

1) din cauza noilor piese ?i a terminalelor acestora, pl??cu?a de plastic nu mai poate fi montat?? înapoi deoarece lamelele care reprezint?? geamurile vagonului nu mai au pe unde s?? fie aduse în pozi?iile normale, clipsate pe pere?ii interiori ai vagonului;

2) în aceast?? configura?ie, lumina LED-urilor este preluat?? de întreaga pies?? de plastic, ceea ce nu arat?? bine.



Hmmm... deci ce ar fi de f??cut?
39.gif

La o privire mai atent?? c??tre capetele ghidurilor de lumin??... vede?i ?i voi ce v??d ?i eu?!
4.gif


DA, capetele ghidurilor au exact forma LED-ului de 1.8mm
16.gif
 
Vorba trupei Vunk, "a?a, ?i?!"
23.gif

M-am uitat cu mai mult?? aten?ie la pere?ii interiori ai vagonului ?i, surpriz?? (sau nu?), por?iunile unde se afl?? perfora?iile pentru respectivele ghiduri de lumin?? con?in ?an?uri exact de l???imea LED-urilor de 1.8mm. Deci am încercat s?? dau jos cele dou?? LED-uri lipite pe pl??cu?a de plastic, dar... adezivul s-a dovedit mai puternic ?i, deci, s??r??cu?ele LED-uri s-au spart :fluierat:, a?a c?? am plasat alte dou?? LED-uri identice în loca?urile pe care le identificasem, dup?? ce le-am aranjat terminalele corespunz??tor. Din p??cate, exact aceast?? faz?? n-a fost pozat??, dar sunt sigur c?? ve?i deduce ceea ce lipse?te. Am lipit împreun?? terminalele orizontale, iar cele verticale au ie?it prin cele dou?? orificii din susul carcasei.
Am t??iat cu un cutter cele dou?? ghiduri de lumin??, dup?? care am montat la loc pl??cu?a de plastic. Pentru conformitate, am pozat ambele capete ale vagonului, cel modificat ?i cel intact.
 
Dup?? o conexiune de prob??...

... am montat definitiv rezisten?a de balast de 1.2kohmi...

... am realizat conexiunile la rigleta LED ?i am f??cut prima prob??:

F0 aprinde toate luminile vagonului, F3 aprinde numai luminile de cap??t, iar F1, F2 ?i F4 aprind câte un grup de LED-uri de pe riglet??.
A urmat reasamblarea vagonului ?i reîntoarcerea la societatea miniferoviar?? de domiciliu, iar posesorul mi-a comunicat c?? este foarte încântat 8)
 
Mul?umesc!
Ca urmare a acestei opera?iuni, Conducerea C?ilor Ferate "La Ursu" a avut ocazia s? studieze mai de aproape acest vagon, deci... nu este exclus? luarea în considerare a demar?rii demersurilor pentru achizi?ia unui vagon identic ;)

Later edit: ... ceea ce s-a ?i întâmplat :cool:
 
Ultima editare: