Noua diorama din Sinaia

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
deci!!!
1.la 700 cm ,daca pui asa la o idee ce vrei sa faci...atunci un triaj cu 4 linii fara macazele de rigoare,la o latime de aprox. 350 cm.
2.pune la socoteala si macazele...eee...te vei intinde la ceva in jur de aprox. 1000cm.
oricum daca te ajuta ceea ce am pus mai sus masoara si vezi cum te incadrezi in limitele tale...oricum cred ca exista si multe alte sugestii....deci asteapta putin pina cind si ceilalti isi vor exprima parerea!!!
o seara buna!
 
deci o poza cu camera ar ajuta

eu in veci numai fac diorama mai lata de maxim 80 cm din aia 80 ...20 in spate i fac cu pomi unde nu se poate strica nimika maxim se rup pomii
si restu de 60 ajungi lejer daca nu o faci mai inalta de brau ...foarte important pt intretinere & deraiere

uitate la cj , la unguri de la budapesta ,la modulele dela expo bv,la ala cu trei mori ....
mai bine o faci perimetru la perete si o faci pe module

daca vrei sa vezi trenurile punele in vitrina pe perete
nu-s deacord nici cu triaj sub diorama / nu se vad nu le poti pune ok pe linie

cel mai important nu folosi dkw uri foloseste macaze simple drepte ..nu curbe, nu te chinui sa inghesui ramificatiile

fa curbe largi daca ai spatiu raze maaaaaaaaaaaaaaari nu fa unghi de 90 de grade
si nu folosi macaze raspicate cu toporu

cand vei fi gata orice lucru care nu -l respecti din ce am sris mai sus il vei regreta amarnic ..asa am facut si eu :(


spor la treaba
 
Asta cu macazele am patit-o si eu, cu raza nu mai zic. Insa cu deraierea pe noua diorama nu ar fi inposibil sa ajung la lok.
 
mixu a spus:
nu-s deacord nici cu triaj sub diorama / nu se vad nu le poti pune ok pe linie

Uneori este foarte necesar.
Lucrez la un proiect, momentan este doar in faza de conceptie si strangerea de date, care impune, nu numai datorita spatiului, un triaj sub plaseta.
Macheta se doreste sa fie, sper sa reusim, replica la scara a unei statii reale, mai putin lungimea, in care sa poata opri o garnitura de aproximativ 2,0 m asa ca singurul loc unde pot sta garniturile ce urmeaza sa circule pe macheta este sub planseta,
Economic si ferit de praf.
 
LDH a spus:
mixu a spus:
nu-s deacord nici cu triaj sub diorama / nu se vad nu le poti pune ok pe linie
....singurul loc unde pot sta garniturile ce urmeaza sa circule pe macheta este sub planseta,
Economic si ferit de praf.

subscriu opiniei...ori triaj sub diorama ori triaj in spatele acesteia,dupa un panou,este acelasi lucru.poti astfel sa retragi sau sa lansezi garniturile dorite,mai ales cand nu ai un triaj pe diorama sau nu este accesibil
mixu a spus:
cel mai important nu folosi dkw uri....

nu vad de ce sa nu foloseasca...sunt destul de utile si in relitate acestea sunt folosite,nu?acum depide si de calitatea/marca aestora....
macazele curbe sunt de evitat,desi cele cu raza mare nu sunt atat de problematice..
 
eu folosesc macaze curbe de la PIKO R2/R3 si R3/R4 si nu am avut probleme nici chiar la viteze mari ale ICE3.intr-adevar,DKW-urile sint cam...problematice dar cu putina interventie se rezolva si problema lor.
vorbesc despre PIKO fiindca asa ceva folosesc...si intotdeauna o opinie este subiectiva!
 
eu folosesc macaze curbe de la PIKO R2/R3 si R3/R4 si nu am avut probleme nici chiar la viteze mari ale ICE3.intr-adevar,DKW-urile sint cam...problematice dar cu putina interventie se rezolva si problema lor.
vorbesc despre PIKO fiindca asa ceva folosesc...si intotdeauna o opinie este subiectiva!
 
@asalexx:

Uite un site cu diorame la scara TT. Poate gasesti ceva acolo.

http://galerie.tt-pics.de/
 
deci parerea mea personala pt cei care nu au spatiu este vitrina din plexic pe perete /trenurile -s la vedere si sigur nu se pune praf pe ele

dkw urile piko am vazut eu la cei din cj cum funktioneaza si nu doar acolo
eu am de la tillig si nu-s ok chiar daca or costat o groaza de bani.
De banii aia luam 2 macaze si faceau acelasi lucru

iar liniile de sub diorama nu vor fi niciodata suficiente sigur avei avea un tren in plus care e in cutie nu pe shine :D

sigur la concluziile astea vei ajunge dupa ce rulezi trenuri nicidecum acuma cand nu te lovesti de probleme :p
 
@mixu are dreptate....biblioteca cu geamuri...parca am vazut pe undeva pe aici un articol cu ce a fost realizat...dar nu imi aduc aminte unde!!!...este cea mai buna solutie in caz de criza de spatiu....
si cind ai chef...treci la "diorama de pe podea" , sau cea de pe "covor" si asa toata lumea este fericita...si nevasta si tu,inc az ca ai asa ceva!!! :D :D :D
 
Decovilu a spus:
Nu vad problema cu macazele curbe cele de la Rocco line au fost OK si cred ca nu sunt singurele!

am pe diorama 7 macaze curbe roco line R5/6 si din cand in cand mai aparare cate o mica problema.in general macazele curbe sunt ceva mai pretentioase,pe masura ce raza se reduce,problemele cresc...insa corect asezate pe blat nu dau prea multe batai de cap.la fel cu DKW-urile...cele de la piko sunt mai problematice.in schimb,cele de la Peco sunt foarte fiabile...
 
de dkw tillig pot spune ca merge 10 ture si dupa aceea deraiaza
ochiometric nu vad nimika si am avut grije sa-l pun la perete sa nu se vada asa ca la o alonje de 120 cm lucru devine o placere iar pe perete tocmai am pus ampora si nu ma pot sprijini

da cei de aici mau sfatuit ca tillig e cea mia buna marca :-x
 
Peco sunt sine/macaze foarte fiabile, foarte usor de montat, foarte bune, putin mai galagioase. Ca si aspect le plasez pe locul 2, dupa tillig elite.

Tillig elite sunt sine foarte frumoase (reale), ceva mai greu de montat, ceva mai pretentioase la montat, sunt silentioase, nu necesita neaparat vopsire cu "rugina", macazele au cele mai mici tolerante, (tocmai pentru a se apropia ca aspect cat mai mult de relitate), de aceea sunt pretentioase la rulaj, se adreseaza profesionistilor, modelistilor cu experienta,
"no ofence" dar o sa zic asta ori de cate ori aud pe cineva zicand ca nu sunt bune :).

Daca as recomanda cuiva ce sine sa foloseasca la o diorama i-as spune "foloseste peco fara discutie", daca as face eu o diorama de la zero, as folosi tillig elite.
 
Intradevar macazele si sina tillig ellite sunt mai pretentioase la montat si mai ales in cazul in care nu se foloseste terasamentul original , cu acesta lucrurile stau mai simplu la montare si apoi poate fi cosmetizat dupa bunul plac .
Acuma nu sunt pentru terasamentul original 100% cel facut manual arata mult mai bine pe diorama dar trebuie migalit mult mai mult orice pietricica sau tensionarea macazului intro pozitie sau alta produce deraieri .
Problema numarul unu fiind spatiul , lungimea si latimea dioramei in cele mai multe cazuri macazele sunt puse in niste unghiuri ne reale fata de restul sinei daca se respeta raza pe curbura si a sinei si a macazului nu sunt probleme .
Alt aspect este montarea actionari si reglarea (cursei si pozitiei) aceteia sub plansa , operatie care cere multa rabdare , nervi si indemanare .
Si un aspect de care m-am lovit foarte des este distanta dintre rotile vagoanelor si chiar a locomotivelor nu in totdeauna este cea care trebuie , eu cand am probleme de deraiere verific acasta distanta care trebuie sa fie 14,3mm(din documentatia roco) masurata la interior intre cele doua roti .