pregatiri pentru diorama

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Viata este destul de serioasa.....macar la hobby sa ne relaxam putin .Cine ia prea serios totul isi face singur viata grea... :D
 
Vai dar abia acum am vazut cat haz s-a facut pe gresala mea. Scuze Rudi ( SantaFeFan ). Bine ca nu am scris FantaSeFan ! :D
 
Interesanta culoarea lemnului. Vazand poza am crezut ca ai folosit ceva esenta tare dar ai reusit sa acoperi foarte bine fibra. Eu execut constructiile de lemn din esente tari:gutui, prun, mar.Au o rezistenta de invidiat, culoare si fibra super si de multe ori nu necesita vopsire sau baituire, eventual un lac mat. Colegii care se ocupa de navomodelism, in special corabii (machete statice) cred ca subscriu. In curand voi posta poze cu un pod proiectat si executat acasa, dar am probleme cu logarea la www photobuchet. com. :twisted:
 
Am incercat si eu azi sa incarc ceva poze pe photobucket ,dar am avut si eu mari probleme :evil:
Acest pod a fost prima mea lucrare in lemn. Acel lemn de brad ,asa nevopsit nu arata bine.Asa vopsit am vrut sa arate a stejar....Portalul de lemn este dat cu bait ,dar abia se vede.Oricum cand va fi instalat pe diorama definitiv va mai primi ceva imbatranire ,mai ales in partea de sus,pentru a imita ceva urme de fum de la aburoase (dar si locomotivele diesel arunca nori negri afara.... :D )
 
In continuare alta pierdere de timp: vagon pt piatra sparta HO. Executie in profile de aluminiu asamblat cu super glue. Boghiurile sunt provizorii pana ma documentez si ma apuc de lucru.

 
Vagon de marfa de la Liliput. Initial incarcatura era compusa din ceva tevi din plastic negru.Am considerat ca pot pune mai bine in evidenta acest superb vagon cu ajutorul unor grinzi de lemn de esenta tare:

 
Pentru cei preocupati in mod special de aspectul cat mai natural al unei diorame: ati incercat sa faceti capite de fan din calti si tus galben sau rosu? Sau alte materiale...
Dati exemplu, sa invatam. Spor la lucru!
 
cand zici calti,la ce te referi?la firele alea de canepa ce se folosesc la etansarea
fileturilor de la tevi?
 
Da, Cosmin. Cred ca ar fi utila si o perie de dinti uzata. S.i tus verde, ca sa fie si ceva fan proaspat. Dupa ce fac cateva incercari ma voi chinui sa pun poze.
 
mai degraba canepa.eu am o provizie buna de canepa,e numai buna ptr asa ceva
sau stufarisul de pe marginea baltilor,a smocurilor de iarba etc
 
obiwan a spus:
Pentru cei preocupati in mod special de aspectul cat mai natural al unei diorame: ati incercat sa faceti capite de fan din calti si tus galben sau rosu? Sau alte materiale...
Dati exemplu, sa invatam. Spor la lucru!

@vali, ce zici de astea? :



Sincer, apreciez stilul tau de a gasi tot felul de materiale alternative, insa nu cred ca "caltul" este o varianta, consistenta lui nu e buna, firele sunt mult prea groase si prea lungi.

p.s. la capitele de la sus s-au folosit fire de iarba "wildgrass" de la noch, o pungulita costa cam cat caltul, sau poate nesemnificativ mai scumpa cu 2-3 lei.
 
Cred ca se poate obtine ceva utilizand calti. Daca nu iese, cine e doritor isi poate aprinde o tigara cu el :D .
Am vazut ca exista diferite "consistente" la magazinele de specialitate, si uneori fibra este destul e fina pentru a se preta la asa ceva. Astept sa vad rezultatele, mai ales modul de vopsire, pentru ca acesta poate compensa aspectul artificial pe care il au unele produse dedicate. In mod sigur exista solutii in afara celor comerciale, ca doar suntem o natie inventiva, din lipsa de posibilitati.
Sa stii obiwan ca m-a impresionat vagonul din radiator, am o gramad de profile care seamana de pe vremea cand lucram in domeniul electronicii, si cel putin la ce se vede din poza frezarile se apropie mult de unele forme care se regasesc si in realitate.
 
Apreciez interventiile lui Florinn si MR. Stageep, precum si interesul altor forumisti in privinta acestui subiect. Capitele de fan afisate mai sus m-i se par organizate sub forma de ''gramada''. Si asta nu pentru ca ale mele vor iesi mai bine , ci pentru faptul ca voi pune accentul pe capacitatea de a reproduce cat mai natural obiectul in cauza. Taranii cand formeaza capita, aseaza strat cu strat, avand grija ca la final sa ''pieptene'' firele in plan vertical pentru ca apa de ploaie sa se scurga pe suprafata acesteia fara a penetra straturi in profunzime. Aici e secretul! Apoi mai este o chestie importanta: se foloseste pentru sustinerea fanului o tulpina de brad la care se reteaza partial crengile. Asta da efect. poze in weekend. Salutari din atelierul cu de toate!
 
Un proiect mai vechi, nefinalizat: pod din lemn. Materiale folosite: lemn de prun, carpen si tei.

 
obiwan a spus:
Apreciez interventiile lui Florinn si MR. Stageep, precum si interesul altor forumisti in privinta acestui subiect. Capitele de fan afisate mai sus m-i se par organizate sub forma de ''gramada''. Si asta nu pentru ca ale mele vor iesi mai bine , ci pentru faptul ca voi pune accentul pe capacitatea de a reproduce cat mai natural obiectul in cauza. Taranii cand formeaza capita, aseaza strat cu strat, avand grija ca la final sa ''pieptene'' firele in plan vertical pentru ca apa de ploaie sa se scurga pe suprafata acesteia fara a penetra straturi in profunzime. Aici e secretul! Apoi mai este o chestie importanta: se foloseste pentru sustinerea fanului o tulpina de brad la care se reteaza partial crengile. Asta da efect. poze in weekend. Salutari din atelierul cu de toate!

Ai grija sa nu iti iasa prea bine, ca dupaia o sa ai de lucru la club :D

spor
 
Vagon buncar Liliput (f.bine lucrat ) cu incarcatura home made. Piatra naturala sparta si sortata:
 
Off, off

Asa trebuie sa apara poza



Vezi ca in dreapta pozei de pe photobucket este un link care il copiezi si-l pui direct unde scrii (LDH)

:cafea: