Sfaturi si ajutor pt un incepator.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
nu prea ma pricep :( as vrea sa fac un peisaj de munte cu un rau si undeva in dreapta de tot un lac micut . As vrea un tren micut gen mocanita cu carbuni sau lemne . si unu de transport persoane 3 vagoane max ceva de genu de inceput pe viitor nu se stie momentan este suficient Avand in vedere ca nu am nici cea mai mica experienta ,dar sunt sigur ca voi face treaba buna.



am vazut dupa posturile tale nu merge poza pusa :(
 
toate inceputurile sint grele...
eu ma gindeam sa faci un segmet de linie, asa cum am facut si eu...
sa vezi cum colorezi, cum pui iarba, cum pui pietrisul, cum asezi linia...catenara
deci ceva la care sa iti dai mina...fara sa investesti prea mult economic...
2, placi de ...cum se spune...izolatie de aceea blue sau roz si apoi putin aracet si putin din fiecare...in general
vezi ce iti iese ...nu te apuca sa inoti in ocean, daca nu stii sa faci baie in cada...
parerea mea...
 
apoi....continuind ideea de mai sus...
gasesti un start set...ce vrei tu (gusturile nu se discuta :p), cumperi...mai iei si ceva linii si incepi asa cum marea majoritate am inceput ...din stadiul de parchetar patulist...masar (deci analog de unde iti pui circuitul, pe jos, pe pat, pe masa)
si apoi vezi ce iese!!!
 
joaca-te cu trenul, vezi cum se comporta locomotiva, vagoanele, pui ceva hirtii pe sub sine la curbe, le inalti in partea exterioara, vezi pe la macaze ce sare de pe linie si de ce...faci o panta...vezi daca locomotiva trage la deal...sau daca o ia razna la coborire
faci experimente... si apoi...te apuci sa concepi o maketa...
 
ok dar spatiul meu maxim este de 2m pe 1m plus bucata aceia de 50cm pe 40 cm mai mult nu am decat daca arunc canapeaua pe geam :))
 
la 2 m pe un metru se mai poate jongla, la 150x100 nu prea ai ce face
pe schema ta arata misto, dar din pacate aia e cel mult o schema pentru n, daca nu chiar pentru z
greseala ta este ca nu gandesti la scara care trebuie; la HO un sfert de cerc are cca 40-45 cm (daca consideram r2); si pe lungime, si pe latime; deci la 150 cm lungime iti mai ramane vreo 50-60 cm de linie drepta, adica vreo 2 macaze si juma de segment de lini intreaga
 
deci e o mica neintelegere nu stiu unde am 150x100cm , in poza de mai sus din link se vede clar toate dimenisunile. practic se formeaza un "L" partea mare din "L"-meu are fix 200cmx100cm + partea mica care are 50cmx40cm sau sa zic 50cmx50 cm
 
Darky, daca spatiul este o problema, si daca nu-ti place o diorama point-to-point ci preferi sa vezi cum se INVART trenurile, raspunsul este fara indoiala scara N! Asa cum spunea si Felippe mai devreme, singura problema este sa nu intentionezi sa-ti construiesti singur modelele, pentru ca sunt foarte mici si greu de facut, desi nu e imposibil. Dar daca le lasi asa cum le-au facut producatorii nu ai nici un fel de problema cu scara.

Este adevarat, scara N a pierdut aparent din avant pe plan european, insa nu datorita lipsei de interes a pasionatilor, ci datorita problemelor financiare ale celor trei mari producatori germani, Fleischmann, Trix/Maerklin si Roco. Mai exista si latura cealalta, mai putin cunoscuta, a pasionatilor de scara N care au inceput sa-si produca propriile lor modele. In Italia de exemplu a luat avant in ultimii ani asociatia pasionatilor de scara N cu rezultate notabile. De asemenea, in Marea Britanie exista multi pasionati de N britanic, dupa cum exista si pasionatii din asociatia 2mm care fac niste modele exceptionale, toate produse chiar de ei.

In Statele Unite exista de asemenea o piata in crestere de modele la scara N. Desi in mod evident atat britanicii, cat si americanii sunt axati pe caile lor ferate specifice, multe elemente comerciale se pot adapta fara probleme si pentru utilizare pe o diorama europeana continentala.

In cele din urma, in Japonia exista un interes constant pentru scara N, perfect explicabila de altfel prin problema lipsei de spatiu pe care o experimenteaza orasele japoneze. Uite ce se poate gasi la scara N japoneza: http://shop.ebay.de/plazajapan/m.html?_nkw=&_armrs=1&_from=&_ipg=&_trksid=p3686

Desigur, exceptand cazul in care ai de gand sa te axezi in mod cert pe modele japoneze, aceste piese nu se potrivesc 100% cu modelele europene din cauza ca, desi merg pe aceeasi sina de 9 mm ecartament, scara modelelor japoneze este 1:150 in loc de 1:160. Dar asta nu ne impiedica sa putem folosi casute japoneze sau diverse elemente de decor, in special in locurile in care diferenta de scara nu se sesizeaza asa de tare.

Spor!
 
darky19 a spus:
partea mare din "L"-meu are fix 200cmx100cm + partea mica care are 50cmx40cm sau sa zic 50cmx50 cm

De ce nu te gandesti la un raft de 20 - 30 cm latime, fixat de perete, de jur imprejurul camerei, la o inaltime convenabila ? In dreptul usii, poti face un segment mobil pe care il cobori in pozitie (dupa ce incui usa :D ).

Ai dulap? Il muti in alta camera sau il tragi mai in fata cu 10 cm si strecori o sina simpla pe dupa el (iar la capete pui si portale de tunel daca vrei :idea: ).

In zona pe care o ai mai libera, pui o placa mai mare si gata : ai si spatiu destul pt. o gara !
 
stau la bloc si am buget redus. solutia pt. scara HO ?
2 segmente 2x0,5 m alaturate, deci o diorama de 2x1 m. forma traseului principal este un 8 simplu, dar poti sa-l imbunatatesti punind tronsoane de linie dubla R2 si R3.
avind si segmentul de 0,5x0,4 m, cu 2-4 macaze, eu cred ca poti face si depoul dorit.

eu fac un peisaj imaginat, lucrez incet si totul este realizat artizanal, dar, cred ca poti obtine ceva super daca iti doresti asta.

aici am postat la "Lumea lui Vlad" ce am facut. Nu e model de referinta ci o exemplificare ca e posibil. Depinde de propriile tale pretentii.
 
am construit "masa" pe care va sta diorama . Am facut-o din osb are dim 200cm x 110cm am vazut multe diorame frumoase in dimensiunile astea sunt sigur ca va iesi ceva frumos si la mine. Saptamana viitoare imi cumpar o loco + 2-3 vagoane ceva de marfa + cateva sine si incep sa ma joc cu ele sa vad care e treaba. Acum caut o locomotiva mai ieftina de inceput asa .
 
Daca nu -te-ai dat la N, pe spatiul ala te jucai chiar foarte bine
Eu am la mine pe diorama 900 cu 1850 si imi ajunge
Ceva materiale la N am avut sau mai putem gasi. Asta e. Si mie imi place HO, dar pe spatiul ala pui de 4 ori mai multe la N. Si apoi la ora asta, N-ul e foarte bine realizat, nu mai e ca in anii 70, radiera electrica cu geamuri. :evil:
Ai vazut diorama din dulap?
Ajunge sa te joci decent si sa-ti faci toate mofturile. Eu zic ca merita N, chiar daca uniii o sa zica ca fac prozelitism cu asa ceva. Daca castig la loteria din state , aia din Florida cele 150 mil de $, o sa trec pe G. In curte
:D Da pana atunci ma multumesc cu aia din dulap. deja adun la greu material rulant sa-mi refac ce am vandut mai acum 6 ani pe TT, zeuke vechi da inca bune.