Triajul București

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

MB2023

New Member
2 Ianuarie 2024
5
0
București
Bună ziua,

Sunt un membru nou al acestui forum !

Mă bucur să vă pot scrie aici de asemenea ! Am deschis acest topic deoarece sunt interesat de subiectul Triajul București ca amator de trenuri. Am avut străbunici care au locuit câteva decenii pe o străduță în apropiere.

Știu că au existat două triaje de marfă unul cu cocoașă, altul fără cocoașă. În ce ani a fost a încetat activitatea de manevră în triajul vechi vă rog ?
 
Triajul vechi e ăasta primul pe stînga in sensul spre Chitila?
Terenul este acum proprietate privată. Nu ma intreba cum ca nu stiu.
 
Da este cel de pe stânga. Numai că sunt două. La stânga iarăși de acest fost triaj, se află triajul nou cu cocoașă și este mult mai mare. Când eram copil veneam în vizită la străbunicii mei de pe Str. Marginei și vedeam o grămadă de trenuri la câteva zeci de metri de casă. Asta se întampla în anii 1995-1999. Vedeam marfare pe racordul Băneasa-Chitila, care atunci nu înțelegeam de ce e curbată și distanțată față de celelalte fire. Ce mai interesantă chestie era că vizavi de casa străbunicilor era fosta grupă B1 a vechiului triaj care avea multe vagoane. Acest lucru am aflat mult mai târziu când m-am uitat pe hărțile din satelit. Pentru mine zona aia este o amintire foarte frumoasă din copilărie.
 
Ultima editare: