Vagon salon Sal4??Â?-37a 10206

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

PDI

Well-Known Member
Trenulist
27 Februarie 2016
896
2
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Ein Volk, ein Reich, ein Wagen! ââ??Â?.Salonwagen Sal4ü-37a 10206 der DRB!

Orice administra?ie feroviar?? are în parc o flot?? de vagoane folosite de c??tre ââ????oficialit???ileââ?? statului.
Despre vagoanele Reich-ului german puteti afla am??nunte aici :

http://www.drg-salonwagen.eu/salonwagen/index.html

Firma Liliput produce mai multe modele reprezentând o parte din vagoanele ââ????Reichsregierungââ??, care în principiu, închizând un ochi, pot forma garnitura Asia cu care se plimba conuââ??â?? Göring. ROCO, în seria ââ???žMinitankââ?? ne face ?i un Göring mic, a?a c?? putem s?? ne juc??m deââ??â??a CEL DE AL TREILEA REICH!
Da nu-i cinstit! în setul Minitank e ?i ââ???žbunicuââ??â??ââ??! P??i el s?? nââ??â??aib?? tren?
Cum am f??cut rost de al doilea salon 10205 (vagonul lui Göring) mi-am zis c?? mare lucru nu ar fi transformarea lui în 10206, vagonul lui Hitler.
Evident, a?a cum încep orice proiect am studiat întâi planurile:





Apoi am trecut la proiectarea propriu-zis?? ââ??Â?



ââ??Â?comparând dimensiunile vagonului Liliput cu cele reale ale celor dou?? vagoane salon. Nici Liliput nââ??â??a facut o treab?? prea exact?? (mam????????ââ??Â?.dac?? era un vagon CFR câ?i "deontologi" nu ar fi forfecat fiecare inadverten???ââ??Â?.) as?? c?? a trebuit s?? iterez între 1:87 exact ?i Liliput.

Am început cu ce era mai u?orââ??Â?modificarea interiorului. Nici aici nââ??â??a fost prea u?orââ??Â?.Ca s?? în?elege?iââ??Â?traduce?i acest text!

http://www.drg-salonwagen.eu/salonwagen/sal37a_ausstattung.html

OK! încep ca de obicei c??utarea în troace!



Cum nimic nu se prea potriveaââ??Â? trecem la fabrica?ia de serie!

FOTOLII!







Nu întreba?i din ce, c?? Suralin (o plastilin?? ce polimerizeaz?? la 120??Â?C ) nââ??â??ave?i de unde g??si!

CADA DE BAIE



???ži a?a, vechiul salon s-a trasformat în noul salonââ??Â?.




ââ??Â??i tot interiorul a c??p??tat un nou aspect, conform planurilor!



Simplu! Ce-i mai greu, urmeaz??! Modificarea ferestrelorââ??Â?





Pentru realizarea geamurilor am încercat întâi medoda ââ???žlaserââ??.
Am fost îns?? nemul?umit de ââ???žtopituraââ?? ce r??mâne pe margine, mai ales c?? aceasta nu e uniform??.



A??? c?? tot la plastic t??iat cu fier??str??ul am apelat. M-am folosit de un capac ce cutie de CD. Cât m-am str??duit s?? nu se zgârieââ??Â? tot au r??mas în urma prelucr??rii mici urme. Le-am îndep??rtat poli?ând geamul pe o bucat?? de pânz?? de bumbac pe care am pus o pasta siliconic??ââ??Â?.



ââ??Â? ?i apoi l-am frecat pe acea?i bucat?? de bumbac îmbibat?? în petrol lampantââ??Â?

Cristal frate!

Pentru mâner, am gravat geamul folosind un ?ablon



ââ???žSticleleââ?? au fost fixate cu UHU doi componen?i, pentru a nu ataca plasticul.

Cum intreiorul era modificat, evident ?i ââ???žtzukumbereleââ?? (gurile de ventila?ie) de pe acoperi? trebuiau mutate în alt?? pozi?ie, conform planului.



A urmat reinmatricularea (pana nu intra in vigoare noul birââ??Â?.)





Nici de o noua eticheta nu am uitatââ??Â?



în finalââ??Â?..

AVE MOI!

 
Ei coane, chinezii imitau si furnirul pe pereti, mocheta era cu par... (ca statuia...) si bunicu' dadea din mana... Oricum, am experimentat niste noi solutii aplicabile in viitor.
Ei, cel mai greu a fost sa scot la nuanta acoperisul (nu zic si de culoare... prietenii stiu de ce!)