Weathering material rulant

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
:D

TRIX produce acelasi model insa pe DC,cu pantograf mobil ....500€ :(
modelul meu e pe jumatate de pret
 
bravo. din pacate, din cauza blitzului nu se vede prea bine, dar cred ca e o realizare reusita pentru inceput. sa le feresti de apa. :D
 
@LE1500KW: Este vorba de fixativ de par, nu spuma de par. Fixativul seamana cu un spray deodorant.
@LDH: Nu confunda. Exista gel de par, spuma de par si fixativ de par. Spuma de par se gaseste in tuburi sub forma lichida, iar cand iese afara se transforma intr-o spuma.

Un mic tutorial pentru imbatraniri, care mie mi se pare foarte util http://www.floodland.nl/trein/info/model_en_2.htm
 
fixativ de par :!: sau lac de par :!: care este numai si numai in spray-uri :-x
daca folositi altceva (spuma de par,gel de par etc) :-? :-? mai bine va lasati de
modelism

linkul este super,a mai fost dat,din pacate autorul a decis sa nu mai continue
varianta in limba engleza,asa ca toate update-urile sunt pe pagina in olandeza...
:( :(
 
Deci!

Eu fac imbatranirea dupa aceiasi metoda:
Pe un smirghel rad creion colorat, apoi praful rezultat îl amestec cu solutie de 50% aracet si apa si aplic cu o pensula fina!
Atentie! Trebuie facuta proba la aracet sa fie din cel transparent, de mobila si nu cel de constructii alb cand se usuca!
In acest fel nu trebuie sa mai protejez cu nimic lucrarea! Are grija aracetul sa o fixeze!
 
@Florinn

aveam fotografiile pe imageshack si le-am trecut pe photobucket
si le-am pus in linkuri miniatura...au mai ramas doar cateva de trecut pe linkuri in
miniatura
 
Salut,
Am incercat asa la repezeala ceva.Este vorba de niste vopsele sub forma de praf ,care se aplica foarte usor cu o pensula moale:

Este prima incercare ....
 
Multumesc baieti pentru sfaturi :D
Trebuie sa spun ca inca nu l-am sigilat cu lac mat ,asa ca mai pot face corecturi....Oricum urmatorul sper ca va iesi mai bine :D .
Am primit la ultima vizita de la dealerul meu un set cu aceste culori ,si am fost mai mult curios cum functioneaza.Dar este mai simplu decat am crezut :D .In timp o sa murdaresc TOATE vagoanele mele :( (dar asta dureaza ,sunt destul de multe....).Oricum acum vreau sa mai fac cate ceva la diorama.....