060 - EA - Amintiri Feroviare

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
din reparatie pleaca cu acoperisul vopsit in bronz(cel putin din societatea unde lucrez).la diversele revizii facute prin depouri...este posibil sa le traga dunga alba...
 
Multumim pentru pozele cu loko reala. Cu acest prilej aplauze pentru AF. Reala ca si modelul nu au flansa pentru trecerea la cupla centrala... Aia alb-rosie are. Deci s-a umblat putin la matrita...
 
andreiul a spus:
ai iesit misto; ceva detalii despre vopseaua albastra folosita, te rog?



Am pulverizat putina vopsea in capac si am vopsit cu pensula rama boghiului
 
In 18 apr 2010, cu ocazia drumului facut la Sf. Gheorghe si Covasna am avut avut norocul sa fotografiez locomotiva 41-0105-1. Am atasat mai jos doua dintre fotografii pentru a se putea face o comparatie intre realitate si jucarie:



Pana la a trece la atelierul de pictura, m-am jucat cu o fotografie a jucariei incercand sa gasesc toate modificarile pe care le consider necesare chiar daca nu vorbim de weathering.



- cutii de osie - albastru
- timonerie frana - albastru
- arcuri de cauciuc - negru
- scaune de asezare ale arcurilor elicoidale - negru
- console laterale ale boghiurilor pt sprijinul cutiei locomotivei - rosu
- bucsi si burdufe protectie articulatii tiranti verticali intre consolele laterale ale boghiurilor si grinzile pe care se aseaza arcurile elicoidale - negru
- indusi - alb sau galben
- scurgeri apa de pe plafon intre grilele salii - alb
- dungi pe geamurile culisante ale cabinelor - alb
- funduri oale faruri montate in carcasele prizelor de multipla tractiune - gri metal
- parti frontale goarnelor - gri inchis sau negru, eventual usor gaurite inainte
- legaturi de rigidizare intre tirantii verticali si arcurile elicoidate - negru mat (in realitate ea nu exista)
- sasie boghiuri si falci de osie - rosu (merita o vopsea pentru a scapa de aspectul de plastic)

Am remarcat si lipsa pompei de ungere a buzei bandajului ce trebuie apoi vopsita in albastru.

Ce nu vad ca s-ar putea rezolva este corectarea nuantei de albastru (pe care o gasesc a fi mai deschisa decat ar fi trebuit) si latirea aparatorului de animale la partea inferioara. Exemplarul meu mai are nevoie de cateva corectii pe care le vad destul de greu de realizat: una din platformele de acces la parbriz este gazata cu albastru, una dintre literele CFR este patata cu o nuanta mai inchisa iar undeva in miezul dungii rosii, pe lateral, are un punct de lipsa de vopsea de diametru de aprox. 0,5 mm - asta imi arata ca ACME nu s-a omorat prea tare cu controlul de calitate la finalul productiei.
Mai pot comenta ceva legat de documentare: mi se pare o tiganie maxima realizarea autocolantului tricolor cu Romania de pe peretele frontal! Pe locomotiva reala azi poate fi si maine nu si in nici un caz nu reprezinta ceva pentru locomotiva EA (ci doar o ciobanie, un fetis al vreunui mecanic sau lucrator din depou). Bine ca nu i-au pus si perdelute la geamuri. In mod sigur realizarea autocolantului a adus ceva bani in plus la pretul produsului si ma gandesc ca in banii aia se putea face ceva bun (poate chiar ceva din lista de mai sus).
Luata in ansamblu pot zice ca este o jucarie destul de bine realizata, la un pret corect, care arata, ca multe alte lucruri pe lumea asta, ca exista loc de mai bine.
Sunt multumit de jucarie? Da! Imi pare rau ca am cumparat-o? Nu!
 
conversia unei EA la AC,pe un forum german...se pare ca modelul este destul de apreciat si pe acolo...

http://stummi.foren-city.de/topic,51530,-cfr-e-lok-40-0520-3-von-amintiri-feroviare-umgebaut-auf-ac.html
 
imi permit sa adaug pe lista lui WeepingEye cateva modificari...

-flansa cuplei-negru
-furtunele de langa tampoane,10 bari-coborate un pic
-ramele farurilor superioare-gri metalizat,pe model fiind transparente
-pe acoperis,desupra cabinelor,se observa o "bordura" din tabla,cred,ce lipseste pe model
-saniile pantografelor-subtiate un pic si vopsite cu galben la extremitati
-sita de pe acoperis-inlocuita cu una din "5bucati"
-izolatorii-culoare maro (lucios sau semimat)
 
Din ciclul "Nici o locomotiva fara wheatering in colectia mea", a venit randul EA-ului sa fie dat lui Alin pentru imbatranire. Fara prea multa vorbarie ... iata rezultatul:




 
Arata extrem de autentic. Totusi imi permit o intrebare (nu de carcotas): poza nr. 10 (a 2-a poza de pe penultimul rand) se observa o zgarietura "sub" care se vede locomotiva curata. Banuind ca "sigilarea" weathering-ului se face cu lac, acea zgarietura a aparut pana sa se intareasca lacul, sau locomotiva trebuie manipulata cu grija pentru a nu se "curata" weatheringul. Mi se pare o intrebare pertinenta in conditiile in care cred ca sunt multi care isi doresc un model care sa arate in acest fel, adica foarte aproape de realitate.
Felicitari!
 
Salut Andrei,

locomotiva a fost sigilata cu un lac semimat, dar din pacate candva in timpul manipularii (ori cand nu era inca uscat ori ulterior) a aparut acea linie. Ca sa ma scot, pot sa spun ca si acea linie da autenticitate wheateringului pentru ca si o locomotiva reala poate fi "julita" si sa fie inlaturat praful :) Bine ca Alin nu a scris "spala-ma" :D
Din seria de wheateing voi prezenta curand si primele vagoane.
 
Clar, Alin este da Vinci-ul fiarelor umblatoare! Optiunea lui Ionut e oportuna, realismul e la el acasa.

Bravo!
 
Ionut, nu pot sa spun decat : Adevarata Arta !

Felicitari si poate-mi dai si mie o speranta ca pot avea asa ceva . :D

P.S un nr. de telefon se poate ?
 
Multumesc tuturor pentru aprecieri.Da, zgarietura aceea mi-a scapat, cu ochiul liber nu am observat-o, fotografia macro insa nu iarta.Am folosit vopsele de ulei,emailuri , pigmenti si lac semimat, aplicate dupa caz cu aerograful sau cu pensulele.
 
Salutare,
Inspirat de materialul lui Weeping Eye si zgindarit de colegul Alin :lol: ,am mizgalit si eu un pic EA-ul si i-am tras citeva poze pe diorama.
Avind din partea lui Guru Marhaba promisiunea ca in curind va fi umplut de "respect" si EA-ul rosu cu alb,sper sa revin cu citeva poze maiastre.



 
Frumoasa. Probabil ca fiind pentru "afara", modelul e scos sub "culorile" ACME. Eu, mai nationalist fiind, astept un delfin, clasica cu simetrice, CFR Marfa etc. :) .