90 de ani

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

interesantul

Well-Known Member
Trenulist
24 Ianuarie 2016
1.584
2
53
Cluj-Napoca
LOCATION
Cluj-Napoca
Rscolind prin cuf??rul bunicii, am dat de o vedere, care mie mi se pare a fi de un real folos pentru istoria CF din Europa.
O cal??torie a str??bunicului meu (prin alian???) s-a l??sat cu o vedere cu data po?tei 18 iul 1924.
Fotografia este cu ceva timp înainte, dar nu mai mult de un an. Pe acele vremuri se f??ceau vederi în edi?ii mici. Clie?eele nu rezistau mult p??strate, ?i când era cazul se mai f??c??ea o fotografie.
Ca mai întotdeauana garile reprezentau o atrac?ie ?i un loc de care î?i aduceai aminte, deoarece c??l??toria cu trenul era înc?? ceva romantic ?i pitoresc.

La cerere o s?? trimit ?i o scanare cu rezolu?ie mare, dar din septembrie încolo.

O zi fain??!

 
interesantul a spus:
Fotografia este cu ceva timp înainte, dar nu mai mult de un an. Pe acele vremuri se f??ceau vederi în edi?ii mici. Clie?eele nu rezistau mult p??strate, ?i când era cazul se mai f??c??ea o fotografie.

In Vechiul Regat cliseele facute de armata germana de ocupatie intre 1916-1918 se foloseau si 10 ani mai tarziu. Ilustrata cu gara Odessa Holovna o am si eu in colectie in varianta colorata manual cu data postei 1910.... :)