Bacau: Manevre FeRoviaRe cu LDH125 [2011]

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

mishu88

Well-Known Member
Trenulist
13 Mai 2008
668
8
Falticeni, Pascani, Bucuresti
trenuriromania.blogspot.com
WEBSITE
http://trenuriromania.blogspot.com
LOCATION
Falticeni, Pascani, Bucuresti
iulie 2011 = Manevre FeRoviaRe cu LDH125 în Bac??u<i></i>

Teoria ca teoria, dar practica...?

întrucât dup?? 3 ani de zile de studiu în cadrul Specializ??rii "Vehicule pentru Transport FeRoviaR" (fost?? Specializare "Material Rulant pentru Calea Ferat??"), mi-am putut fixa anumite cuno?tin?e despre acest vast ?i frumos domeniu, mi-am permis s?? stau câte zile al??turi de tat??l meu ?i s?? înv??? d-ale practicii meseriei de FeRoviaR.

Vehiculul motor principal în acest film este un LDH125 cu motor Sulzer 6LDA28B în 6 cilindri. Func?ioneaz?? în parametri normali ?i apar?ine unei companii de transport FeRoviaR din zona Moldovei.

Vagoanele manevrate sunt fie Habis-uri (?i deriva?iile acestuia) înc??rcate cu ciment LaFarge, fie sunt cisterne înc??rcate cu produse petroliere destinate depozitului Petrom din Bac??u.

V?? doresc vizionare pl??cut??! în curând va urma ?i partea a II-a!

http://www.youtube.com/watch?v=eEOeW0BaC_I

LDH125-113 vs. Trenul Interna?ional Sofia - Moscova în Bac??u<i></i>
LDH125-113%20-%3D-%2026%20iulie%202011.jpg
 
mishu88 a spus:
iulie 2011 = [...] FeRoviaRe [...]<i></i>

[...] "Vehicule pentru Transport FeRoviaR" (fost?? Specializare "Material Rulant pentru Calea Ferat??"),[...] practicii meseriei de FeRoviaR.

[...] companii de transport FeRoviaR din zona Moldovei.

[...]

Din pura curiozitate: de ce scrii "FeRoviaR" in loc de "Feroviar" sau "feroviar"? Am observat ca asa procedezi in toate postarile tale si ma gandesc ca o insemna ceva, nu?...
 
felippe a spus:
mishu88 a spus:
iulie 2011 = [...] FeRoviaRe [...]<i></i>

[...] "Vehicule pentru Transport FeRoviaR" (fost?? Specializare "Material Rulant pentru Calea Ferat??"),[...] practicii meseriei de FeRoviaR.

[...] companii de transport FeRoviaR din zona Moldovei.

[...]

Din pura curiozitate: de ce scrii "FeRoviaR" in loc de "Feroviar" sau "feroviar"? Am observat ca asa procedezi in toate postarile tale si ma gandesc ca o insemna ceva, nu?...

Mul?umesc pentru întrebare! Scriu a?a pentru c?? a?a am sim?it s?? scriu înc?? din primul mesaj scris pe primul forum pe care am început s?? activez.
 
Revin cu partea a II-a, a?a cum am promis:

august 2011 = Manevre FeRoviaRe cu LDH125 în Bac??u<i></i>

http://www.youtube.com/watch?v=N3s-8JcGF3U

Combina?ia dintre trac?iunea diesel ?i transmisia hidraulic?? este reperul principal al acestui videoreportaj. Bac??ul a fost decorul principal, în timp ce personajul nr. 1 a fost LDH125.

Vagoanele Habis ?i Zaes înc??rcate/desc??rcate cu ciment sau benzin??/motorin?? au fost manevrate c??tre diver?i agen?i economici din zon??. Mai mult, pe o linie l??turalnic?? macaraua electric?? EDK300 s-a ocupat de transbordarea unui container de pe vagonul platform?? pe autotren.

Compresorul func?ionând, motorul supraturat, ?inele trosnind sau chiar celebra goarn?? de LDH sunt doar câteva dintre momentele acustice pe care le pute?i auzi în timpul vizion??rii.

Existen?a unui aeroport în zon?? a f??cut ca aterizarea unor avioane de pasageri s?? fie martore la manevra vagoanelor la o sta?ie de desc??rcare a produselor petroliere.

Vizionare pl??cut??!