Bra???¸ov Model Railway

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Stare
Nu este deschis pentru r?spunsuri viitoare.
Bravo,
frumos si civilizat.
Pentru luna iulie (probabil) 3 sau 4 doritori din tm vom veni sigur in vizita.
 
enjoy

22. 03.2009
Santierul in plina desfasurare:





Lasam munca pentru a ne indrepta spre beciul lui Bogdan.
A doua zi iar la facut relieful.

Fuga fuga spre gang:





[


ala bala portocala




vad luminaaaa


alo, nu ..nu ajung astazi.....




25/26.03.2009














31.03.2009



 
03/04.04.2009

Inviorarea de dimineata:


cine mai are ceva de spalat?








ce se misca muncitorii romani, peste noapte e gata soseaua, zidaria...







 
06.04.2009

Ard in flacari ..... pentru tine .....ard in flacari
Este vorba de casa in flacari de la Faller
Cladirea are sistem de fum asemanator cu cel de pe locomotive numai ca la dimensiuni mari .
Sistem de iluminat cu 3 leduri ce se aprind sacadat pentru a creea efectul de lumina de la flacara .
Vine cu wheathering-ul facut , inclusiv partea de ferestre sparte si rame de geam arse .




Drumurile noastre toateeeeeee
Sunt asfaltate si asteapta trecerea timpului pentru evaporarea H2O-ului



07.04.2009

Sub sosea este o retea complexa de ghidaje, senzori ,bobine si macaze pentru Faller car sistem
teste peste teste cu faller car in zona casei in flacari:



Diorama v-a avea 4 statii de autobuz functionale , statie de pompieri functionala , masina de pompieri si traficul dirijat in functie de traseul acesteia la interventie .







11.04.2009









sistemul faller car, camionul mic merge pe traseul masine de pompieri, autobuzul opreste in statie....



 
17/18.04.2009

Prima sarja de iarba
muncim.. muncim...mergem la dansuri, oleaca la plimbare noaptea, ne intoarcem iar la munca


















gata, e dimineata, acasa toata lumea. o sa mai venim si in alte zile.







la 10 minute dupa turnare, apa de la Noch



va urma :cafea:
 
SUPER TARE FRATE

ps;parca logo era iubesc trenuletele de plastic
 
Excelent, felicitari tuturor care au muncit la ea si felicitari celui care a avut curajul sa sponsorizeze asa ceva. E inca un pas inainte spre popularizarea acestui hobby si sper ca in urma expozitie sa avem cati mai multi care dau fuga la magazin sa ia un start set si pe urma sa vina pe forumuri sa ceara sfaturi despre diorame :)
Eu personal in iunie foarte probabil am sa o vad live.

PS Modelistul din mine are o intrebare. Ce produs ati folosit pentru a face tufele din imagine (producator/cod) ?

 
Sa banuim ca e burete trecut prin rasnitza de cafea? Arata exemplar! Sper sa ajung la Brasov curand.Succes!!!
 
Extraordinara realizare. Superba lucrarea si migaloasa. Va felicit din toata inima si abia astept sa vin si sa o vad cu ochii mei. Mesteri iscusiti ! Succes in continuare, caci o astfel de initiativa chiar va deschide portile modelismului public in Republica!
 
si uite cum sinele Roco Line cu terasament au fost cosmetizate cu pietris....super diorama!
 
si daca nu era citez: legislatia, taxa si impozitul?
Banuiesc ca mult mai putin.
Constienti trebuie sa fim ca locatia costa, materialele nu mai spun, munca nu-i platita . Deci vizitam o expozitie pe munca trenulistilor, din banii trenulistilor pentru buzunarul autoritatilor. Io le-as da din fatza, sau din parti. Evident ca trebuie sa fie o taxa, daca te mai ajuta primaria, sponsorii, tot nu te scoti . Asta e o lucrare pentru placere in care s-a bagat mult amar. Directia de taxe si impozite.
 
salutare,

timpul asta.....

Ionut, este vorba despre Woodland Scenics FC144 Olive Green Clump-Foliage Bushes

http://store2.trainz.com/Items/s11422509?caSKU=s11422509&caTitle=Woodland+Scenics+FC144+Olive+Green+Clump-Foliage+Bushes&sck=78924168

in alte parti a fost si amestecat, olive cu Dark Green

daca ma insel la cod sa ma corecteze Bogdan daca mai gaseste hartia :( :( cu toate codurile la produsele care merita bagate in seama.




cosmin, pacat ca nu avem poza cu pietrisul Iron Ore Fine Ballast de la Woodland Scenics , arata tare realistic.

am sa revin cu restul de poze cat mai curand, pana atunci un filmulet cu etajatele CFR in probe in zona de iarna:

 
Gam3 a spus:
Ionut, este vorba despre Woodland Scenics FC144 Olive Green Clump-Foliage Bushes

http://store2.trainz.com/Items/s11422509?caSKU=s11422509&caTitle=Woodland+Scenics+FC144+Olive+Green+Clump-Foliage+Bushes&sck=78924168

in alte parti a fost si amestecat, olive cu Dark Green

cosmin, pacat ca nu avem poza cu pietrisul Iron Ore Fine Ballast de la Woodland Scenics , arata tare realistic.

Ma gandeam eu ca e Woodland , din pacate comerciantii din Romania nu aduc asa ceva desi sunt dintre cele mai profi produse la preturi rezonabile :( :(
 
Fara intentia de a face reclama, ma simt dator sa te corectez. Eu personal am cumparat produse Woodland de la Minitechnik.
 
Cateva cifre aproximative asupra materialelor folosite
80 Metri de sina ROCO Line
31 Macaze simple
4 Macaze triple
1 Incrucisare cu macaz
40 Metri sarma speciala Faller car sistem
21 Senzori de prezenta Faller car sistem
20 Kg ipsos modelism
3 Kg ipsos sosea Faler car sistem
450 Brazi
40 Brazi Nordici
360 Pomi
6 Seturi strcutura pentru facut copaci profi
600 Metri fire curent
11 Metri plasa metal fina
52 Flacoane Hobby Glue
45 Cutii batoane pentru pistol lipit cu plastic cald
20 Kg aracet constructii
15 Flacoane aracet special pentru lemn
74 Cladiri
96 Becuri iluminat cladiri
70 Stalpi iluminat stradal
Aproximativ 3000 ore de lucrat incepand de la O si inca se mai lucreaza
Bogdan I ,Nigel si cu subsemnatul am lucrat fara somn ,doar cu pauze de cafea si masa 32 de ore (2 zile si 1 noapte ) iar frecvent lucram de la ora 16 dupamasa pana la ora 4 dimineata .
 
Ma aliniz parerii asupra produselor Woodland, pe care le-am admirat intr-un dvd de prezentare, prezentare facuta de americani intr-o sala plina, intr-um mod specific, un adevarat show. Ei dispun de foarte multe componente, cu care se lucreaza usor.
Unele dintre metode se pot adapta conditiilor romanesti, de exemplu ei au materiale pe baza de ipsos, care vin gata pregatite, dupa care se activeaza prin inmuiere in apa si se aseaza pe structura care trebuie modelata, se poate face ceva asemanator prin metodele "autohtone", cand se foloseste un amestec de apa si ipsos, in care se inmoaie hartia absorbanta care se va depune apoi pe macheta.
 
ionut07 a spus:
Fara intentia de a face reclama, ma simt dator sa te corectez. Eu personal am cumparat produse Woodland de la Minitechnik.


Nu-i nici o reclama, din pacate stim cu totii stilul oarecum ciudat al celor de la minitechnick, in sensul ca produsele nu apar pe site ci afli doar telefonic ce este. De aceea habar nu am avut ca au asemea produse, si din pacate daca ma intereseaza ceva anume trebuie sa dau telefon si sa intreb cod cu cod daca este sau nu. Poate totusi se gandesc sa actualizeze site-ul pentru ca e pacat sa fie asa exclusivist.
 
Poze tot din data de 18.04.2009.







Viitorul parc:



Parcul auto faller car:


Imi place aceasta iluzie:










Zona de iarna, inca nu a "nins". Acum sunt numai fa?ele cu ghips de la Noch.








19.04.2009

Avem o zi de stat cu burta la soare, e Pastele. Am dormit, am mancat, am dormit, am tras cu arcul, am dormit, am mancat, am dormit am plecat.




Am avut locuri la "cu?eta" :D





In cautarea fumului de "Pacific" la tunelul de la Intorsura Buzaului:




20.04.2009





 
Cateva reportaje
http://www.novapress.ro/ultimele-stiri/expozitie-de-trenulete.html
http://www.click.ro/actualitate/expo-cu-trenulete-in-miniatura
http://www.adevarul.ro/articole/brasov-update-expozitie-de-modele-de-tren-galerie-foto.html
http://neomania.ro/brasov-update-expozitie-de-modele-de-tren-galerie-foto/
http://www.1235.ro/details-id10250-sExpozi?ie-de-modele-de-trenule?e,-ma?inu?e-?i-or???ele-în-miniatur??.html
http://www.stirilocale.ro/brasov/EXCLUSIV_Expozitia_trenurilor_in_miniatura_IDN875986.html
 
Stare
Nu este deschis pentru r?spunsuri viitoare.