Colectia mea auto la 1/87

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Buna,

Praliné a fost un producator vest-german de modele auto pe scara H0.

Firma a avut dificultati financiare, a trecut prin 1988-1990 pentru o scurta perioada pe la Revell iar din 1993 matritele au fost cumparate de Busch. Unele din ele, in parte imbunatatite, exista si azi.
 
Buna,

Camioanele sunt de tip W (Werdau) 50. L (Ludwigsfelde) a fost urmasul si se numea L 60. Pe internet se gaseste des denumirea gresita WL 50, insa asa ceva nu a existat niciodata. Sau e IFA W 50, sau e IFA L 60. Cel din imaginile tale este clar un W 50.

Firma producatoare a machetelor se numeste S.E.S. (sunt initiale) nu Ses. Matrita de W 50 dateaza din vremea DDR cand apartinea Permot.
 
Horia_Radulescu a spus:
Buna,

Firma producatoare a machetelor se numeste S.E.S. (sunt initiale) nu Ses. Matrita de W 50 dateaza din vremea DDR cand apartinea Permot.
Matritele respective au fost facute de ESPEWE.

Mai multe detalii aici:
http://www.espewe-sammlung.de/index.htm
 
Buna,
RENAULT MAGNUM (AWM)

Modelul se numeste din 1989 incoace Renault AE.
Magnum era doar versiunea de 500 de cai a lui AE, AE 500 Magnum, asa cum versiunea de 340 de cai a lui Renault R (fostul Berliet pe care tu il numesti ceva mai sus "Renault Turbo") se numea R 340 Major.
MAN TGS (Herpa)

Poate fi sau un TGS, sau un TGM, cu aceasta cabina, depinde de suspensie si motorizare.
MB ACTROS (Herpa)

Socotind cate Actros-uri diferite din 1996 si pana acum ne-ai aratat aici pe forum :D ar fi interesant sa faci o diferentiere: Actros I, Actros I MP2, Actros I MP3, Actros II... Nu intru in detalii tip LH, L, S, etc, insa macar diferitele generatii de 20 de ani incoace ar trebui diferentiate.
 
Corect "RENAULT TURBO", este intr-adevar "R 340 MAJOR)
MAN TGS asa a scris producatorul pe cutie si tind sa cred ca a stiut ce motorizare avea modelul la scara 1/1.
"RENAULT MAGNUM" pe laterala capului tractor scrie "AE 520"
MB ACTROS: Il rog pe "HR" sa faca completarile de rigoare.
Numai de bine
PS: am facut deja modificarile