colectia N a lui gamitzu

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
:D @Rudi Din ce vaz eu , daca minunea aia e la HO, nici aia nu e completa, tot alea 2 din bot de le are BLI-ul meu la N. :evil:

De frumoasa este, nu am ce zice. Cum ziceai si tu, iti trebuie un hambar ca sa faci o diorama ca lumea. N-ai vrea sa stii ce fel arata garnitura de 10 vagoane El Capitan pe diorama mea. Anaconda cand vrea sa-isi manance coada. :( . Cum spuneam le-am luat pentru cand oi avea timp sa ma dau la niste module pe langa perete, cu macaze cu raza mare si cu raza minima in curbe, intre 50--60 cm. :D
 
Salut,
daca cauti pe net....fiecare F7 era diferita .....in decursul aniilor s--au facut tot felul de lucrari la aceste locomotive,fiecare atelier in parte a diferitelor companii si-au bagat nasul.... :D
vezi aici :
http://www.rr-fallenflags.org/
 
Din categoria Heritage, la fel ca si Berkshire 2-8-4 din postarile anterioare, o locomotiva cu abur articulata 2-8-8-2AT&SF. Producatorul Life-Like le face in china dar sant calitatative pe partea de injectie si pe partea de motorizare. Ce mie mi-a parut de ras, faptul ca lumina frontala este led iar in tender are un bec hidos. Oricum dupa digitalizare becul va zbura la galeata de gunoi. Detalii la greu, realizare ingrijita, rulaj foarte bun. :D











Inca nu m-am hotarat daca va primi un Zimo sau Loksound. :lautar:
 
Salutare Dragos. Merge bine
Daca merge Challangerul de la Athearn si Big-Boy-ul fara restrictii de viteza, asta merge beton. Trebuie sa-i pun decodor si sa trag sarmele. :D
 
Tot din 2014 luate si plimbate imprejurul lumii, un set de la Kato cu o locomotive E5 si 5 vagoane pasageri. Ambalate si prezentate ca la carte, lucrate detaliat si cu rulaj deosebit de bun:







 
Si ceva poze cu ele scose din cutie daca tot e soare cu dinti afara si pozate pe modulul special facut pentru pozat :D















Cum zicea si Catalin intr-un post anterior, lipsesc usile dintre vagoane la unele din ele, aparent fara nici o logica. La asta si la setul de vagoane California Zefir, lipsesc unele usi.







:lautar:
 
Din categoria Bachman Spectrum, o locomotiva superba cu rulaj deosebit de bun Findca prima m-a dat gata de acum 3 ani cum merge si cum e realizata, am hotarat sa-i mai caut o verisoara, pe care am gasit-o pe E-bay, la pret sub jumatate din pretul normal la vremea ei, asta datorita faptului ca nu avea cutia si venit infofolita in folie cu bule. Noua, fara amprente pe ea, poate rulata doar de proba sau curiozitate, daca o fi avut unde. Modelul de tender pe care il mai am la un Bachman 2-6-6-2 fiind ingust nu permite montarea unui decodor cu sunet Soundtrax. Cealalta are in ea Loksound, probabil asta va primi tot Loksound sau Zimo. :roll:









:D
 
Inca halucinat de reactia colegului la linkul cu locomotiva americana postat zilele trecute si pentru care o sa-mi cer scuze fata de toti membrii forumului pentru porcaria creata, mai putin fata de persoana care a cules ceea ce a semanat, voi continua sa postez aici, la colectii personale, restul de material adunat intre timp. La urma urmei, forumul cred ca a fost creat in jurul trenuletelor, mari si mici, a jucariilor si al articolelor dedicate acestui hobby la scari diferite sau reale. Poze cu ele sau un search cu Google, pot aduce mai multe lamuriri decat cele scrise de posesori, insa eu cred ca e mai simplu sa-l intreb e cel care deja il are cum este articolul respectiv, decat sa citesc pe net diverse opinii despre el, scrise in fel si chip. Am avut tot acest timp intrebari despre cele cumparate si pe forum, in articolele respective, precum si pe privat.
Un set de vagoane de calatori de la Kato, AT&SF EL CAPITAN, o garnitura care se va bucura de cele 6 locomotive vopsite in culorile rosu- argintiu WARBONET.
Spre mirarea mea, la teste, vagoanele au lumini in ele, spre deosebire de celelalte de mai sus, au toate usile intre vagoana, la ambele capete.
@ Catalin Tu parca ziceai ca le lipsesc din ele la garnitura ta. Setul trebuia sa fie varianta fara lumini. Ma rog, a fost luat de pe E-bay si poate tipul nu stia ce vinde, era nou sigilat. :D









Detalierea interiorului este forte buna , culori naturale ce nu dau impresia de plastic vopsit. In masura luminii de care am dispus la momentul respectiv pentru pozat macro.







 
La cat de bine arata setul ala cu locomotiva E5 cred ca poti face abstractie de usile lipsa dintre vagoane. :D
 
:D Cand vii sa le pipai? In masura timpului disponibil, o sa pun si vagoanele de la Micro-Trains.
 
Una din locomotivele care astepta demult pe listele de digitalizare datorita dimensiunilor reduse a intrat zilele astea la clinica de infrumusetare.A primit un decodor Zimo M648 submicro, unele din cele mai mici de pe piata. Loksound iesise din start din calcule datorita tenderului mic, cca 20mm. Bineinteles ca nu am avut loc de un difuzor cu incinta mai rezonabila, asa ca m-am folosit de spatiul interior al tenderului, sa-l izolez fata de difuzor si sa-l folosesc pe post de cutie de rezonanta. Nu am avut spatiu nici pentru legaturile dintre decodor si firele ce trec din locomotiva, asa ca am casapit tot si am lipit firele direct pe cablaj. Tinand cont de dimensiunile acestuia, am reusit dupa o ploaie de injuraturi si blesteme, vreme de 3 zile. Am taiat la jumatate greutatea din tender cu un traforaj, nu am vrut sa ramana fara greutate la cat este de mic, mai ales ca acesta culegea curent pe cele 3 osii. Transferul intre tender si loco se face prin bara de tractiune care are niste colectoare de cupru pe ea.In varianta aceasta toata masina culege curent mai putin osia cu cauciucuri de tractiune. Locomotiva ruleaza impecabil, sunetul este cu mult peste scara ei, tinand cont de dimensiunile difuzorului de numai 10mm. Poze cu ea si poate un filmulet dupa ce reusesc sa-i setez parametrii. :D Pana acum este cea mai micaa loco cu decodor cu sunet pe care am operat-o, dupa Kato 9600. :evil:














.Dupa setari va primi jeg abundent pe ea cu pulberi si acrilice pentru a disparea luciul frumos de fabrica.
 
Athearn N 23726 EMD F59PHI, Santa Fe 6058 dupa ce a primit ceva umbre de acrilice pentru a diminua luciul modelului scos din cutie A primit o patina usoara, exact cat sa-i scoata in evidenta conturul , detaliile delicate si sa indeparteze luciul de Ferrari sau Lamborghini nespecific unei locomotive in uz.Poze cu ea la lumina naturala si comparat cu un EMD F3A de la Kato, noua, fara patina. :D
Am folosit acrilice dilate la greu la carea am adaugat un strop de alcool izopropilic. Surplusul a fost sters cu degetul dupa uscare, pentru a ramane numai intre nituri, suruburi si in grilaje.








 
E buna ideea cu izopropilicul, practic ala joaca rol de fixator pentru ca dilueaza putin lacul/vopseaua de pe locomotiva (la nivel microscopic desigur).
Imi place cum a iesit, discret , nu agresiv cum am vazut pe alte modele. Felicitari, incet incet stapanesti tehnica si probabil ca atunci cand ma hotarasc o sa iti trimit o cutie plina de modele sa le aranjezi cum stii tu mai bine :D .
 
O sa iti dau un sfat: daca reusesti fa o poza comparativa before/after cu modelul in aceiasi pozitie. S-ar putea sa fi si mai convingator :D
 
incearca niste 'farduri" de la Tamiya pentru weathering...

apropos de model...cam SF inmatricularea pe F59, PHI-ul aparand dupa mergerul ATSF-BN si acestea nemaiavand de multa vreme servicii de pasageri...oricum frumos model :D

PS stiu ca Athearn l-a scos si la HO
 
:| Fardurile le am in dulap demult, nu ma prea omor cu ele, se iau pe maini la prima strigare, iar daca incerci cu ceva lac acrilic mat dupa ce la pui pe model, disipa in 5 secunde. Poate doar sa scot aerograful din dulap si sa pun un lac bun mat pe ele la sfarsit. Despre model, no coment, am inchis ochii. Imi place varianta de vopsire si atat. Am 3 garnituri argintii, 2 Santa Fe si un CB&Q unde as putea sa o folosesc. In orice alta inmatriculare ar fi alergat singura pe linii :confused: sau trebuia sa-i iau vagoanele pt ea. In genere, colectia mea se bazeaza pe locomotive care au existat sau exista in muzee. Da asta mi-a facut cu ochiul, ca si cele japoneze dealtfel. La urma urmei locomotiva sa fie. Cine stie, poate vopsita asa, in 50 de ani o sa umble pe linii pe la vreo sarbatoare sau cu ocazia centenarului. Pentru scara N e un model grozav. Sunetul l-a avut din start, Soundtrax Tsunami, calibrat su toate setarile din fabrica pentru locomotiva respectiva. Silentioasa, realizata bine de tot, culege curent exceptional de bine si cu o forta foarte mare de tractiune tinand cont ca nu are cauciucuri de tractiune. :D
 
C62- 2 a cazut si ea in galeata cu prafuri. Rulaj deosebit de bun, decodor loksound.





:D
La toate locomotivele cu abur, am folosit si voi folosi de acum inainte Neolube 2. Aceasta solutie de grafit dizolvat in alcool, asigura o ungere corespunzatoare si patineaza totodata si bielele. Prefer biele innegrite decat pe cele originale nichelate cu aspect de cutie de conserve. Aceasta solutie pe baza de alcool, penetreaza in toate imbinarile usor si asigura o ungere indelungata. La nevoie revin cu un strat nou pe la toate incheieturile si gata. :D