Colectia personala de machete la scara 1/43

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
@Oleco : Asta e tare achizitie. Fiat 124...Imi place culoarea vintage.
Sa ne detaliezi ..daca achizitia e facuta din Romania de la un magazin specializat sau alta sursa, gen Okazii, daca avea piedestal de plastic si alte amanunte
daca nu te deranjeaza sa mai spui...pretul :lol:
 
Macheta am luat-o de pe Modelissimo si m-a costat 5 euro, fiind la reducere. Este amabalata in blister si are postament de plastic. Daca te intereseaza, te pun in legatura cu cineva care are la vanzare acest model.
 
@Oleco : Multumesc de raspuns prompt Ovidiu..O sa intru pe pm pentru detalii, poate are si frumoasa lada 1200 sa nu stea Fiat-ul singurel... :lol:
Citeam prin presa ai depasit 1500 de machete la colectie ?
http://www.adevarul.ro/locale/bucuresti/Ovidiu_-Oleco-_Magureanu_face_autobuze_in_miniatura_0_183582219.html :lol:
Monta
 
Da, dar nu toate machetele se afla acasa la mine, asa ca nu va stresez cu 1500 prezentari :D Acasa am doar... cateva... ;-)

Eeeehhh... ce amintiri placute mi-ai trezit cu linkul referitor cu acel articol... :)
 
343) FIAT 127<i></i>
- an 1972
- producator



1972

Interior - crem cu bord negru. Volanul este redat corect, la fel ca si scaunele si bancheta din spate. Exista si oglinda retovizoare, dar fara "sticla".

Exterior - vopsea aplicata uniform si in strat subtire.

- fatza - cheder de culoare neagra la parbriz, stergatoare de parbriz cromate si aplicate, masca motor de culoare neagra cu rama argintie, bine redata, faruri din plastic transparent, bara protectie cromata, semnalizatoare din plastic portocaliu, logo bine redat, placuta numar.

- laterale - ramele geamurilor din fata sunt vopsite cu argintiu (nu exista gemuri la usile din fatza), semnalizatoarele de pe aripile fatza sunt vopsite cu portocaliu, manerele usilor turnate odata cu caroseria si vopsite cu negru, capacele rotilor sunt cromate si perforate intocmai ca la modelul real, busonul pentru rezervorul de benzina este cromat si atasat separat, nefiind turnat odata cu caroseria.

- spate - cheder de culoare neagra la parbriz, blocuri optice din plastic rosu, bara protectie cromata cu placuta numar, decaluri aplicate corespunzator, teava esapament cromata.

Concluzie: Un alt model care a castigat titlul COTY, o macheta care mi se pare mai bine si ingrijit lucrata decat 124, mai ales ca interiorul este de alta culoare decat cea neagra, asa cum sunt machetele "de revista".



















 
344) FIAT Panda<i></i>
- an 2004
- producator



2004

Interior - de culoare neagra, fara bord lizibil. Volanul este redat corect, la fel ca si scaunele si bancheta din spate. Exista si oglinda retrovizoare, dar fara "sticla".

Exterior - vopsea aplicata uniform si in strat subtire.

- fatza - stergatoare de parbriz din plastic negru, masca motor de culoare neagra, corect redata, faruri din plastic transparent, lampi ceata vopsite cu argintiu, logo bine redat, placuta numar.

- laterale - nu exista gemuri la usile din fatza, manerele usilor turnate odata cu caroseria si vopsite cu negru, bandourile de pe usi sunt vopsite cu negru, capacele rotilor sunt argintii la fel ca la modelul real.

- spate - cheder de culoare neagra la parbriz, stergator de parbriz din plastic negru, lampa "stop" suplimentara vopsita cu rosu, blocuri optice din plastic rosu, numar inmatriculare, decaluri aplicate corespunzator, teava esapament neagra.

Concluzie: Inca un model care a castigat titlul COTY, o macheta reusita ca si detalii, avand in vedere pretul mic de achizitie.



















 
345) FORD Mondeo
- an 1993
- producator



1994

Interior - de culoare albastra, cu bord lizibil, frumos detaliat, volan negru, oglinda retrovizoare dispune de "sticla".

Exterior - vopsea aplicata uniform si in strat subtire, trapa transparenta.

- fatza - cheder de culoare neagra la parbriz, stergatoare de parbriz din plastic negru, aplicate separat, faruri din plastic transparent, vopsite cu argintiu pe interior, lampi ceata vopsite cu argintiu, logo bine redat.

- laterale - oglinzile retrovizoare vopsite in culoarea caroseriei dispun de "sticla", manerele usilor turnate odata cu caroseria si vopsite cu negru, lampile de semnalizare sunt vopsite cu portocaliu, jantele sunt argintii la fel ca la modelul real.

- spate - cheder de culoare neagra la parbriz, blocuri optice din plastic rosu, inscrisul "Mondeo" si sigla "Ford" sunt bine redate.

Concluzie: Alt castigator al titlului COTY. Macheta am impresia ca este facuta dupa o matrita mai veche deoarece unele detalii sunt cam slab redate pentru nivelul la care lucreaza acum cei de la PMA. Desi culoarea galben/verzui nu este cea mai potrivita pentru o masina de serie, am zis sa cumpar totusi macheta pentru ca o cautam demult si abia am gasit-o. Nu regret banii dati pe aceasta macheta.

















 
346) PEUGEOT 4002 Concept
- an 2003
- producator



Interior - nu are interior.

Exterior - vopseaua in doua culori este bine aplicata. Cromul este foarte reusit. Privit de sus, printr-o trapa transparenta, se poate vedea o parte din motor.

- fatza - masca motorului cromata in intregime, are in mijlocul ei, logoul Peugeot care este destul de bine reprodus, farurile din plastic clar sunt bine executate

- laterale - oglinzile retrovizoare, aerisirile si capacele rezervoarelor de benzina sunt cromate, jantele cu un design deosebit sunt si ele cromate.

- spate - frumos desenat, cu un "oval" cromat in care se afla logoul Peugeot, aerisirea si terminatiile cromate ale sistemului de evacuare. Lampile optice sunt subtiri si sunt din plastic rosu.

Concluzie: M-a dezamagint faptul ca macheta nu are interior si am impresia ca desi am achizitionat-o de pe siteul Modellisimo, a mai fost in colectia cuiva. Oglinzile retrovizoare erau lipite cu Super Glue, albind din greseala si "geamurile" negre, care in cele din urma am reusit sa le curat. Si farul din fatza/dreapta era "pictat" cu solutie, dar am remediat si acea problema. Cand am vazut macheta, m-a atras designul futurist si de aceea am zis sa o cumpar pentru a o avea in colectie. De asemenea combinatia de culori crem/maron este de mare efect.



















 
347) VOLKSWAGEN Eos V6
- an 2005
- producator



Interior ââ??â?? corect redat, in doua nuante negru/negru, bord cu instrumente lizibile, accesorii argintii, scaune negre cu mijloc grena, oglinda retrovizoare cu "sticla".

Exterior - vopsea aplicata ireprosabil, iar decalurile sunt aplicate corect.

- fatza - faruri si lampi de ceata din plastic clar, masca motor cu margine cromata, aerisiri din plastic negru, logo VW bine aplicat, stergatoare de parbriz negre, aplicate, numar de inmatriculare bine redat.

- laterale - jante argintii, etrieri argintii, oglinzi retrovizoare cu "sticla" si semalizatoare (vopsite).

- spate ââ??â?? lampile optice sunt realist redate, logo corect aplicat, lampa de stop suplimentara este vopsita cu rosu, numar de inmatriculare bine redat, toba esapament cu final cromat.

Concluzie: o macheta corect redata, cu detalii suficiente si bine scoase in evidenta.

























 
348) VOLKSWAGEN Golf Plus 1,6
- an 2005
- producator



Interior ââ??â?? de culoare neagra, corect redat, bord cu instrumente lizibile, accesorii argintii, oglinda retrovizoare cu "sticla".

Exterior - vopsea (rosu sidefat) aplicata in strat subtire, stickere bine reproduse.

- fatza - faruri si lampi de ceata din plastic clar, masca motor vopsita in ton cu caroseria, aerisiri din plastic negru, logo VW bine aplicat, stergatoare de parbriz negre (aplicate), numar de inmatriculare bine redat.

- laterale - manerele usilor sunt aplicate separat, jante argintii, etrieri argintii, oglinzi retrovizoare cu "sticla".

- spate ââ??â?? lampile de semnalizare sunt realist redate, logo corect aplicat, numar de inmatriculare bine redat, toba esapament argintie.

Concluzie: Este a 26-a macheta VW din colectia personala si nu puteam lasa singura varianta "Cross" astfel incat trebuit sa cumpar si versiunea "cuminte". Nu-mi pare rau de alegerea facuta, macheta fiind bine redata, cu o culoare la exterior rar intalnita la machete. Interiorul vopsit in negru parca nu-mi prea place, dar avand in vedere ca macheta e luata la reducere, merita banii investiti.