Colectia personala de machete la scara 1/43

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Inca o macheta destul de reusita a celor de la IST MODELS.

Este un model pe care il asteptam cu nerabdare. Este destul de bine redat, cu unele scapari, dar care pot fi trecute cu vederea.

















 
descriere si prezentare:

- interior - monocolor, fara detalii scoase in evidenta. Imi place bordul care seamana cu cel de CN. Exista si oglinda retrovizoare fara "sticla".

- exterior - poate culoarea nu este cea mai potrivita, dar totusi imi place.
Detaliile sunt bine redate. Nu-mi place ca la geamul de pe partea dreapta, a "zburat" coltul, dar... poate ca au facut economie de material.

Desi am vazut multe critici la adresa acestei machete, observ ca nimieni nu a sesizat ceva; nu exista roata de rezerva. Nici nu avea cum sa fie montata o roata de rezerva deoarece peretii benei sunt grosi, la fel ca si podeaua. Asa a fost facuta matrita.
Era doar o mica observatie...

Concluzie: o macheta destul de reusita, aparuta in premiera in Romania. Detalii putine, dar pentru cat costa, sunt multumit.

















 
Nu stiu daca chiar s-a gandit cineva la momentul respectiv cand s-au ales culorile (si cel mai probabil nu), dar a iesit un garaj de dacii foarte interesant si mai ales 'tricolor'.
Le am si eu acasa dar pana sa le vad la tine in poza nu am remarcat aspectul asta :p
 
Da, e "tricolor" doar daca mergem pe seria 13xx (1300, 1304, 1309). A mai fost si DACIA 1100 care e verde..., asa ca pana la "tricolor", aveam varianta "semafor" (1300, 1304, 1100) :D
 
descriere si prezentare:

- interior - simplu, fara detalii scoase in evidenta.

- exterior - vopsea bine aplicata, detalii destul de bine redate. Oglinda retrovizoare este din plastic neagru, fara "sticla", jante argintii, faruri si lampi optice din plastic cu niturile aferente...

concluzie: este o macheta realizata in genul "masini de legenda"; de aceea nu ma mai obosesc sa o descriu.
Am cumparat macheta deoarece este replica modelului la scara 1/1 care a catigat titlul "Car Of The Year 1980" ci nu pentru ca imi doream in mod special acesta macheta.

















 
descriere si prezentare:

- interior - intr-o singura culoare (negru), detalii foarte bine redate. Pacat ca nu am putut desface macheta pentru a face poze, dar credeti-ma pe cuvant... este un interior redat pana la cele mai mici detalii.

- exterior - culoarea machetei, m-a lasat fara cuvinte. Este un galben metalizat, foarte frumos. Este singura macheta din colectie, vopsita in aceasta culoare.
Detaliile sunt bine scoase in evidenta, decalurile sunt si ele bine redate... pe scurt... o macheta perfecta.

Mai bine va las sa va lamuriti, urmarind pozele ce urmeaza.