Colectii si Colectionari 2010

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Sal
Azi am fost le Expo Brasov.
Bravo organizatorilor pt ca au reusit intr-un astfel de an sa perpetueze acest eveniment, bravo celor care au expus si bravo mie ca am vizitat-o.
Poze sa puna cei cu aparate mai performante.
Spor
 
Trupa de soc, 24May, Leynard, Brcosmin, B74MRV, Doru. C si io la facut poze:



De prin standuri, diverse. AF mi-a explicat foarte amabil cum va arata dormitorul umblator CFR (chiar e mega, asteptam vopsitura). Reprezentantul ACME a intarit nivelul de calitate al produsului cu documentatie de nota 10. O sa vedeti un dedesubt de viitor la detaliile vagonului, standardele sunt pe ascensiune clara. Pe scurt: ACME, Liliput, Rivarossi, Piko, Noch, Trains Addicted, in ordinea preferata de voi ;-)





Razbunarea lui LOK, plugul si placa de frecat arcuri pe carcasa la deau...

 
materie prima pentru distractie la sol sau aer-sol:



Chestii statice:



Cu sina aia grupata trebuie avut grija , pen'ca poa' sa zboare cu KRA KRA
 
felicitari tuturor pentru expozitie, din pacate sa-mi bag picioarele nici anul asta nu pup trenulete la brasov, desi asa ma laudam ... dar cum speranta moare ultima, sa speram ca totusi la anul :(
astept cu interes cat mai multe poze, macar asa sa ma simt si eu alaturi de voi
 
@macleod, pace tie, tu pierzi.
Cateva poze si de pe sapuniera mea:
- o lucrare cu care @LOK (sper ca am retinut bine) se mandreste (si are si de ce):

In ultima poza colegu' Obi ma incuraja :D
- si o bere in cinstea evenumentului

Spor
 
Este vorba de vagonul T2S, din ce am vazut in proiect va fi un vagon de top, tampoane cu arc, inscriptii pe cutiile de sub vagon, detalii in cel mai mic amanunt sub vagon, etc.

Primul care va aparea va fi in schema de vopsire gri/albastru, livrarea estimata de Craciun.
 
daca tot il fac asa de detaliat, o singura rugaminte sa le transmiteti: sa prevada culegatoare de tensiune pe boghiuri. atat. nici macar o pregatire completa pentru iluminare. sau ca sa nu strice optica pentru cei care prefera natur, eventual elementele de culegere sa se regaseasca in punguta cu accesorii, nici macar sa nu fie montate pe boghiu.
 
Eu inca nu am apucat sa "developez" pozele. Poate reusesc azi sa pun pozele aici. Oricum, una peste alta a fost frumos (nici nu ma asteptam sa fie altfel). Pentru mine personal a fost FOOARTE frumos; au fost 2 zile in care m-am jucat cu trenuletul pe o macheta mare, cu garnituri lungi. Multumesc pe aceasta ocazie organizatorilor pentru ca m-au lasat "la butoane".

Felicitari si sa ne vedem cu bine la anu' (poate si cu alte ocazii).
 
stire pe protv
http://stirileprotv.ro/show-buzz/entertainment/expozitie-spectaculoasa-de-trenulete-in-miniatura-la-brasov.html

adevarul
http://www.adevarul.ro/locale/brasov/Brasov-_Expozitie_de_machete_feroviare-la_Reduta_-FOTOGALERIE_0_350365217.html
 
felicitari baieti :aplauze:
am fost si eu ieri,vazut, pozat,placut mult
revenit cu poze dupa ce invatat postat poze :D



ps:bogan cam agitat si obosit dar una peste alta a fost frumos :aplauze: :lautar:
 
Asa a inceput expozitia de anul acesta.

Joi a fost zi de aranjare si teste.


Vineri punem modele la rulat si pozat.
Cisterne ep I, garnituri marfa , Orient Express cu BR 01 Trix / 2x 060 EA 773, Rheingold cu BR 18, automotoare CFR de la Timisoara si Bucuresti, rapid CFR, personal CFR, accelerat CFR.....


































Noutate ACME, viitor vagon de dormit tip T2S CFR, albastru cu gri numarul 005:

(modelul prezentat este prototip)

Toate pantografele sus, EA-uri fara numar...


Sambata seara a fost tare fain, bere, voie buna, planuri...




Luni, ora 02.30, ultimul transport. Ne vedem la anul, probabil in alta locatie.
 
Salutare tuturor
Am revenit la normal dupa 5 zile de foc automat printre trenulete si diorame.
Expozitia a fost o expozitie de criza si pe langa aceste probleme financiare neseriozitatea unora a contribuit din plin la asa zis "hey rup" pe ultim moment si reorganizarea tuturor in functie de situatia generata de cativa pasionati fara cuvant.
Imi cer personal scuze in calitate de organizator pentru faptul ca in acest an desi dupa liste,telefoane,e-mail,masuratori in 2 sali nu am putut oferii vizitatorilor decat o expozitie modesta cu o diorama pe lungimea salii si inca una mai micuta ,ACME&AF ,TRENNET si TRAINS-ADDICTED ca si furnizori de materie prima pentru pasiunea noastra.
Multumesc echipei fara de care sincer nu as fi reusit sa fac tot ce ati vazut.
Mixu,Florin Arad,Claudiu Iasi,Florin Iasi,Florin Cluj,Doru ,Adrian Corodescu & Alessandro Buonopane(sper ca am scris bine numele)Michael si Andreiu care a avut curajul si au facut rodajul locomotivelor din colectia personala pe modulele noastre .
Revin cu noi idei si concluzii