Cupa ,,Moc??ni??Â?a??â??, 2012

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

PDI

Well-Known Member
Trenulist
27 Februarie 2016
896
2
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
AGENDA CULTURAL? R??â?????žNOV 2012

1. Festivalul de Foarte Scurt Metraj
3 ââ??â?? 5 mai www.trescourt.ro
2. Maialul Râ?novului 19-20 mai www.rasnov-turism.ro
3. Zilele ora?ului Râ?nov
Festivalul Na?ional Ecvestru 25-27 mai www.rasnov-turism.ro
4. Festivalul Rozelor 1 ââ??â?? 4 iunie www.rosenaufest.ro
5. Mystery & Thriller Festival
18 ââ??â?? 24 iunie www.crimefest.ro
6. Festivalul Medieval al Cet???ii Râ?nov 22 ââ??â?? 24 iunie
7. Zilele Cet???ii Râ?nov
30 iunie ââ??â?? 4 iulie www.rasnov-turism.ro
8. Festivalul pentru copii JOCMANIA
Curtea Comedian?ilor 2 ââ??â?? 8 iulie www. jocmaniafest.ro
9. Festival GHOST 13 ââ??â?? 14 iulie www.cavalleria.ro
10. Expozi?ia ââ??â?? concurs de modelism feroviar Cupa ,,Moc??ni?aââ??,
edi?ia XXIV 6 ââ??â?? 22 iulie. www.trennet.ro

11. Festivalul Turnirul Cet???ilor
20 ââ??â?? 22 iulie www.brasovtourism.eu
12. Festivalul interna?ional de muzic??
,,Liga Campionilorââ?? 1 ââ??â?? 5 august www.ligacampionilor.com
13. Festivalul Interna?ional de Film Istoric 10 ââ??â?? 19 august
www.ffir.ro
14. Festivalul Interna?ional Istoric Academic
,,In Numele Trandafiruluiââ?? 24 ââ??â?? 26 august www.fia.ro
15. Transylvania Calling 27.08 ââ??â?? 03.09
16. Congresul Na?ional de Speologie 5 -9 septembrie

Diana JOITA
Directia de Cultur?? Prim??ria Râsnov
Administrator Cetatea Râsnov
0722-719950
0734-114304
www.rasnov-turism.ro



Urmeaza sa hotaram sala. Este propusa sala de sport din Valea Cetatii, urmeaza sa primesc imagini si releveul. Fiind in "calea" turistilor, speram ca in aceasta locatie sa strangem ceva fonduri pentru editiile viitoare.
Poate parea lunga perioada expozitiei. Se doreste o expozitie statica intre 6.07 - 19.07 (modele expuse in vitrine), eventual mici diorame, in weekend-ul 20-22.07 urmand sa fie functionala si mega-diorama modulara.
Asteptam propuneri, inscrieri, (vezi modalitatea in topicul MOCANITA 2011)
Regulamentul acestei editii va fi publicat cel tarziu saptamana viitoare.

PDI
 
Asteptam cu sufletul la gura acest anunt ! Multumim pentru informare ! :aplauze: :aplauze:
 
Am rugamintea ca pana duminica seara toti cei care doresc sa participe in calitate de expozant la editia din acest an sa trimita o confirmare scrisa pe mail sau PM la unul dintre colegii : [email protected] (Dan-Ioan Popescu) , [email protected] (Radu Popescu) sau [email protected] (Dragos Ionut).

Mai sunt 2 saptamani pana la inceperea acestui eveniment.
 
REGULAMENTUL CONCURSULUI


Expozi?ia ââ????DESTINA??Â?IE R??â?????žNOV - MODELISM ???žI ISTORIE FEROVIAR?ââ?? în cadrul c??reia va avea loc edi?ia a XXIV- a a concursului de modelism feroviar ââ???žCupa Moc??ni?aââ?? se desf???oar?? în perioada 13 - 22.07.2012 în sala Casei de Cultur?? a Ora?ului Râ?nov, Pia?a Unirii nr.9. Acest eveniment dore?te s?? reuneasc?? principalele cluburi de modelism feroviar din ?ar??, pasiona?ii de modelism feroviar neafilia?i ?i reprezentan?i ai CENAFER ?i ai Muzeului CFR. Prin organizarea acestui eveniment dorim s?? aducem la cuno?tin?a publicului o parte din istoria celui mai nepoluant ?i în acela?i timp ?i sigur miljoc de transport .
Organizatori sunt Primaria Ora?ului Râ?nov ?i Asociatia Rosenau Turism, co-organizatori CENAFER prin Muzeul CFR ?i S.C. Rail Force SRL.
La concurs se pot înscrie modeli?ti afilia?i sau nu unui club, cu un num??r nelimitat de modele. Aducerea modelelor în expozi?ie se va face de câte un reprezentant al fiec??rui club participant, sau individual, în cazul modeli?tilor neafilia?i în localitatea c??rora nu exist?? un club de modelism feroviar. Modeli?tii individuali sau cluburile, vor trimite o lista (conform Anexei 1) cu modelele ce se doresc a fi înscrise în concurs sau doar prezente în expozi?ie ?i cu delega?ii desemna?i pentru aducerea lor pân?? în data 10.07.2012 pe adresa de mail : [email protected]
Sosirea delega?ilor ?i amenajarea expozi?iei se va face în data de 12.07.2012. Delega?ilor li se vor sigura una (dou??) nop?i de cazare ?i demipensiune.
Aducerea modulelor pentru diorama modular?? ?i instalarea acesteia se va face în data de 19.07.2012. Lista reprezentan?ilor cluburilor participante va fi trimis?? organizatorilor pân?? în data de 16.07.2012. Acestora li se vor asigura trei (patru) nop?i de cazare ?i demipensiune.
Modelele înscrise în concurs trebuie s?? respecte normele NEM ?i vor fi împ??r?ite în grupe de sc??ri ?i pe categorii ?i clase, dup?? cum urmeaz??:

Material rulant

- Vehicule motoare:
A1 construc?ii proprii integrale (realizate în întregime de modeli?ti, putând fi utilizate din produc?ia industrial?? numai motoare, angrenaje, trolee, tampoane, cuple, ro?i)
A2 construc?ii proprii din subansamble (realizate prin folosirea unor subansamble provenite de la modele industriale)
A3 îmbun??t???iri (îmbun??t???iri aduse unor modele de fabric?? )

- Vehicule remorcate:
B1 construc?ii proprii integrale
B2 construc?ii proprii din subansamble
B3 îmbun??t???iri

E Modele de vitrin?? (material rulant, realizat din kit-uri, artizanal, etc., nefunc?ional)


Infrastructur??

C Cl??diri ?i construc?ii cu specific feroviar
D Tehnic?? feroviar?? (aparate de cale, semnale, etc.)
F Diorame ?i module
Dat fiind timpul foarte scurt destinat evenimentului, rug??m participan?ii pe cât posibil s?? înso?easc?? modelul expus cu o etichet?? conform Anexei 1.1.

Juriul

Juriul format din 5 membri va fi ales din reprezentan?ii cluburilor participante. Membrii juriului î?i vor desemna un pre?edinte din rândul lor.
Notarea se va face dup?? criteriile de mai jos, punctajul maxim ce poate fi acordat fiind cel din tabel.
Punctarea va fi f??cut?? individual de c??tre fiecare arbitru, pe foile de arbitraj (Anexa 2).
în cazul în care în juriu este desemnat un reprezentant care este în acela?i timp ?i concurent, acesta nu va de punctaj propriului model, la media final?? luându-se în calcul numai notele celorlal?i patru arbitri.
în cazul în care între punctajele atribuite de doi arbitri pentru acela?i model exist?? diferen?e mai mari de 10 puncte, pre?edintele juriului va media între acei arbitri pentru încadrarea în marja de 10 puncte.
Punctajul final al unui model se va stabili ca medie între punctajele r??mase prin eliminarea punctajului cel mai mare ?i cel mai mic dat de arbitri.

EVALUARE (PUNCTAJ)
Categoria Impresie ?i calitatea lucr??rii Respectarea sc??rii Contribu?ia proprie Func?ionalitate Punctaj total
A1 40 30 20 10 100
A2 40 30 20 10 100
A3 40 30 20 10 100
B1 40 30 20 10 100
B2 40 30 20 10 100
B3 40 30 20 10 100
C 50 30 20 0 100
D 40 30 20 10 100
E 50 30 20 0 100
F 50/40 30/30 20/20 0/10 100
Fth_ - nefunc?ional / func?ional


Func?ie de punctajul ob?inut, modelele se vor clasifica astfel:

Locul I 96 ??Â? 100 puncte
Locul II 92 ??Â? 95,99 puncte
Locul III 88 ??Â? 91,99 puncte
Premiu special 98,5 ??Â? 100 puncte (doar în mod excep?ional)
Men?iune min 85 puncte (doar în mod excep?ional)

Trofeul ââ???žCupa Moc??ni?aââ??, este atribuit de juriu unui model deosebit, indiferent de punctajul ob?inut în concurs.
 
Vineri seara, 6 iulie, intalnire cu pasionatii din Bucuresti care doresc sa participe la expozitie, in perioada 13-22 iulie, cu modele pentru vitrina.
In plus vom discuta si despre participarea la concurs a celor care doresc sa se inscrie.
Asteptam confirmari din partea celor care doresc sa vina pentru a vedea cati suntem si in functie de asta sa gasim si un loc unde sa ne intalnim. Daca aveti vreo sugestie de loc unde putem sa stam (o terasa de exemplu), puteti propune.

Contact privat: [email protected] (Dan-Ioan Popescu) , [email protected] (Radu Popescu) sau [email protected] (Dragos Ionut).
 
Salut
Stiu ca in zona este/era un local cu forma de locomotiva, parca, ceva CFR.

pentru mine vinerile se pare ca sunt o "incapacitate" dpdv participare. Nu prea pot:) Oricum nu am cu ce sa particip.

Dar da, pe 22 sunt la Rasnov mort copt
 
Bogdan te asteptam la expozitie atunci, daca ai ceva de expus nu ezita. Incercam sa umplem vitrinele cu cat mai multe exponate din toate scarile feroviare disponibile. TT-ul ar fi bine venit.
 
Sincer nu am nimic... Poate la anu. peste 2 ani...
Am doar loco vechi, vagoane si mai si... Colectia mea - se stie, care este - nu are nimic in plus, nimic in minus fata de magazinele din anii 80.
Daca pot sa ajut cu ceva ajut cu placere, dar nu cred ca am cu ce.

Incerc - dar nu am cum sa promit - sa trec azi pe acolo.

pe de alta parte imi poti lasa tu sau altcineva va rog un nr de telefon...ca nu veti sta la muzeu o galagie de timp si no! daca este sa ne vedem sa vad pe unde va gasesc
 
In urma intalnirii de astazi s-a stabilit ca adunarea modelelor pentru expozitie se va face pana miercuri 11 iulie 2012.

Toti doritorii care nu au fost prezenti la intrunirea de astazi sunt rugati sa ia legatura cu unul dintre organizatori.

Modelele participante la concurs pot fi aduse la expozitie pana in data de 20 iulie 2012.

Multumesc celor prezenti si sper ca Michael sa ne ajute cu pozele :) .
 
O prima viziune asupra aranjarii (finale) a salii.
Acum ca stim exact dimensiunile vitrinelor recuperate din Muzeul CFR se va putea face o dispunere cat mai corecta. Cea corecta se va face la fata locului, mutandu-le de colo-colo. :D



Personal as indeparta grupul de vitrine de modulele lui Bogdan, orientandu-le in insula creata intre acestea si laturile dioramei modulare. (paralele cu axa Ox)

Stim acum unde expunem, cand expunem, as dori sa vad LISTA CU "CE EXPUNEM"
Asadar, fiecare ridicati doua degete si treceti mai jos cu ce doriti (in principiu) sa perticipati la expozitie.

Exemplu:

PDI- o colectie de vreo 16 automotoare diverse. Pentru expunere pun la dispozitie doua vitrine verticale de 1,20m cu 9 rafturi si de 1,50m cu trei rafturi.(deci spatiu si pentru alte modele)
- la sectiunea "ATELIER": - o placa turnanta TT (inceputa in secolul trecut!)
- pseudodiorama cu ancienitudini Marklin si alte troace.
 
Salut,
tocmai trimisesem un PM catre Sogard, dar isi gaseste locul si aici. pentru ca mi s-a spus ca pot fi aduse si TT-uri doar pentru expo eu va prezint propunerile mele:

Salut!
Imi poti spune te rog cum putem lua legatura? Eu nu stau in bucuresti, deci cred ca ne putem vedea (eu cu oricare dintre organizatori) undeva in zona de nord a orasului.

M-am gandit si cred ca ar fi fain s avin cu BR23/35:



care sa traga 3 vagoane:

si apoi un BR 92 care sa traga ori vagoane de marfa ori vagoane persoane:



si
,

si mai am un BR242 careia nu stiu ce sa ii pun in spate:


banuiesc ca vrei si ceva linii pentru ele, corect? Drepte?

Avand in vedere ca trimisesem email, acestea nu sunt thumbs ;-( Sper sa nu va supere