Detalii macheta feroviara

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Chiar ma gandeam ca e cam liber in jurul artileriei, ideea lui Gherghe cu sacii trebuie luata in seama. Cacaniul diluat al materialului din care sunt facuti sacii pun si mai bine in evidenta armamentul. Si lazile cu munitie nu trebuiesc omise, ca pe tzava nu incape mai mult decat e cazul...
Spor, nenea!
 
Pai din ceva panza foarte fina, apoi vopsita cu ceva super mat . Sau din bucati de polistiren extrudat taiate la scara si date cu aracet. Apoi terfelite prin rumegush fin? Ca pestele prin malai. Cred ca iese destul de mat si se obtine o textura aspra. Daca ii faci din aluat, baga si ceva gem inauntru, poate halim clatite la scara :D
 
obiwan a spus:
Pai din ceva panza foarte fina, apoi vopsita cu ceva super mat . Sau din bucati de polistiren extrudat taiate la scara si date cu aracet. Apoi terfelite prin rumegush fin? Ca pestele prin malai. Cred ca iese destul de mat si se obtine o textura aspra. Daca ii faci din aluat, baga si ceva gem inauntru, poate halim clatite la scara :D

Hai ca am dat-o in bucatarie :D
O reteta de sarmale nu avetzi? :D
 
buna ideea cu sacii de nisip...din cite stiu eu in afara de santinele si pozitii fixe de paza, nemtii foloseau si patrule facute din 2-3 "soldatens" cu ciini...poti pune in stinga, dupa cum se vede din photos, ii poti pune cumva mai pe culme. in spatele bateriei,bineinteles daca acest detaliu nu devine costisitor sau cum se spune...in plus! eu am modele de ciini si "soldatens" dar sint la 1/35 asa ca nu rezolvam nimic...
cit despre saci...daca ai vreo ritina sau ceva gips, ori faci un "compot " de bucatele de servetele cu aracet...si o forma...poate ii poti face asa ceva!
 
sau...daca ai fasa de pus pe rana...din aceea ce se foloseste in medicina...o rolezi de citeva orio bagi intr-o solutie de apa cu aracet mai groasa in asa fel incit sa acopere golurile,dai forma ce doresti, pui la uscat... mai apoi dupa uscare le tai cum vrei...la vopsire se vor inchide si mai mult porii si daca nu iese bine apelezi la servetele si aracet in asa fel incit sa imbraci "forma",bineinteles inainte de vopsire!
 
Multumesc tuturor pentru sfaturi.
Sincer astazi cand i-am facut nu prea stiam ce metoda sa abordez dar pana la urama a iesit ceva ce seamana a saci :D

Pana la saci va anunt, cu surle si trompete, ca a inceput montajul stavilarului




Iar lucrarile trebuie urgentate ca se "arata" apa iar dupa stavilar mai este oarece de lucru




Iar daca tot este apa iote ca si iarba creste, pe drumul aproape parasit




si pe langa gard, gard ce parca nu mai este asa de fioros




O fi doar senzatia deoarece lipseste sarma ghimpata!

:cafea:
 
Ma tot gandeam unde o sa doarma personalul de deservire a micului depou ca, deh, trei schimburi nu sunt de colea iar in vreme de restriste poate schimburi prelungite.

Cum de un hotel nu puteam sa pun am cautat prin vechituri si am dat peste o carcasa de vagon




Dat naibii plasticul, aprope casant, de m-am cam caznit sa tai in el.
Daca aveam freza, nu de la par, dar nu aveam, poate mergea mai repede.




Prima fereastra montata




Am reusit s-o pun si pe a doua




Ba le-am pus si streasina sa nu ploua pe jam si am decupat locul de usa.




Oarece nu este la scara.
O fi vagonul?
O fi usa?

Pana la urma ma gandii s-o montez pe interior desi nu da prea bine.

Montajul maine :wink:
 
ca tot se trateaza de detalii...unul mic si care face o mare diferenta...liniile nu le vopsiti pe margini?sau mai la urma..? :D
 
Si uite asa am ajuns la sacii de nisip iar solutia aleasa a fost aceea data de chickengeorge, multumim, adica din "taietei" de Poxilina

Afurist material.
Bicomponent, trebuie framantat, amestecat bine de tot si, mai ales, folosi in cantitati mici ca ... ce scrie pe cutie aia este.
In 10 minute nu mai este buna de nimic daca nu ai modelat-o pana atunci.

Nu am reusit sa-i tai foarte bine si sa-i mai strang la gura dar arata ... aproximativ a saci umpluti cu nisip ba au si textura




Dupa montaj a urmat vopsirea, oarece mizerie aruncata pe ici, pe colo si gata miniadapostul AA-ului




Spoor la modelit!
 
Pentru saci se putea folosi plastelina, ca atunci cand se intareste poti sa o remodelezi si nu trebuie amestecata cu alte chestii, precum poxilina.
 
gherghe a spus:
au iesit foarte ok sacii, pentru cazarea muncitorilor sa nu uiti sa le montezi si o soba ca sa aiba si ei caldura ca altfel o sa-ti consume cam multa 'votca' pentru a se incalzi.

Vodka or sa bea si ca e cald si ca e frig.
Am un Godin de toata frumusetea, masa cu scaune si, cred, paturi suprapuse.
Problema este ca dupa ce inchid cutia nu se mai vede nimic.
Un cos tot le pun :D
teo_magdici a spus:
Pentru saci se putea folosi plastelina, ca atunci cand se intareste poti sa o remodelezi si nu trebuie amestecata cu alte chestii, precum poxilina

Corect dar nu am avut asa ca asta a fost sa fie.
 
Mi-am adus aminte de plastelina ca sant in clasa a saptea si profa de biologie inca ne mai pune sa modelam nu stiu ce organe ale corpului uman, deci am viata grea. :D
 
Pana la urma au trimis muncitorii si au construit cladirea statiei.
Din lemn, cazona, fara prea multe utilitati in afara unei cutii postale, a unui godin ce scoate oarece fum, energie lectrica si doua camarute pentru personalul CF.

Ca este cladirea mica nu a fost un impediment sa fie sarbatorita "mareata realizare" asa cum trebuie: muzica, politie, armata, un topometrist uitat pe acolo sau poate cu treaba pana chiar si vanzatorul de ziare si reviste












Daca or s-o duca tot asa, intr-o mare veselie, nu stim cand o fi gata macheta.
 
Miscare, zgomot, dincolo de gard.
Sa fie inamicul?





Un vacar.
Noroc ca este vacar si nu are ganduri de candidare :D desi ... nu se stie niciodata, ce a auzit ca iarba "plantata" este foarte buna




Gastele tot gaste




Observatia aeriana a facut cateva fotografii si a lamurit, cel putin din aer, situatia.
Nimic alarmant




Rondul trebuie facut pentru asigurarea perimetrului



:cafea:







Un vacar, noroc ca este vacar si nu are ganduri de candidare :D desi ... nu se stie niciodata
 
O coloana in mars care in timpul zilei nu ar avea probleme sa treaca pana la primul post de control




Dar la lasarea intunericului "ochiul vigilent" este la post




si cum se lasa mai tare seara, din cand in cand, mai aprinde o lumina




care chiar lumineaza destul de bine




si asta se vede de pe malul celalalt al raului




Inzestrarea tot inzestrare si are grija de toate :twisted: ca sa ne pazim de toate
 
LDH a spus:
Miscare, zgomot, dincolo de gard.
Un vacar.
Noroc ca este vacar si nu are ganduri de candidare :D desi ... nu se stie niciodata, ce a auzit ca iarba "plantata" este foarte buna


Frumoasa desfasurare de forte modelistice pe diorama ta! Acuma daca vacutele astea asa grase si frumoase au dat navala sa pasca iarba Noch, presupun ca dau lapte de aracet de cea mai buna calitate :D