Digitalizare E69 Fleischmann

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

AdyAero

Well-Known Member
Trenulist
9 Septembrie 2008
591
367
42
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
In sfarsit m-am apucat de imbunatatirea si digitalizarea locomotive tip E69 din setul Fleischmann 481702.
Fleischmann/Roco au propus aceasta gama de locomotive in 2 variante, analogica cu mufa Plux16 si digitala cu sunet.
Sunt diferente constructive intre varianta analogica si varianta digitala:
- Varianta analogica are placa PCB cu mufa Plux16, in timp ce varianta cu sunet are decodorul amplasat direct pe PCB care este produsa de Zimo si tot pe placa are si un powerpack integrat.
- Varianta cu sunet are alt lest, cel de la varianta analogica care are spatiu frezat pentru powerpack
- Difuzorul lipseste la varianta anlogica dar spatiu exista pentru montaj.
- PCB-ul de la varianta analogica are doar lumini albe, in timp ce varianta digitala are si lumina rosie.
In filmul de prezentare gasiti varianta cu sunet:


Intrucat Zimo s-a ocupat de decodor, am cumparat un Zimo mini pe care cei la TA mi-au pus proiectul de sunet de la Zimo care este gratuit. Am mai cumparat difuzorul special 9x11 care se gaseste doar la Roco-Fleischmann si care costa 15 euro (nu este nimic special la el, este doar mai mic), lestul de la varianta cu sunet si un powerpack mini pe care sper sa reusesc sa il montez in spatiul frezat in lest.
M-am decis sa montez lumina rosie si am optat pentru micro LEDuri de la Digikeijs care au si rezistenta gata lipita.
Ca imbunatatire vizuala vreau sa ii lipesc si un mecanic de locomotiva (mai bine zis partea de la buric in sus), cam atat cred ca ar fi vizibil in cabina:


Am inceput cu liminile rosii, am lipit LEDurile de PCB cu putin silicon si tot cu silicon am prins si firele pe PCB si le-am lipit pe contactele care duc la farul superior de la cabina. Lestul de schimb urmeaza sa vina saptamana viitoare si dupa ce vad cat spatiu ramane ma hotarasc unde pot sa var rezistentele de la LEDuri, sa vad cat spatiu imi ramane sub decodor. Dupa cum vedeti tot spatiul este la limita dar sper sa imi intre toate.

IMG_20211125_225621.jpg
IMG_20211125_224229.jpgIMG_20211125_224753.jpg
 
Si inca o chestie: puteam sa cumpar PCB-ul de la varianta cu sunet, lestul si difuzorul, si scapam de toate belelele, dar PCB-ul de la varianta digitala costa ca piesa de schimb 227 euro :oops:
 
  • Wow
Reac?ii: mpursu
Varianta cu sunet are lestul frezat pe interior pentru a face loc motorului si condensatorului, este vizibil in filmul de prezentare, zona cilindrica perpendiculara pe sina:

Varianta simpla are lestul frezat doar pentru motor si decodor iar eu vreau sa fac loc si pentru un mini powerpack pentru ca la viteze mici si pe macaze pierde alimentarea.
 
  • Like
Reac?ii: nae44 ?i mpursu
Posibil sa mai trebuiasca bricolat putin si noul lest.
Am vazut ca are loc pentru powerpack , dar mi se pare sa nu fie loc si pentru decodor..
 
Se poate freza lestul original, pentru a incape toate cele si copiat intr-o matrita de nisip sau cauciuc siliconic rezistent la temperatura. Plumbul se poate turna usor, fiind dens/greu, compenseaza volumul pierdut prin frezare.
 
Au sosit materiale noi, si anume lestul pentru varianta cu sunet care intr-adevar va trebui frezat (sper sa ma descurc cu minifreza mea) si cablu mai subtire sa pot sa leg difuzorul.

Intrucat aceasta este prima locomotiva la care trebuie sa bricolez fire prin interior, am nevoie de ajutor cu informatii unde sa conectez powerpack-ul, si anume la care pin vine fiecare fir. Am identificat eu ceva dar cum nu am experienta mi-e teama sa nu stric ceva.
Powerpack-ul este produs de ToM, instructiuni sunt aici: https://train-o-matic.com/download/tom_spp_en_v_0.1.4.pdf
Decodorul este Zimo MX648 PluX16 mini : http://www.zimo.at/web2010/documents/MX-small-decoders_EN.pdf (la pagina 12 se gaseste o schema a lui).
Cred ca singura sansa este sa lipesc firele pe PCB intrucat pe decodor nu am loc, este corect asa?
 
  • Like
Reac?ii: mpursu
La Zimo MX 648 nu se poate monta powerpack , dar se poate monta condensator de maxim 2200 microfarazi cu rezistenta de 33 de ohmi.
Comsulta la pagina 60 din manualul Zimo partea din stanga.
 

Ata?amente

  • Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    375,6 KB · Vizualiz?ri: 18
Imi pare misiune imposibila sa incerc sa fac lipituri pe decodor, cel putin pe partea asta se pare ca sunt blocat, nici difuzorul nu stiu cum o sa il conectez :oops:
 
  • Like
Reac?ii: mpursu
Nu este mare scofala, iti trebuie niste ochelari cu lupe, un pistol de lipt cu varf subtire si cel mai important , sa nu iti tremure mana.
uite conversie de la Plux 22 la nem 652 pe un Zimo MX 645
 

Ata?amente

  • 20211122_211120.jpg
    20211122_211120.jpg
    254,6 KB · Vizualiz?ri: 11
  • 20211122_211129.jpg
    20211122_211129.jpg
    260,9 KB · Vizualiz?ri: 10
  • 20211122_211135.jpg
    20211122_211135.jpg
    222,9 KB · Vizualiz?ri: 12
  • 20211122_211147.jpg
    20211122_211147.jpg
    272,8 KB · Vizualiz?ri: 12
Cele doua cabluri maro pentru difuzor or sa fie lipite dupa ce ma hotarasc in ce locomotiva va fi montat si dupa ce va fi pozat prin cazan si marchiza , sa nu tai aiurea lungimea.
 
Ultima editare:
  • Like
Reac?ii: mpursu