Diorama Muzeu

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
cornelTT a spus:
:aplauze: :aplauze: :aplauze: :aplauze:

din ce în ce mai frumos. bravo

Am ?i eu cîteva întreb??ri, dac?? se poate spune:

- grosime ?eav??
- grosime sîrm??
- dimensiuni stîlpi ( o schi??? )


- sîmb??ta sau duminica primi?i vizitatori? :D

Mul?umesc ?i spor la treab??

Salut schite gasesti aici si aici

teava este de 4mm.
 
intr-adevar...o realizare mare si importanta, atit pt cei mici cit si pt cei mari care sint pasionati de modelism sau dau in mintea copiilo!!! :lol: :lol: :lol:
sper ca intr-o zi, curind sa ajung si eu sa vad diorama de aproape!!!
spor la lucru!
 
ma tot uit la poze si am o nelamurire...
linia de conact...
ce vreau sa spun... sirma aceea transversala ce uneste partea inferioara cu cea superioara, nu incurca la trecerea pantografului?...nu pot sa imi dau seama din poze, daca faceti lipituri sau a-ti gasit alt mod de pozitionare!
 
Salut,

nu exista nici o lipitura la catenara,
totul este sudat electric, si da utilizam aparatul prezentat de Cristi Horea.

Firul de contact este tensionat, cel purtator nu, pantograful circula fara probleme.

Se utilizeaza 4 feluri de sarma:

- firul de contact - otel cuprat - 0.6 mm
- firul purtator - cupru - 0.6 mm
- firele verticale - alama - 0.25 mm
- firul ce tine consola la stalpii cu brat lung - sarma placata cu argint (aleasa doar pt culoare) - 0.25 mm

multumim tuturor!
 
sogard_2003 a spus:
Nu ai avut probleme la sudarea a doua sarme cu diametru diferit ?

Deloc,

mai ales din cauza ca alama are rezistivitate (sper ca nu vorbesc prostii) mai mare.

Ca si exemplu,

- otel 0.6 cu otel 0.6 sudez la putere minima
- otel 0.6 cu alama 0.25 sudez la putere medie

:D

Cornel, aparatul are 3 trepte de putere, reglezi in functie de experienta :)
 
Din teorie , ala mai micu' se topeste mai repede , ca are rezistivitatea mai mica datorita dimensiunilor nu datorita proprietetilor materialului. Acuma io ce stiam este ca daca sunt dimensiuni diferite, cel mai mic se topeste mai repede, cu riscul de a nu se lipi de cel mare , tocmai pentru ca cel mare rezista la curentii ce il strabat.

Acuma ca la tine s-au legate altceva, cred ca deja or fi dimensiunile prea mici sa mai conteze asa mult acest aspect ! :D Oricum trebuie vazute live firele de catenara ca sa va critic ! In sensul bun binenteles :D ! Spor la treaba !
 
Da si nu,

nu ai dreptate 100%, teoria ta e valabila daca vorbim de acelasi material, alama daca este mai moale nu obligatoriu are si rezistivitate mai mica,
exemplu, fire de alama de 1 mm nu pot suda nici la putere mare, fire de otel de 2 mm pot suda si la putere mica. :D
 
Florinn a spus:
Da si nu,

nu ai dreptate 100%, teoria ta e valabila daca vorbim de acelasi material, alama daca este mai moale nu obligatoriu are si rezistivitate mai mica,
exemplu, fire de alama de 1 mm nu pot suda nici la putere mare, fire de otel de 2 mm pot suda si la putere mica. :D

Pai da, alama are rezistivitate mai mica decat otelul e normal sa nu se topeasca ci sa conduca ... deaia se topeste la curenti mai mari :D

Eu inca sunt in studiu cu acest fenomen numit sudura in puncte, ce mai stiu de prin facultate una alta...cert este ca aparatul pe care il folosesti are o electronica deosebit de interesanta in el...principiul este simplu...dar punerea in practica (electronica) il face mai deosebit !

Sper ca intr-o buna zi sa imi fac asa ceva, chiar daca nu o sa sudez nimic cu el :D :D asa de dragul electronicii...
 
Iarasi catenara, s-a montat firul de contact, firul purtator, s-a lucrat la intrarea in tunel si in tunel :









 
Cum se vede diorama de sus:





jumate din munte e gata:





Catenara este gata pe un tronson: