EC sau BO BO printat, la scara H0

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

cornelTT

Well-Known Member
Trenulist
21 Iunie 2010
755
86
Bucuresti
corneltt.simplesite.com
WEBSITE
http://corneltt.simplesite.com/
LOCATION
Bucuresti
De câteva zile lucrez la proiectarea EC-ului.
Sunt aproape de final.

0.4.jpg
01.jpg


02.jpg
 
Mersi Lucian.

Ast?zi am proiectat pantograful, l-am printat ?i l-am montat. L-am f?cut mobil :lautar: .
Nu de alta, dar am zis c? mai bine-l fac eu decât s? dau 46 ron pe o bucat? :-? .
De asemenea am mai pus chederele la geamurile rotunde ?i scurgerile de ap? la cele 4 geamuri de la cap?t.
Cred c? a ie?it ok.

20.jpg
22.jpg


23.jpg
25.jpg


26.jpg
 
Pantograful din plastic se va dovedi , in timp, destul de fragil. Un pantograf metalic este mult mai adecvat lucrarii. Nu te zgarci la anumite detalii, nu se merita.
Imi place cum arata "bobicul", astept sa il vad finisat si vopsit.

Spor in continuare!
 
Salut Cosmin ?i mersi de apreciere.
Nu e vorba de bani, dar dup? ce ating targetul ( mai am de finisat un LDH mic, unul mare, un EA, un DA ?i de f?cut GM-ul de la zero)
?i o s? am timp îmi voi face eu pantografele din alam?.

L-am f?cut din plastic ?i din ambi?ie s? v?d dac?-mi iese. Nu era în plan s? fie mobil, dar la asamblare am zis s? v?d dac?-l pot face mobil.
?i a ie?it :D .

Azi am lucrat la detaliile de la acoperi? ?i am montat cele 2 table sau cum s-or numi de sub faruri.

28.jpg
29.jpg
 
În sfâr?it am terminat de vopsit, mi-a scos peri albi culoarea ro?ie.
Eu când am cump?rat-o am vrut pentru aerograf dar pân? am ales dup? paletar cred c? se plictisise vânz?torul ?i a uitat ?i mi-a dat pentru pensul?.
Eu nu m-am uitat ?i când s? vopsesc nu ie?ea din aerograf. Pân? s? m? prind de problem? m-am umplut de nervi.
Am f?cut-o prea sub?ire cred, ?i ie?ise zim?at? unde se întâlnea cu alb. Ieri am revopsit ?i azi am finisat, am dat un lac lucios.
Mai am de finisat un pic la cabine ?i la ghidurile de lumin?, s? pun geamurile, barele ?i decal-urile.

Pân? vin decal-urile m? apuc ?i de sora ei de la CFR Marf?.

vizionare pl?cut?.

38.jpg
39.jpg


42.jpg
45.jpg
 
Ieri am terminat sistemul de prindere al carcasei.
De asemenea, s?pt?mâna trecut? terminasem ?i cabinele cu ghidajele de lumini. Am pus în loc de becuri 2 leduri SMD alb cald.
Un filmule?. Nu am luminat camera, am zis c? e mai de efect, dar nu-mi place cum a ie?it filmarea.
O s? mai fac un filmule? dup? ce vin ?i decal-urile ?i finalizez ?i detaliile de la boghiuri ?i de sub locomotiv?.

https://www.youtube.com/watch?v=Va1Dcpfs2nQ&feature=youtu.be