Fiaree cumparammm!!

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
incearca sa dai cu fixativ apoi sa pulverizezi praful
da in mod special pe lucrare nu pe sine
fa o suprafata mai mica de test

desi eu as murdari simplu cu o pensula cu pigmaent si as lasa asa arata real si nu umbla nimeni peacolo si ce aluneca aluneca maxim pe diorama ca doar nu-i din sita :p si oricum potzi sa strangi cu pensula si stergi de o hartie ori aspiri cu un aspirator de bucatarie usor si restu ramane

eu doar pe acoperis am dat cu lac fixativ si intradevar lucea dupa care am dat cu oxid imediat peste si so lipit ..dar nu asa cum as fi vrut ...ma refer la amestecu de culoare

liniile la mine de ex sunt facute cu oxid si nu se ia
am sters unde nu a fost ok cu un burete de bucatarie umezit si gata
dupa care am mai adaugat oxid si tot asa am continuat incet incet ..putin cate putin toata linia (ma refer la terasament) / rugina pe linie pe marginea shinei nu stiu cum se face eu am tillig elite si e gata ruginita.
 
Acier a spus:
cosmin78 a spus:
...in cateva minute...
Rabdarea e o floare care nu creste in gradina oricui :D :D :D

si daca ti-as spune ca am patinat locomotive la care am lucrat 2-3 zile(e adevarat ca doar 2-3 ore) si sa ajung la sfarsit,nemultumit,
si sa o iau de la capat inca 2-3 zile ai zice ca e prea multa rabdare....

aici nu se trateaza de rabdare, ci de diferite solutii, unde cea mai ieftina sau cea mai rapida se evidentiaza.
 
dar unele solutii realiste necesita si rabdare
de ce sa nu recunoastem

aaa Rabdarea e o floare care nu creste in gradina oricui

la mine in gradina e multa iarba ...flori mai putzin
de aceea voi alege solutziile cele mai rapide in majoritatea cazurilor
si solutzia cu oxizi este una rapida

poate odata si odata creste si la mine o floar ceva in gradina :roll:
 
off-topic
cosmin78 a spus:
... ai zice ca e prea multa rabdare...
Nu am scris proverbul in ideea "bai popor, liniste ca a venit soarele, EU!", a fost doar o mica divagatie. Am tot respectul pentru userii acestui forum si apreciez orice efort, indiferent de domeniu sau intensitate, dar m'a amuzat chestiunea in cauza deoarece un hobby in general este asociat cu rabdarea, n'are rost sa dezvolt acum subiectul asta. De exemplu eu nu ma numar printre cei foarte virtuosi, dar ma straduiesc ;-) .
Toate cele bune!
 
@Acier,

ai dreptate in ceea ce priveste rabdarea,modelismul fara rabdare e ca gradina fara flori :p ...ca tot se plange mixu ca nu are flori(sa astepte
primavara...cu rabdare) :evil: ,iar noi nu facem altceva decat sa spunem ce si cum, in ideea de a invata (pe noi si pe altii).fiecare metoda/solutie
este binevenita si uite asa ne perfectionam.... :D
 
am si io o carcoteala
Vagonul are peretii din ???
Locomotiva are peretii din???
Metale diferite care oxideaza diferit in timp si au nuante diferite ca si ansamblu

Oare m-a inteles careva ce am vrut sa zic :D :|
 
metale sau materiale ai vrut sa spui?eu vad peretii din scandura de la vagon innegriti de "timp" si locomotiva cu "tabla" ruginita...
 
Daca pui un metal ruginit peste o bucata de plastic, prima distructibila in timp, tot in timp plasticul v-a lua culoarea ruginii fie ca vrea fie ca nu.

Ideea a fost de prezenta un depozit parasit dar si la un depozit de ruginituri in care fiarele se mai schimba pamantul, pietrisul, iarba iau culoarea materialului dominant ce se degradeaza - rugina.
Este o parere nu o certitudine dar cam asa am vazut eu prin depozitele de fier vechi.

Vagonul putea ramane, daca era nou, in culoarea originala - maro.
Poate se simte o mica doza de suprarealism dar nu cred ca asta deranjeaza prea mult.

Asa arata o incarcatura de fier vechi comercializata de moduni, se vinde fara vagon

3207603a.jpg


imagine de pe www.moduni.de

Un depozit prezent pe o macheta la expozitia de la Balaton in 2006, daca nu ma insel.

200609120954_Balaton3.jpg


imagine de pe situl http://www.railnet.sk/

Ca mai este de lucrat sau nu ca sa arate bine depozitul nu stiu.
Mie mi se pare in regula.

Astept pareri.

:cafea:
 
cred ca ma alatur si eu lui bogdan....prea e ruginitura aia la fel pe toata suprafata.
iarba de langa terasament pare sa nu prea fie afectata de nimic....urmele de la rotile masinilor sunt cam drepte si doar urme de manevre....aia mai si vin si pleaca nu doar intorc.
in rest....imi place. imi place mult.
 
Ca-mi adusei aminte de o trebusoara, cum ar spune Cosmin, va supun atentiei un caz care, pe zi ce trece se generalizeaza si, mie cel putin, mi se pare curios.

Pe macheta la care lucram pe langa butaforie "se ezista" si piatra naturala.
Multi dintre cei care au vazut macheta, chiar oameni cu experienta in domeniu modelismului, ne-au sugerat ca trebuie neaparat facut ceva la pietrele acelea (naturale de felul lor) ca nu arata natural :x

Acuma dreptu-i ca incercam sa copiem natura dar cand punem natura pe macheta de ce unora li se pare ca nu este naturala?

Nu vorbesc de idei cu ape curgatoare care, in opinia mea, nu-si au locul acolo, vorbesc de roci preluate din natura si puse pe macheta.
 
eu sunt cel mai incepator ,dar foarte rar o locomotiva rugineste integral
mai raman parti de vopsea pe ea ..lafel si pe vagon
ba mai mult chiar daca fura ztiganii toate accesorile din cupru tot mai are o chestie doua ce nu se poate dezcompleta si ramane sa sclipeasca
mai are si parti de sasiu roshii care ar trebui sa se zareazsca sub rugina ....inclusiv bandoul alb ar arata bine ..uite o locomotiva ruginita ce seamana cu ce gandesc eu

http://kisvasut.hu/showgallery.php?tip=1&f=&a=&i=8415&t=1

aici se vede ceva din ce doresc eu sa iasa cand vine vorba de rugina :D
http://profile.imageshack.us/user/jacq01/images/detail/91/img05642oi.jpg
http://profile.imageshack.us/user/jacq01/images/detail/91/img05617qm.jpg
http://profile.imageshack.us/user/jacq01/images/detail/151/bild5181co3.jpg

re la subiect

de ex lemnele ce trec linia 10+ ....super realist

"-" forma rotilor de tractor care a intins rugina in pietris ies mai repede in evidenta daca dispar celelalte masini si lasi tractoru pe odara de rugina din pietris
(acuma e ceva de genu doar tractoru murdareste masinile nici nu amesteca pietrisu ..parc leviteaza sau cum se spune :p )

la asa o zona parasita exident sa nu uitzi de super-tufe ca doar nu-i gazon / stiu ca nu-i gata dar ziceam.
 
Legat de roci eu sunt adeptul punerii pietrelor pe diorama dar cu mare grija ..nu duci piatra din parc si o arunci pe diorama ..o aduni asa din excursii sa simti ca traiesti ...am carat pietre din delta ..din moldova ...chiar si transfagarashanu are 2 -3 bolovani la mine in vitrina

recunosc ca am gasit o piatra de 3 cm grosime maxima ..arata ca o palma si eram sigur ca se potriveste ..ff greshit in schimb am un bolovan putzin mai mare decat o piatra de terasament care e exact stanca pe care se sprijina piciorul podului din vitrina (momentan e o constructie provizorie)

si cateva pietricele pravalite ori ingropate in aracetu cu iarba nu au cum sa nu para reale
 
COObra a spus:
iarba de langa terasament pare sa nu prea fie afectata de nimic....urmele de la rotile masinilor sunt cam drepte si doar urme de manevre....aia mai si vin si pleaca nu doar intorc.

Pai, in mod normal si logic, iarba nici nu prea are cum sa fie ruginita.
A crescut dupa ce depozitul a fost parasit si cum depozitul nu dateaza din preistorie oricata rugina ar fi nu poate sa se ridice la inaltimea ierbii.
Cu urmele ai dreptate.
O sa vedem cum rezolvam.
mixu a spus:
eu sunt cel mai incepator ,dar foarte rar o locomotiva rugineste integral

Perfect adevarat dar depinde de cand sta fierul pe dreapta.
Vagonul nu este ruginit ca s-a mai miscat dar a fost "murdarit" de scurgerea de rugina.Mai are si parti negre.

In pozele tale apare ceva ce circula iar la mine nu umbla.
Ai dreptate si cu locomotiva. Mai trebuie parti negre.

img0107ar4.jpg

Foto BogdanI
mixu a spus:
de ex lemnele ce trec linia 10+ ....super realist
Daca ar fi fost cadrul imaginii mai larg ai fi spus ca "lemnele" de la traversarea din capatul celalalt al statiei sunt din plastic.
La fel puteai spune de treptele de la cladire - polistiren extrudat verde- dar vorba ta
mixu a spus:
...stiu ca nu-i gata dar ziceam
 
Eu atat am vazut din lemne /plastic atat am comentat
sunt convins ca la final va arata super tot
abia astept sa vad cand e gata :D


spor la munca 8)
 
probail suntem carcotasi mai ales eu dar la final va iesi ceva super si poate invatz si eu ceva din asta :p
 
cand dai cu mana pe rugina, iti ramane pe mana....deci e foarte uscata suprafata...nu arta rau lucrarea, dar parca totul e vopsit cu aerograful. eu tot merg pe ideea cu oxid de zing...si in plus poti sa il amesteci cu apa, se transforma ca o pasta, iar dupa uscare ramne exact cu rugina.