Halta CFR Conop (Ruta M200) scara 1/87

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

wittman40

Well-Known Member
24 Ianuarie 2011
379
2
Arad - Satu Mare
LOCATION
Arad - Satu Mare
M-am gîndit s?? fac iar???i o machet?? de gar??, dar de data acesta pentru mine. Neavînd prea multe documente îl fac la aprecierea mea. F??r?? s?? m?? consult cu nea internet ?i programul photoshop nici lucrarea acesta nu ar începe. Am adunat pozele de pe net, am mai verificat ni?te date despre tipul u?ilor ?i a geamurilor de tipul acesla care e standard pentru aceste vechi cl??diri f??cute de MAV, le pun în oala cu photoshopl ?i am amestecat bine de tot, dup?? 3 proiecte nereu?ite am dat de lucru la foarfec?? ?i cutter.


 
Nu mai tin minte pe la ce topic era postat un site despre tipurile de cladiri MAV ... :roll:
 
Salut J??Â?nos,
site-ul despre care spune Cosmin este aici. La o prim?? vedere, cl??direa g??rii Conop nu corespunde niciunei tipologii prezentate, dar s-ar putea s?? m?? în?el. Cu mai multe date cred c?? te-ar putea ajuta Dorin, Horia sau C??t??lin. Este pe undeva (vorba lui Cosmin :fluierat: ) acel topic, unde s-a dezb??tut serios problema.
 
Revin, dup?? o c??utare mai atent??. Aici e topicul: http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=6732
 
Uite:

http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=11090

si

http://www.vasutallomasok.hu/index.php?o=tphev-o&osz=2
 
Da exact dup?? aceste planuri m-am documentat, singurele diferen?e sunt distan?ele între geamuri, în??l?imi ?i u?ile sunt altfel, dar pîn?? la urm?? am reu?it s?? ajung 90-95% s?? o redau, poze dup?? ce încep s?? tai coliile de carton.
 
Da, a?a e, m-am gr??bit :D. Am încurcat fa?adele :)) Am privit planul invers, decro?ul corpului secundar mi se p??rea prea mare fa??? de fotografie, f??r?? s??-mi dau seama pe moment c?? e vorba despre partea spre localitate ?i nu de cea spre linii. Scuze.
 
Salut,
Pdf-urile de pe saitul maghiar sunt vectoriale. Importate în corel draw ?i probabil cu ceva retu?uri devin numai bune de trimis la laser. Sau print la scar?? dac?? ?ii cu tot dinadinsul s?? tai cu mâna ta.
 
P??i, este foarte bine ?i cu creionul. Folosirea programelor CAD te ajut??, a?a cum le zice ?i numele (Computer Aided Design). Po?i face ?i o verificare s?? nu ai erori...
 
Baft??, ?i a?tept??m poze...
hev2a.dwg
hev2h.dwg
Mai sus ave?i dwg-uri f??cute aici: http://www.convertpdftoautocad.com/
Poate folosesc totu?i. Fa??? de conversia automat?? am ?ters hatch-urile. Fi?ierele sunt destul de departe de trimis la t??iat dar e un început.
 
Am inceput sa tai cartonul este foarte migalos mai ales sa tai perfect, pentru incepatori ii propun sa faca exercitie cu cutterul si cartonul. Cutterele trebuie schimbate destul de des ca sa nu smuceasca marginele cartonului, este indicat sa se taia cu taiaturi multiple ca sa se poate taia perfect, la curburi acolo intr-adevar este o arta daca nu ai dispozitiv de taiere pentru cercuri.


 
Daca ai un cutter de 9 mm, lama deja este crestata si rupi din lama, pe masura ce ti se duce varful, ca ala face toata treaba. :)
 
Ai ales o tema interesanta, astept cu interes evolutia. Eu am inceput pe scara 1:160 acest gen de proiecte dar le-am lasat neterminate.



Iar ca model pentru acoperis am ales sa gravez in mucava de 1mm

 
Cosmin crede-ma ca ce vezi acolo e o farmita, doar primele mele teste pe laser, trebuie sa vezi cum ies tiglele la bucata , suprapuse si mai ales cu structura de solzi ! :D O sa revin cat de curand cu cateva poze . Partea buna e ca am descoperit o metoda prin care poti sa lipesti un rand intreg de tigle odata si fara bataie de cap , chestie care zic eu te scoate putin din incurcatura .
 
E interesant, chestia cu acoperisul mai dureaza dar vrea sa fac si eu ceva foarte atractiv si foarte realistic, modelitul cu cartonul e in venele mele si imi place sa o fac, e foarte mare provocare sa fac tot feluri de chestii inedite. Am inaintat un picut: