Locomotive cu abur din colectia Doru

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
ce nu inteleg eu ... si nu inteleg, este faptul ca un producator de talia celor mai sus enumerati de dan (a carui colectie este intradevar de top) pune o gramada de detalii (in marchiza, pe cazan ...sub cazan, pe biele ...sub biele ...printeza atestate si documentaie pe hartie scumpa ...bla bla bla ... si nu pune 2 becuri amarate de sub 1 ââ??Â?... desi in realitate erau acolo si culmea ... cred ca luminau. intr-un flux tehnologic de productie (fie si de serie limitatat) nu cred ca poate creea probleme procesul respectiv.... si pentru ca vorbeam de becuri ...:D, poate ma lumineaza si pe mine cineva ...
respect,
bogdan
 
bogdan_g

la acest nivel nu se pune problema luminilor, daca ai observat, se insista la detaliu pana la extrem. Crezi ca ruleaza bine o asemenea bijuterie? Da, de unde, cu un Trix impingi fo' trei fara probleme. Asta deoarece contactul aderent este clar diminuat datorita bandajului superextrafin, unde mai pui ca gumele n-au ce cauta pe-acolo.

Revenind la lumini, cei care le detin nu prea baga curent sub ele, luciul oglinzii fiind indeajuns pentru tensiune zero. Crezi ca se zgarcesc la 4-6 beculete de cativa euro? NU!!! E de necontestat, masinile reale au lumini, dar alea erau facute sa circule, mare parte din ele acum clocesc prin muzeele de profil. Bineinteles, producatorii (MicrometaKit, Lemaco, Fulgurex, Metropolitan s.a.m.d.) se puteau ajusta la cererea pietei, dar li se rupe. Asta pentru ca fac 50-100 de modele/reper si atatea raman la bataie pentru cei interesati. Si te asigur, cei interesati sunt multi mai numerosi. Cati au Bugatti printre cei cu autoturisme? Aici e raspunsul. Impedimentul e lumina sau deficitul de tractiune??? De departe NUUUUUUUUU!!!
 
nu am avut placerea pana acum sa am in mana asa ceva (ma refer la un model de locomotiva produs de un astfel de fabricant 'de top' sa-i spunem) dar sunt sigur ca detaliile sunt mai mult decat multumitoare, dar, pt ca exista un dar ...sunt incomplete!!! sau false ...la fel ca si cele de 15 ââ??Â? (detaliu pana la extrem inseamna inclusiv lumini!!!).
intrebare cu bataie lunga ... de ce nu le fac statice ?

nu vad legatura cu bugatti.

astept in continuare sa fiu 'luminat'

ps. lasand la o parte impactul psihologic pe care il are un produs muult mai scump comparativ cu unul ordinar, asupra 'privitorului' ...care sunt diferentele ?
 
Vali,

insa intre Bugatti si restul autoturismelor exista o asemanare...toate sunt in conditii de rulare,pe cand intre un Piko si un producator in alama,serie limitata sunt o gramada de diferente functionale.

Doru,s-o stapanesti sanatos, masina este superba,detaliile iti taie respiratia.insa becurile alea ar fi trebuit sa fie acolo...

apoi mai intervine si alt aspect...locomotiva de vitrina si cea de diorama.
al doilea aspect...unora le place sa vada miscarea locomotivei pe sine,altora le place sa le vada,doar static.

depinde de fiecare cum vede modelismul feroviar,asa cum s-a mai discutat,unii sunt doar colectionari,altii sunt colectionari-modelisti,altii sunt doar modelisti...
aspectul financiar,cel mai important isi spune si el cuvantul,cine poate,poate. :|
 
Bogdan
In 98% din cazuri propietari de astfel de modele le cumpara doar pt a putea admira in liniste risipa de detali de pe un astfel de model.
Plimbat pe o diorama! Cred ca la primul macaz pe abatut a sarit de pe linie pt ca banajul rotilor este si el la scara.
De ce nu au lumini? Pt ca se complicau inutil si pt ca pe propietari de astfel de modele nu ii intereseaza asa ceva desi, poate, modelele urmatoare o sa aiba si asa ceva (ar fi interesant sa montez un SMD la un astfel de far). Personal nici motor nu prea inteleg de ce este montat pe astfel de modele, de aici si presupunerea ca mai sunt si propietari care le ruleaza.
Poate pe viitor o sa vedem astfel de modele digitale.
 
Vad ca acest topic n-a facut decat sa creeze confuzii.
Vin cu o lamurire.Pentru cei ce se joaca cu ele pe diorame sau pe covor, nu se recomanda asa ceva. Fereasca sfantu"!
In general, brand-urile acestea sunt pentru snobi, infatuati, care cred ca sunt satui de modele ieftine si vor sa se evidentieze in colectivitatea propietarilor de machete mai deosebite.
De jucat, te poti juca cu oricare alta, nu e mare diferenta intre o locomotiva scumpa sau ieftina pe o diorama ce o vezi de la 3 m distanta. Toate arata la fel. Unele au chiar si decodor cu sunet sau generator de fum, ceea ce in mod ineluctabil, o va face mult mai atractiva decat una scumpa ce sta intr-o vitrina.
E o chestiune de atitudine.
Eu am ajuns din intamplare la ea, cineva a facut curat intr-o casa din Germania dupa mutare, si nedesfacand ceva cutii, le-a pus la bena de gunoi. Normal, ca romanii misuna in toate tomberoanele, asa ca am dat si eu de ceva lucitor. Urgent am bagat-o in sacul din spate :|
Dar recunosc ca am si eu locomotive functionale cu lumini faine, pe led, si au si sunet. Din pacate, cum spatiul nu-mi perimite, nu le vad nicicand luminile, dara-mi-te sa le mai si aud! As! Nici poveste! :-?
Mai am doar o solutie, sa imi cumpar un stand cu role special pentru locomotive, si sa o pun in functiune din cand in cand, cand am placerea de a vedea rotile si bielele miscandu-se
:fluierat:
Fratilor, pe bune, astea sunt porcari scumpe.
 
Dar, mai sunt propietari de astfel de modele care isi baga ei lumini sau decodoare. Iata aceasta locomotiva E16. Are si lumini si decodor, puse de cineva cu maini iscusite. Stiu ca am rulat-o pe un R1 de Fleischmann si a trecut pe 2 macaze, fara probleme. Unele chiar merg bine!

 
nisa de piata se numeste, (cineva trebuie sa fabrice asa ceva si pentru " pentru snobi, infatuati, care cred ca sunt satui de modele ieftine si vor sa se evidentieze in colectivitatea propietarilor de machete mai deosebite")iar daca intradevar au motor si perii colectoare, sunt la scara 1:87 si nu merg ... intradevar sunt "porcarii scumpe" [atentie ...scump este un termen extrem de relativ ...sa imi spuna cineva 'genul proxim si diferenta specifica' pentru scump].
sunt de acord cu b74mrv cu admiratul risipei de detalii, insa ...daca ele sunt functionale TREBUIE sa functioneze, iar daca aveau lumini ele trebuie sa fie acolo ...
este ceva 'putred' la mijloc zic eu...

ar trebui sa ai cate un stand pentru fiecare locomotiva, altfel le vei strica la un moment dat de la atata scos din cutii si pus pe stand si pus la loc in cutie si tot asa ...:D
 
Unde mai pui ca nu are nici carbuni, tenderul e ''uscat''. Bineinteles, tancul de apa e gol. Pai mai Doru, cum ma-sa functioneaza fara abur? De ce i-au mai pus ditamai cazanul pe sasiu, asa de forma? :D
 
obiwan tragi numai pe langa tinta ... intrebarea mea era serioasa ... de ce daca tind catre un grad de detaliere extrem nu le pub si lumini ... ?
si repet care e treba cu bugatti
Cati au Bugatti printre cei cu autoturisme? Aici e raspunsul
 
Locomotiva ciudata; design FRACO CROSTI - Italia.
Remacabila prin plasarea a doua cosuri cu fum pe lateralul cazanului.
Modelul este deosebit de fin lucrat, desi face parte din gama modelelor medii , este plin de detalii. Deocamdata lumina blitz-ului nu poate pune in evidenta frumusetea lucrarii, asa deci voi mai face o sesiune foto in zilele urmatoare. Drept particularitate, are cupla articulata, tampoane functionale pe arc, marchiza se inchide cu lanturi pe ambele parti care sunt chiar lanturi metalice. Farurile au rame triunghiulare si luminate cu led-uri wharmwhite -rosu.
MARCA RIVAROSSI :aplauze:

 
Florine,

Modelul este 2010! Sincer mi-a scapat din vedere.Ma bucur ca l-am apucat de ultimul tampon al tenedrului :D

Am sa-l prezint mai pe indelete indata ce am timp sa-l pozez corespuncator.
 
Dintre locomotivele BR96 (MALLET) pe care le-am avut in mana, asta imi place cel mai mult.



Aceasta locomotiva are si lumini, iar partea interesanta e ca in marchiza, daca deschizi usile, poti sa vezi toate manomentrele si parghiile si nu se vede nici urma de motor.Tractiunea se face pe toate osiile.
 
Alta nashpeta in colectia mea, este un BR86 care nu-i PIKO sau Fleischmann. Pozele sunt facute in primavara asta si arata faza initiala a acestui model. Urmeaza un weathering meserias. Caut mana dibace cu simt de raspundere.