Masini de Legenda DeAgostini

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Lada am mai prins (am un amic care a avut cativa ani buni o lada, si-a facut mana cu ea). Cred ca inca mai intalnesti prin romania asa ceva, ce-i drept mai nou odata cu rabla trebuie sa faci cercetari multe. In schimb volga e mai mult poveste, cred ca am vazut o singura data sau cel mult de 2 ori asa ceva, deja e cam istorie.
 
Asa gasesti masini si de dinainte de razboi, pastrate in colectie si care poate sunt mai bine intretinute decat o masina "de rand" ca sa zic asa (si e normal, la cat costa ...).
Ma refeream la sansa de a o vedea "din intamplare" pe strazi din romania ... ceea ce e cam foarte greu avand in vedere cum explodeaza pretul benzinei ... (ca daca nu ma insel pe vremea aia rusii gandeau "balshoi", ce consum, ce poluare, important era sa fie tanc).
 
Eu unul nu am curaj sa imi fac abonament. Am cumparat ieri doua Trabanturi.
Cand l-am deschis pe primul i-a cazut oglinda pe jos... ma rog s-a remediat repede, insa al doilea era zgariat rau, noroc ca am vazut inainte de a deschide cutia. Am dat fuga si l-am schimbat. Vanzatoarea avea 4 in raft si abia am gasit unul fara defecte!

La fel a patit brcosminp cu Aro, l-a luat fara sa fie atent si l-a dat direct la gunoi, era plin de pete de lipici.

Cred ca mai bine alegem masinutele cu atentie la chiosc, calitatea e destul de slaba si variaza drastic de la o masina la alta.
Pacat, o astfel de colectie merita mai multa atentie din partea producatorului!
 
Ai mare dreptate din acest motiv nu m-am abonat de fiecare data am luat la puricat revistele inainte sa cumpar si foarte multe au defecte . Cand voi cumpara vitrina si am sa desfac cutiile cine stie ce surprize ma asteapta , pana atunci mare atentie la cumparat .
 
Abonamentul a fost fix pentru a lua cele 2 masinute la jumatate de pret. Dupa cum se vede chiar si asa pretul pare a fi destul de mare vis-a-vis de realitate. Pretul normal o sa-l dea cutzu in numerele viitoare, las ca au cumparat ai mei destule porcarii de pietre si alte balarii de la astia (ma rog, parca pe la niste dvd-uri erau chestii chiar interesante, dar atat).
 
Am luat si eu atat Aro cat si Trabantul.
Parerea mea este sa aruncati un ochi la chiosc, sa nu fie defecte grave, ca se vede cat de cat. Urmatoarea piesa o sa o sar. Iau Dacia 1100 pe urma si ma mai gandesc la Lada si Wartburg... sau daca vor mai aparea schimbari in serie. Colectia mea va fi atat cat vreau eu (sic!) :mrgreen:
 
macleod a spus:
exact, daca era lada in loc de volga ... deja ar fi fost frumos
iar la dacia 1100 parca o vad alba sau gri deschis (cred ca era un alb murdar) ... asa aratau marea majoritate a masinilor de "zum zum" (ca asa ii ziceam la dacia 1100 cand eram mic)
Este verde inchis.
 
gaz volga

<r><URL url="http://www.micapublicitate.ro/anunt/volga_gaz_21-122391.html"><LINK_TEXT text="http://www.micapublicitate.ro/anunt/vol ... 22391.html">http://www.micapublicitate.ro/anunt/volga_gaz_21-122391.html</LINK_TEXT></URL><br/>
<E>:D</E></r>
 
Mai,dar vad ca nu prea va plac asa mult aceste machete..nu le vreti gratis? :)
Eu le-am luat pe toate pana acum si nu au deloc defecte.In plus,si revistele sunt interesante.
Ganditi-va ca sunt 25ron/bucata!!Si sunt modele romanesti sau care au circulat pe la noi,asa ca nu mai fiti carcotasi!!Sunt foarte ieftine..inainte sa apara Dacia la De agostini,am luat Renault 12 la 1/43 de la Norev cu 130 ron!!Si intr-adevar,e mai bine lucrata cea de la Norev dar nici Dacia de la De Agostini nu arata rau.Si imi place ca au numere de inmatriculare romanesti.
Eu va sfatuiesc sa le cumparati pe toate,ca merita,si daca se vand bine poate vor scoate si TV 12,DACIA 500,DACIA Nova,ARO 244,ARO 10 etc!
Nu va mai plangeti ca arata destul de bine toate..
la 25 ron,la scara 1/43 iti poti lua machete BBurago,Mondo sau Maisto de la peco si alea nu sunt cu mult mai reusite...si nici nu au numere de inmatriculare romanesti..
 
@Mihai90 Mda! Nu zici rau.
Totusi, se simte putin rasolul. In numarul cu Trabantul, la specificatii tehnice a ramas titlul cu Dacia 1300... Copy/Paste peste vechiul articol poate cauza astfel de erori... :mrgreen:
Ar fi bine sa apara modele care au circulat in numar mare pe plaiurile mioritice.
 
mi-am luat azi Volga M 21,arata foarte bine..abia astept si alte modele,la acest pret merita luate cate 2 din fiecare..urmeaza LADA,apoi Wartburg 312 si Dacia 1100
 
Volga este foarte reusita parerea mea , este una din masinile de baza a anilor '50 si in tara au fost foarte multe .
Culoarea este un pic ca rar intalnita la ce a circulat in Romania .

ATENTIE urmeaza :
Dacia 1100 (numarul 5)
Wartbugr 312 (numarul 6)
Lada 1500 (numarul 7)

aceasta este ordinea de aparitie mai departe va fi surpriza ce apare .
 
Pentru cine isi permite, machetele merita cumparate.
Solutia introdusa pe piata (ma refer la piata mondiala nu cea romaneasca neaparat) de DeAgostini este una de succes.
Asa cum am mai spus, pe langa beneficiul pe termen scurt, mai exista un beneficiu pe termen lung, al popularizarii hobbyului (sportului) numit modelism in randul "maselor" prin campaniile tv care sunt foarte costisitoare si de mare impact.

Machetele sunt ok ca si calitate, a cauta perfectiunea este in general un lucru bun, dar e bine sa nu exageram nici din acest punct de vedere.
Spor la colectionat.
 
culoarea volgai este COMPLET neispirata. negru i se potrivea muuult mai bine. de fapt, pana acum 2-3 ani, la noi in oras era una complet functionala si in perfecta stare, evident, neagra. in ultima vreme nu am mai vazut-o. o sa mai arunc un ochi dupa ea. din cate mi se pare, modelul nu prea respecta dimensiunile rotilor oiginale (nu am apucat sa vad inca revista); tin minte ce avea roti destul de mari in diametru, aproape cat cele de aro...
 
Uitati cum vad eu lucrurile: la actualul pret, machetele merita cumparate insa fara "micile defecte". Prima macheta a fost Dacia din primavara care a costat undeva pe la 40 ron - prin intermediari. Calitatea executiei a fost OK mai ales ca n-am avut din ce sa aleg. La ARO nici nu m-am uitat la macheta - m-am gandit ca toate-s la fel. Cand am deschis-o insa - dezastru - a adormit chinezul pe super-glue si era efectiv alba pe interior din cauza cantitatii de adeziv folosite. Nu mai vorbesc de amprentele orezarului caruia i s-a lipit probabil macheta de maini. Culmea e ca bancutele din spate erau dezlipite iar copertina lipita temeinic de caroserie. Pana la urma mi-am pierdut ceva timp si am adus-o la un aspect acceptabil. - OK sa-i spunem ghinion mai ales ca era ultima revista la chioscul respectiv si prostie pt ca n-am cascat ochii atunci cand am luat-o. La a doua incercare am cautat destul de mult pana am gasit un model in regula, majoritatea aveau ori defecte pe vopsea - ori de montaj.
La Dacie deja stiind la ce sa ma astept am sapat in cca 15 modele si am gasit unul ok. Ca si remarca, Dacia mi s-a parut cu cele mai putine bube.
Trabantul a fost ales dupa o finala de 7-8 bucati iar Volga de ieri a iesit dintr-a sasea extragere (majoritatea problemelor erau ori de vopsire, rama faruri neuniform cromata, sigla stramba n-o trec decat la observatii nu la probleme).
Nu sunt pretentios insa mi se pare aiurea sa stai sa cauti la chiosc un model fara defecte. Am impresia ca toate sunt rebuturi de la colectiile altora si noi suntem cautatori prin gunoi.
As dori impresii de la cei care au abonament - am inteles ca sunt impecabile...tare sunt curios.
Si ca sa inchei cu ce-am inceput pretul e OK insa pt o macheta fara defecte.
 
Asta e afacere pentru produc??tor.
O macheta din aceea costa la poporul prieten maxim 50 dolarocenti cu tot cu transport.
Hârtia de la ziar înca 50 de eurocen?i si se vinde cu 6-8 euro.
Au v??zut c?? pia??? este, ce mai trebuie calitate?
 
Eu nu am prins trabantul, a disp??rut bursc de la mine din zon??. Cred c?? ies foarte pu?ine numere. în fine ei ?tiu ce fac... Eu mai vreau Trabantul ?i Dacia 1100.
 
Eusebiu,eu cred ca esti generos cu 50 dolarocenti.Eu am cumparat niste microchipuri din China (deci tehnologie avansata) si m-au costat 3 dolari/buc cu tot cu transport.Asa ca am luat 5 ca sa nu fiu de kko.
Cred ca e o initiativa buna ceea ce fce DeAgostini.Sigur ca machetele au hibe.Dar problema mea cea mai mare e continutul revistei care e slab,informatia e trunchiata si nu afli prea multe.Trebuie sa cauti pe net daca mai vrei detalii si in acest caz la ce mai e buna revista.
"Lumea aviatiei" care e si ea o colectie ultraaproximativa,e totusi la ani-lumina in fata ca informatie.
s