Modulele Clubului Improvizat Bucuresti

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
bogdanra a spus:
leon... spune-mi te rog...am gasit la 16 euro setul...pare un pret bun?
In Romania nu l-am gasit

Iti raspund eu in locul lui leon-gr.

Avand in vedere ca lira sterlina este in scadere (a scazut vreo 8% in mai putin de o luna), poti cumpara mai ieftin de la magazinele din UK, un exemplu fiind chiar magazinul din oraselul in care locuiesc eu:

The Hobby Shop.

Verifica cu atentie, unele seturi sunt la preturi reduse.

Din cate stiu, transportul catre Romania costa mai putin decat transportul din Germania in Romania.
 
Iata ca si azi incet dar sigur am mai facut cate ceva. Robert la drum, Bogdan la vie, eu la trecerea la nivel.



Ce parere aveti ?
 
Trecerea la nivel arata acum cam asa :



Astept sa vedem daca ma ajuta andrei cu contrasinele ca sa pot pune si placile din interiorul sinei . Pareri , sfaturi ?
 
Iar ca sa va stric pofta de modelism , o incercare nereusita de a transforma terasamentul in ceva asemanator cu realitatea. Din punctul meu de vedere mai bine il lasam asa dar m-a mancat placajul...



O fi bine , o fi rau, nu prea mai imi vine sa imi bag nasul pentru ca nu ma pricep...si momentan parca nu imi vine sa mai invat si asta ! Momentan !
 
Meritele sunt ale prietenului nostru Robert ! Cuvintele de lauda sunt de prisos , cand te uiti la ce face e de ajuns. :D
 
sogard_2003 a spus:
Iar ca sa va stric pofta de modelism , o incercare nereusita de a transforma terasamentul in ceva asemanator cu realitatea. Din punctul meu de vedere mai bine il lasam asa dar m-a mancat placajul...

...O fi bine , o fi rau, nu prea mai imi vine sa imi bag nasul pentru ca nu ma pricep...si momentan parca nu imi vine sa mai invat si asta ! Momentan !

Nu arata rau deloc, insa se vede ca ti-a fost "frica". :D
Daca patinezi si liniile, sa nu se mai vaza luciul ala pe laterale, atunci se completeaza oarecum efectul.

In rest, imi place tare mult cum a iesit.Acu??´ va trebe pomi.
O liziera pe langa calea ferata, arbusti etc... doar stiti cum este pe langa linie.
Eu as pune si niscaiva plopi razleti, de-a lungul drumului... :roll:
 
Inca nu este terminat drumul, si nici iarba nu sade bine pe module. Ideea cu plopii e foarte buna insa mai degraba as pune niste salcami pentru ca sunt mai pitici.
La capitolul iarba mai completam pe alocuri cu varietati, tufisuri , buruieni etc... in timp le vom pune cap la cap sper !
Despre capodopera mea daca tu zici ca arata bine ma mai linistesc dar mai astept pareri si eventual dupa ce pareristii vor vedea live isprava ! :D
 
Dragos, ai in vedere ca asta este o diorama de test, folosita de fiecare dintre voi pentru castigarea de experienta si imbunatatirea tehnicilor.

Daca voi vreti sa o tineti curata si noua, crede-ma, v-ati gresit scopul asocierii voastre intr-un club; ideea este sa invatati si nu sa va asteptati sa creati ceva perfect din prima.

Aici toate asociatiile de modelisti au cate o "diorama a clubului" care, in unele zone arata de parca un copil mic a facut "cozonaci" din nisip la plaja iar in alte zone peisajul creat la scara ar face invidios pe multi modelisti cu zeci de ani de experienta.

Si ca sa raspund si intrebarii tale, da, ca si Cosmin, si mie imi place mai mult zona cu "weathering" decat cea curata. Dar mai e de lucru (nu o spun d.p.d.v. al unui modelist cu experienta care nu sunt, ci prin comparatie cu alte fotografii similare).

Succes!
 
Contrasinele ar fi trebuit fixate inainte de montarea sinelor pe blat. Nu stiu cum aveti de gand sa le faceti dar atunci cand iti construiesti singur sinele folosind traverse de plastic, exista niste scaune speciale pentru contrasine; la traversele din PCB este mai simplu pentru ca acestea se cositoresc.
 
Salut baieti,

Uitandu-ma acum pe poze, nu pot sa nu remarc faptul ca arata chiar bine. Felicitari!
Legat de trecerea la nivel, problema nu este de contrasine (o sa le montez asa cum am facut-o si la cealalta trecere la nivel).

Problema este ca va trebui sa vedem cum facem sa arate ca ceva care exista. Asta este singura mea problema.

Cu siguranta ca atunci cand vor fi montate traversele sau dalele dintre sine (vom vedea la ce ne vom hotara), precum si contrasinele va arata si mai bine.
 
Habar nu am prin ce metode s-ar putea adauga contrasinele la sinele RTR (standard sau flexi).

Eu ma gandeam ca, pentru segmentele de linie cu treceri la nivel sa va construiti singuri sinele, din componente separate: traverse, scaune, sine metalice, asa cum procedeaza cei care construiesc modele dupa standardele Proto87, de ex.

In acest caz se pot cumpara scaune speciale pentru contrasine, duble.
 
...adica, cu alte cuvinte, pe segmentul de trecere sa facem noi totul de la "0"... Interesant, dar asta chiar cred ca este un pic prea mult. Ma refer si la faptul ca andreiul chiar a creat treceri frumoase, intr-adevar trebuie sa vedem cum va fi pe linie curba trecerea...
 
andreiul a spus:
Salut baieti,

...

Cu siguranta ca atunci cand vor fi montate traversele sau dalele dintre sine (vom vedea la ce ne vom hotara), precum si contrasinele va arata si mai bine.

In cele mai multe cazuri am vazut dale de beton. Ca e linie simpla sau dubla dalele de beton sunt des intalnite. Cum aveti voi acuma pe module imi aduce aminte de acele traverse puse in gari.

Nu am cautat niciodata sa pozez aceste treceri de asta pozele de mai jos sunt doar cu titlu informativ.

Dale de beton, pamant, dale de beton



Pe line simpla



Trecere cu pamant



Tot cu dale



Veti pune si acele accesoriile de pe marginea drumului? 2 traverse de beton, sina, vopea galbena si neagra, 2 bete...