Muzeul trenule?elor ”Valentin Banciu” - Hunedoara

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

c o r v i n

New Member
15 Mai 2020
7
4
47
Hunedoara
Printr-o ini?iativ? de excep?ie ?i care merit? toate felicit?rile s-a deschis la Hunedoara un muzeu al trenule?elor, a? îndr?zni s? spun, unic la ora actual? în România! La început a fost colec?ia regretatului pilot de raliuri Valentin Banciu ?i dorin?a dânsului ca aceast? colec?ie s? fie oferit? imagistic tuturor pasiona?ilor de profil dar ?i copiilor ?i tuturor care au pl?cerea ?i curiozitatea de a vedea repere estetice din acest domeniu! Decorul în care acea colec?ie a fost dezvoltat? este unul minu?ios pus la punct, fiind o adev?rat? delectare s? vizualizezi tot ce se g?se?te acolo! Am fost în seara asta la loca?ia respectiv? ?i a?tept?rile mele au fost cu mult dep??ite în sens pozitiv!... Pe lâng? trenule?e, diorame, colec?ii de locomotive, enciclopedii de specialitate etc se g?sesc ?i sute de ma?inu?e, machete ?i trofee câ?tigate de reputatul pilot în cariera sa! Merit? tot efortul s? ajungi într-un astfel de loc, mai ales c? e chiar pe strada care d? spre castelul Corvinilor!
p.s. Am f?cut destule foto, dar nu am destul timp la dispozi?ie acum s? le editez în formatul potrivit pentru acest forum, dar le voi posta imediat ce timpul îmi permite!
 
  • Like
Reac?ii: Radu161
Am fost si eu. Pentru mine, ca incepator in acest hobby, impactul a fost mare. Au si un mic stoc de produse pentru vanzare: 2 loco CFR MTB, cateva vagoane, cateva chituri de cladiri, machete auto si ceva jucarii pentru copii. Se pot aduce si alte modele pe comanda, de la train-shop din Arad.