Remiza Jiblea (Calimanesti)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Normail ca il fac :p

exista la Preiser echipament si scule:

http://www.comboioselectricos.com/html/imagens/imgg/PR18355.jpg

http://www.comboioselectricos.com/html/imagens/imgg/PR18356.jpg

http://www.comboioselectricos.com/html/imagens/imgg/PR17185.jpg
 
Lucrarile continua, destul de lent.Am pregatit baza liniilor de legatura intre remiza si placa turnanta, baza fiind din pluta de 3 mm lipita pe blat cu prenandez.Peste pluta am asezat liniile, lipite cu aracet, fiecare linie fiind alimentata separat, la fel si liniile remizei, ca sa o pot scoate la nevoie.Placa turnanta de asemenea va fi amovibila.

 
Si am gatat grinzile! :D

Azi la primele ore, poze din fata si din spate, ca in revistele xxx :twisted:




urmeaza cativa metri buni de capriori :p
 
Dupa lupte seculare care au durat zile (ba cu aracetu??´, ba cu surcelele,ba cu vagonul de carbuni) am reusit sa pun toti capriorii de pe acoperis.Mai raman aerisirile de facut, iar aici cred ca o sa imi cam prind urechile :roll:

Vedere din darapt :)



Vedere de dinainte :)



Si teatrul operatiunilor...cam pustiu :p

 
Multam pentru aprecieri!

Interiorul va fi vizibil prin ferestre, prin usile deschise, chiar daca partial, insa decat deloc... :p
 
Faina constructia, Cosmin!

Pacat de sinele alea ca strica aspectul. De ce nu incerci sa treci la Proto87?
 
Perfect de acord ca FineScale cere mai mult timp.

Nu sunt 100% convins de aspectul material, insa. Nu stiu exact cum e cu Proto87 dar la 2mm sa construiesti sinele si macazele costa cu mult mai putin decat sa le cumperi de-a gata; oricum si sa vrei sa le cumperi de-a gata nu ai avea de unde...

Oricum, spor la lucru in continuare!
 
Multumesc la fel Valentin!

Pana la aerisiri, m-am luat cu altele. :)

Suporti pentru lumanari festive (cred, erau la raionul pentru festive), taiat capatul conic



Trase prin surub pentru a putea fi prinse in minifreza si prelucrate un pic



Lipit conul in teava de styrene (fiind primul din 5, am chituit imperfectiunile)



...si om mai vedea ce-o sa iasa de aici. :p
 
Pfuuuu...! Hotarat lucru, trebuie sa imi gasesc o menajera...sa stearga praful asta! :evil:

In aste 2 luni, am mai mesterit lucruri marunte prin batatura remizei.
Am fixat liniile remizei si le-am pus pietris, de fapt un amestec de pietris cu pamant negru (am dat iama in vasele cu flori de pe scara blocuilui, cu mentiunea ca am completat cantitatile sustrase ,de pamant "biologic" ,cu un amestec de pamant +fertilizant folosit de patroana la flori).
Liniile au fost sectionate corespunzator capacului pe care se afla podul rotitor, iar pe sub blat au fost asigurate conexiunile necesare.




Pe langa laterala dinspre linii, am "tras" o linie, cred ca voi aplica si pe partea opusa inca vreo 2 .Linia am fixat-o provizoriu cu holzsuruburi si saibe.
Liniile remizei sunt din linie flexibila Roco, cod 83, 2,1 mm.
In spatele remizei am inceput sa pregatesc terenul pentru cladirea atelierului.


 
O poza de ansamblu cu marcile de siguranta facute din sine.Suruburile ce fixau linia de langa remiza au fost scoase si completat cu pamant/pietris.

 
Sculele comandate toamna trecuta au ajuns , dupa ce s-a mai luat zapada...altufel nu-mi explic 3 luni de asteptare. :p



Doua kit-uri, de la Preiser, 18355 si 18356. Primul contine strungul si masina de gaurit, cel de-al doilea are o gramada de scule de mana, menghini, polizoare etc...

 
Din sumedenia de scule, pentru remiza am ales cateva. Sculele de mana inca nu le-am scos de pe culee, insa am in plan sa le pun pe un rastel , fixat pe perete.



Cateva aranjamente in interiorul remizei, sper sa fie cat mai plauzibile.

Bancul de lucru pe perete:



Bancul de lucru la "caldurica", langa godin. :p