Stiri

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Ziua a 2-a .Gara Tg-Jiu EXPOZITIE TEMATICA FEROVIARA
Asa cum am promis imagini de la Expozitia cu tematica feroviara in Gara din Tg-Jiu. Expozitie fotografie , expozitie machete si trenulete cit cuprinde . Baietii ca de obicei foarte amabili si foarte generosi in raspunsuri cu cei mari si cei mici privind intrebarile despre trenuri si trenulete . Bravo lor pentru buna organizare si desfasurare a acestui eveniment care are loc pentru prima data pe aceste meleaguri , sper sa fie cit mai multe .
Si acum imagini:












 
Stergerea propriei istorii si rescrierea dupa gustul vremii e una din putinele traditii ale poporului nostru care se perpetueza din generatie in generatie...
 
Am primit astazi un mesaj pe pagina de mess ,precum se extinde linia ingusta Moldovita-Argel cu inca 5 km la cei 10 km existenti pana la Vatra Moldovitei pentru a facilita accesul la manastirea Moldovita,stire preluata de cei de la Yahoo din presa suceveana, Snews.ro.
Linia v-a fi pozata in interiorul celei existente de ecartament normal al CFR,care este dezafectata din 2010.Locuitorii acelei zone au facut demersuri pe langa ministerul turismului pentru dezvoltarea zonei in interes turistic.Ce am mai retinut din acea stire este faptul ca acea mocanita este pusa in functiune de un impatimit in ale transportului pe cale ferata ingusta,un cetatean cu dubla cetatenie austriaco-romana si functioneaza doar Sambata si Duminica.
 
Iete-te ce ?tire de ?tirist de ??Ë?pri?u Haret sau Bogdan Vodc??:

http://www.ziare.com/stiri/tren/un-tren-international-cu-sute-de-calatori-s-a-dezmembrat-la-trecerea-prin-romania-1258828

Auzi dom-le: ââ??S-a dezmembratââ?? - de parca s-a defacut din toate incheieturile ?i s-a f??cut buc???ele-buc???ele...
 
Horia multumesc ca mi-ai spus cum il cheama pe acel intreprinzator impatimit,dar chiar nu stiam si nici cei de la Yahoo nu au dat vreun nume.
 
Mai Pantiru, cati oameni originari din Austria insa mai romani decat multi romani prin actiunile sale si care sa se ocupe de cai ferate avem in tara asta si intre altele si aici pe forum?

Nu exista decat unul: domnul Georg Hocevar!
 
@Pantiru... Cauta-l pe facebook pe dl Hocevar Georg. Merita sa te abonezi la fluxul domniei Sale de pe platforma facebook, ai vedea ca sunt sute si mii de romani care nu fac nici a zecea parte din cate face dansul.
JOS PALARIA!
 
Multumesc pentru sfaturi si indrumari,dar chiar nu am stiut ca acest om care si-a dedicat viata pentru pasiunea sa si prin precizarile voastre incep sa il apreciez pe acest om minunat pentru ceea ce face aici in tara noastra,imi cer scuzele de rigoare pentru lipsa mea de cunostinte in ce priveste activitatea domnului Georg Hocevar.
Am sa caut imediat materialele care scriu despre ce face dansul pe caile ferate romanesti inguste.
 
Intarzieri in Bucuresti Nord:

image-2013-10-1-15706605-41-tabela-sosire-garii-nord-ora-23-40.jpg


http://www.hotnews.ro/stiri-esential-15706607-nou-episod-cosmar-cfr-calatorii-sunt-blocati-10-ore-trenuri-zona-brasov.htmScene_1
 
Problema nu a fost zapada in sine, ci vantul puternic care a doborat copacii peste catenara. Sigur ca aici apare problema lipsei mentenantei, pentru ca respectivii copaci ar fi trebuit taiati/toaletati. Pe portiunea modernizata unde a fost degajat spatiul din jurul caii ferate nu au fost probleme. In zonele mentionate de articol, daca scoti capul pe geam risti sa incasezi cate o creanga peste fata.
 
Da Radu,dar pe noi romanii ne ia mereu prin surprindere capriciile vremii,ce sa-i faci asta este o obisnuinta la noi.Stii ca in 2011 tot asa ne-a luat prin surprindere si a stat acel tren de persoane cateva zile la Faurei,ca apoi sa se intoarca de unde a plecat,Galati,au amanat sosirea la Bucuresti Nord pe alta data.
 
E de râs, e de plâns, nu ?tiu.
Dar e realitatea de pe la noi:

http://life.hotnews.ro/stiri-prin_oras-15726541-brazilian-danez-doi-israelieni-mai-multi-romani-intr-vagon-cfr-cand-viata-bate-bancul.htm
 
Anul acesta nu avem Zilele Feroviare. Totusi operaturul privat DB a organizat o mica expozitie de material rulant in gara Baneasa.

10.10.2013 Baneasa.
91 53 0472 001-3 fosta 92.012 englezeasca cu inscriptia Mihai Eminescu !?


foto Mircea Dorobantu

Locomotiva a fost modernizata la Softronic Craiova.

A fost si Transmontana 91 53 0 480 009-6 DB.
Au fost 3 vagoane tip Tadgs DB, Rils DB si Fans DB.