Tram and Train Model Fest Iasi - Editia 1

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
La aceasta expozitie se pot expune si machete de automobile la scara 1/43 ? Mai organizati vreo intalnire la Iasi intre pasionati de modelism acum recent ?
 
Intrebam pentru ca mi-as fi dorit sa particip si eu la expozitie, dar nu am un numar insemnat de trenulete ca sa le pot expune. :(
 
Nici eu nu ma laud cu un parc extraordinar de material rulant: am doua locomotive Taurus (DB si OBB), patru vagoane de calatori OBB si noua vagoane de marfa. La capitolul tramvaie am doar doua Tatre functionale (un T4R cu "remorca" si KT8D5-ul), ambele la scara 1:50. In rest am machete statice de tramvaie. Dar toate au un inceput si, cu un efort comun, poate realizam ceva frumos.

Acum astept raspuns din partea conducerii ERA. Poate vii la urmatoarea intalnire ce va fi anuntata aici.
 
Vesti bune de la ERA:
- perioada expozitiei va fi 17 - 24 decembrie, cu posibilitatea de a prelungi evenimentul;
- spatiul expozitiei va fi inchis, deci noi inchidem, noi deschidem, modelele fiind in permanenta supravegheate;
- pana la startul evenimentului putem lucra modulele la fata locului;

Cam atat intr-o prima faza.
Sper sa revin cu vesti si mai bune!

:cafea: and heavy metal... :lautar:
 
Azi am stabilit spatiul pentru expozitie. Pe langa asta cei de la Era Shopping Park ne vor ajuta cu promovarea evenimentului in presa, cu printarea afiselor si achizitionarea de materiale lemnoase (OSB, sipci de lemn) in valoare de 500 de lei.
Pentru expunerea unor machete statice, si nu numai, avem 10 vitrine de 60 x 60 x 35 cm (Lxlxh).
 
Ieri la ERA ne-am strans 5 oameni: TATRA, tudor_corbul, marius_iasi, OldDeath si vs02rjn.
Spatiul expozitiei este stabilit: fostul magazin Flamingo Computers. Aspectul industrial si peretele plin de prize este tot ce ne trebuie.
Luni sau marti ne vom aduna cu materialele pe care fiecare este dispus sa le "puna la bataie" pentru realizarea noilor module. Tot luni sau marti vom achizitiona si materialele necesare de la Praktiker.
Pana acum avem 7 module (3 ale mele si 4 ale lui Tudor), care trebuiesc conectate, si diorama cu tramvaie. Pe langa modulul de conectare trebuie sa realizam doua bucle de intoarcere.
Rog participantii sa selecteze in jur de 20 de poze din portofoliul personal in vederea realizarii unei galerii foto si sa le aduca pe un CD/DVD la intalnirea de saptamana viitoare.