Trenuletele la protv

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
BR01DB a spus:
faptul ca s-au tot facut referire la sume de 4000....6000 de euro in reportaj, in felul acesta, acest hobby nu o sa atraga noi pasionati.....
diorama lui Gam3 mi s-a parut destul de interesanta, garniturile CFR, mai ales cadrul cu vagoamele de dormit roco, frumos, iar diorama lui mixu ca in pozele de pe forum, nimic spectaculos.....6000 euro cu tot cu garnituri cred.....
Tu ai citit pagina anteriora a acestui subiect?
Nu a precizat nimeni nicaieri cat costa diorama lui, nici Florin si nici Mixu, sunt scoruri inventate de reporteri!
Hai sa incecam sa nu mai cautam hibe numa de dragul de a le gasi.
 
buna,

daca ar fi sa cautam asa, pesemne ca toate dioramele pe care le-am construit pana acum pentru mine sau pentru clienti, precum si colectia, au costat 4983245344325335253252129023744239704120984,00 Euro, insa asta dupa cursul de pe 31 februarie 1479! (de ce 1479, pentru ca atunci a avut in Octombrie loc batalia de pe Brotfeld langa Broos (acum Orastie) unde s-au luptat valahii cu valahii si au castigat turcii!)

asa mi-a spus o broasca care zbura ieri pe autostrada pe langa masina mea cand conduceam in Stau cu 229,50 km/h! :D

hai sa fim seriosi, sumele inventate de reporteri conteaza? da, 6000 de Euro sunt 300 de pensii romanesti, insa s-a spus si ca Florin face asta de mic si ca are 33 de ani si suma devine irelevanta; mixu la fel (ca de el se legasera cu cei 6000 de Teuroni); as spune ca asta ne promoveaza putin hobbyul, felicitari celor doi (foarte fotogenici) actori ai reportajelor si rusine postului ca nu a inteles mare lucru din hobbyul nostru...
 
@Horia:

:D :D :D

Ca sa inteleaga si altii despre ce-i vorba in propozitie, Brotfeld se cheama in romaneste Campia Painii si este pe valea Muresului, in apropiere de Orastie. Daca ati trecut cu masina pe drumul ce duce de la Orastie catre Simeria-Deva, sigur ati traversat acest celebru camp de lupta fara sa stiti.

Am trecut de nenumarate ori cu masina prin locul respectiv in copilarie, locuind la Petrosani si mergand deseori la Sebes la bunicii mei.

O relatare destul de stangace si incompleta in limba engleza puteti vedea aici:
http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_C%C3%A2mpia_P%C3%A2inii

Traducerea in romana este insa si mai schioapa, de aceea prefer varianta engleza!
 
De emisiunea lui Maruta va mai amintiti ? Cam cu ce s/a ales dl. Prognosis dupa tot efortul de a muta diorama in platou? Sau de prezentarea clubului din cluj la emisiunea lui Uscat ? Era ceva inevitabil. Cat despre cei ce au aparut in reportaj, nu e vina lor ca a iesit asa. Oricare dintre noi ar fi patit la fel, daca nu mai rau. Si ce vina avem noi ca bugetu e la pamant, noi cu trenuletele noastre l/am distrus? E problema mea cat bag in trenuri, nu a protv/ului. Libertatea asta a presei...
 
buna,

daca Prognosis se gandea ca se alege cu ceva, asa cum domnia sa se gandeste cam des si cam peste tot, se insela amarnic; poate ca oamenii ar trebui sa inteleaga ca participarea la asemenea emisiuni are un singur scop, acela de a populariza hobbyul nostru, si nu de a avea vreun castig material de pe urma lor.

exact in acest scop de popularizare au actionat Mixu si Florin si de aceea lauda lor! ;)
 
Horia_Radulescu a spus:
buna,

daca Prognosis se gandea ca se alege cu ceva, asa cum domnia sa se gandeste cam des si cam peste tot, se insela amarnic; poate ca oamenii ar trebui sa inteleaga ca participarea la asemenea emisiuni are un singur scop, acela de a populariza hobbyul nostru, si nu de a avea vreun castig material de pe urma lor.


;)

Dl Prognosis spunea ca banii ii va folosi pt a infiinta/sponsoriza un club in Slobozia. Eu cel putin asta stiu, dar poate ma insel. Daca am spus in postul trecut "cu ce s/a ales" nu ma gandeam neaparat la bani si faima cat la neplacerile provocate de deplasarea dioramei, stressul aparitiei pe sticla si in primul rand a modului in care a fost prezentat in emisiune.

referitor la protv: deranjant e ca subiectul reportajului era cu totul altul, nu cati bani arunca mixu pe trenuletele lui... in fine, atata au inteles si ei saracii. nu le cereti mai mult
 
De fiecare data cind am dat interviuri sau s-au facut reportaje pe aceasta tema a modelismului,in special cel feroviar,presa a inteles doar citeva lucruri pe caee le-a speculat la nesfirsit:
-niste dementi fac chestii inadecvate cu virsta lor
-exista oameni mari care in loc sa faca lucruri serioase,cum ar fi sa cumpere salam la copii, se joaca cu trenuletele,
-daca doamnele sint "trendy" cind isi cumpara Swarowsky,e la moda ca barbatii sa-si ia ML si trenulete etc.etc.......
In toti acesti ani,incercarile de a face presa sa priceapa complexitatea acestei pasiuni au esuat in concluzii ca cele mai de sus.
Trebuie sa gasim alte cai de promovare,eu cel putin nu mai dau niciodata astfel de interviuri.
Pacat ca oameni inimosi ca Florin si Mixu au incercat degeaba sa explice si s-au straduit sa-i faca si pe altii sa inteleaga.
S
 
Sandy are perfecta dreptate...

Reporterii din ziua de azi sunt foarte de superficiali, cred ca sunt oameni care nu au nicio pasiune, eventual ceva fite :D

Asa ca nu e cazul sa ne miram ca nu inteleg pasiunile altora, indiferent care ar fi ele.
 
Poate daca am deschide expozitii cu intrarea free(ca la roman ce e free e cautat) avem mai multe sanse sa raspandim hobbyul nostru si putini cred ca sunt cei care dau din intamplare de vre un site sau forum de modelism feroviar au si curiozitatea de a le vizita
 
Stefan

Expozitia de la Cluj de anul trecut a tinut vreo 2 luni daca nu ma insel, intrare libera, sute de modele exponate, ca sa nu mai spun de cele unicat facute manual de catre pasionatii de "taratoare" si "zburatoare".

Cea mai importanta intrebare a reporterilor a fost, "care este cea mai scumpa locomotiva si cat costa? si crede-ma ca nici nu are rost sa enumar acum toate titlurile stupide si idioate care au aparut apoi in presa.

Eu am invatat sa fac cel putin radical din tot ceea ce vad la tv sau in presa.

Inca o data felicitari baietilor pentru prezenta pe sticla si sper sa mai vedem astfel de reportaje, chiar si prost facute decat deloc.
 
Dan, urmareste cu atentie stirile pe orice post de televiziune (din romania, nu am testat asta la posturile straine); nu stiu pe ce criteriu fac aceste posturi de televiziune selectiile de personal, insa vei descoperi o gramada de greseli gramaticale ale crainicilor; sunt cel putin doua persoane care vad textul care urmeaza a fi citit: cel care introduce textul pe prompter si crainicul. Atata timp cat cei care lucreaza in televiziune nu cunosc limba romana, ce pretentii sa ai de la ei sa inteleaga ca mai exista pe lumea asta oameni care poate nu sunt interesati de fotbal (alt mediu in care domneste analfabetismul si prostia), de manele, de "ororile de la ora 5", de telenovele, si alte chestii "trendy".

Personal am renuntat sa ma mai uit la TV de cativa ani buni (ma mai uit ocazional cand ma duc in vreo vizita si nu am altceva mai bun de facut, sau pe posturile Discovery) din trei motive:
1. reclamele (mi se pare inadmisibil sa vad un film de 1.45 ore in 3 ore)
2. dezinformare
3. personal foarte slab instruit (semianalfabet), in foame de bani si cu pretentii de vedete.

Nu vreau sa generalizez; exista posibilitatea sa existe si persoane care lucreaza in aceste institutii si care nu se incadreaza in acest tipar descris mai sus, insa probabil ca sunt pe cale de disparitie.

In concluzie, ii sfatuiesc pe toti cei care sunt scarbiti de televiziune, sa renunte la a se uita la TV; va spun din experienta, nu pierdeti nimic! Nu va impacientati; suntem o natie de barfitori notorii; ca atare, veti afla in prima parte a zilei un rezumat a tot ce s-a intamplat in tara si peste hotare in ultimile 24 de ore fiind doar atenti la discutiile din mijloacele de transport in comun sau la micile discutii de la cafea de la servici.
 
@andreiul

Ai perfecta dreptate...si eu prefer Discovery& co.

Dar din pacate firma de cablu la cera avem abonament ( UPC ) s-a gandit ca este cazul sa reduca la jumate nr. de programe interesante si sa ne invite frumos sa trecem la digital daca dorim sa mai vedem restul...

azi de ex. era pe Travel o emisiune foarte intersanta despre trenuri cu aburi care circula in ziua de azi in America, am reusit sa vad doar o ora cat am fost in vizita la socrii...in rest a fost un weekend extraordinar pe Nat. Geo (Maraton: tancuri, avioane, mitraliere...portaviane )
 
Da, pe Travel si uneori pe Explorer se difuzeaza emisiuni in care se povesteste despre istoria cailor ferate.
De la inceputurile sale pana in prezent.
Chiar am gasit pe un site romanesc de torrente o emisiune cu trenuri americane("Extreme trains").
Deocamdata au fost urcate doar 3 episoade(despre Acela, despre transportul de carbune in marfare interminabile si despre transportul bunurilor electronice).
Recomand emisiunile pentru a vedea pas cu pas procesele implicate in diversele tipuri de transporturi feroviare :D

Hai ca am dat-o in off topic, asa ca ma scuzati :p
 
Ceauu nu credeam ca se scrie atat pe subiectul acesta.

Deci din start va spun ca am lucrat la PRO FM 10 ani inainte cu 1 an de ase deschide protv National 95 ...pe Sandy l-am cunoscut in 97 cand a venit cu Tini Corinciuc sa-i vada cel mai celebru birt din Arad / Bizaru ... ce vremuri
pe vremea aceea chiar se faceau stiri ...

re la ale noastre :

Am trimis un mail cu linkul de pe situl meu www.mixi.ro la mai multi acolo am selectat cateva poze ce-mi plac ff mult....pozele au ajuns la shefu de statie protv arad care lea aratat unui fost coleg ce e shef la protv tm de acolo la bucuresti....si pana la urma mau rugat sa facem o stire ...am aceptat cu greu si am zis ca le dau eu filmari cu detalii ;daciile, loc cfr ;vag cfr cl 1 si am sugerat ca stirea sa fie cu material cfrizat manual in romania ,lucru aprobat de shefu din arad .

ziua filmarii

primul lucru zis de reporter "ceau mixu , sa ne zici cat de muuult costa ce ai tu"...am stabilit ca nu zic nici un pret
am dat 3 sincroane 2 despre locomotivele facute de fam Savin am pus pe masa un bobic obb si cele 2 cfrizate si am explicat ca sunt doar vopsite si ca se mai pot face si mai multe cu ele sa fie 100% cfr .

chestia cu gara a fost o completare pe fuga sa mai zic si de gara ....


1 eu nu am zis nici un pret nicimacar cat costa cfrizarile sau locomotivele
2 diorama mea face max 3000 euro acum dupa un an de plantat catenare, macaze, semnale si flori ....iar trenuletele nu depasesc cu tot cu cei 2crocodili 2000 euro
3 la intrebarea sa mai mentionez un prieten repede care sa zica cat is de nebun ...si ce-i interesa pe ei ...am spus initzial de Andrei (nu o vrut sa zica) dupa care am zis de Bogdan si Florin Vornicu la care or notat nr de telefon si in final nu la sunat decai pe Iasi,Brashovu ramanand pe dinafara :oops:
4 I-am spus si lui Bogdan si lui Florin sa zica de cfr -uri si am stabilit cu amandoi sa nu dam preturi printre alte chesti ce am vb la tel. deoarece nu pretu conteaza
5 la Florin la Iasi probabil producatorul a insistat sa mai mearga odata sa-i zica pretu din gura omului iar el a zis a doua zi pretul de la Rally de pe site cat costa o diorama Noch

sunt nishte mincinoshi, Bucurestiu Ii obliga sa zica stirea asa cum o cer
paranteza ...vecinu si prietenu meu e dir. la spitalul tbc din Lipova
pe sectie la el a ingrijit un caz social stiti ca iarna toti cei fara adapost se cazeaza prin spitale asa a facut si el cu un individ care la un momendat fiind pierduta si pensia pe urmatoarele luni si casa si tot ....omu sa sinucis . in Lipova stiau toti lucru acesta inclusiv reporteru nu a reushit sa scoata alt sincron de la nimeni decat ca omu a pierdut pensia pe urmatoarele luni .....Stirea protv venita pe fax sa o relateze de la arad :Ministru sanatatii nu acorda fonduri pt spitale iar spitalu din lipova este o ruina pacientu fiind demoralizat sa sinucis medici sunt devina ...
Eu injur medici in grneral ca-s varza,dar aici chiar era un caz social si nu avea nimeni nici o vina ca individu a girat cu pensia pe n luni inainte .

Ce vedeti voi ca se relateaza de la fata locului e scris de un shoarece de biblioteca ce nu a fost niciodata-n viatza pe teren cu atat mai putn stie unde e lipova pe harta ...sunt multe lucruri care nu le pot spune aici :(
 
Salut! Mixu are mare dreptate, eu lucrez la un post TV din Bucuresti parte dintr-un mare trust de presa. Jurnalele de stiri sunt facute doar cu stiri socante, nimic din lucrurile normale, umane nu prezinta interes pt. editori si producatori. Poate nu o sa ma credeti, dar in zilele fara evenimente politice, mondene sau accidente groaznice, oamenii astia sufera ca nu au stiri pt jurnal. Am vorbit cu doi dintre producatori si le-am spus pe sleau ca ar trebui sa acorde atentie si altor evenimente mai optimiste decat cele reflectate cu lux de amanunte picante sau macabre. Reactia lor a fost prompta " romanii vor sa vada sange si scandal, altfel nu facem audienta". Le-am spus ca sunt si multi romani scarbiti de stirile de la TV si care asteapta altceva decat mediocritatea promovata zilnic, nemaivorbind de faptul ca ar putea castiga niste procente la audienta. Raspunsul... " daca nu le place sa nu se uite, sa se uite la Discovery sau la TVR Cultural. Orice argument ai aduce nu ii convingi, daca le spui ceva de principii morale deja se enerveaza.
Cat despre cititorii de prompter, daca le pica prompterul sunt terminati, putini fac fata onorabil intr-o asemenea situatie.
Una peste alta bine macar ca din cand in cand mai apare si modelismul feroviar pe sticla, atata vreme cat comentariile nu sunt jignitoare e inca bine. Cat despre preturi... la urma urmei daca cineva vede si prinde microbul, are doua variante, daca isi permite intra in hora daca nu sta si se uita.
 
Salut Mixu,

Nu te-a acuzat nimeni asa ca nu vad de ce a fost nevoie sa te justifici.
Sunt sigur ca ai bagat de seama ca, in primul rand, cei care cunosc foarte bine situatia cu reporterii nu au facut niciun comentariu.
Noi ne luptam cu ei de vreo patru ani sa scrie corect si cu exceptia emisiunilor lui Dan Ioan Popescu si aceea a lui Radu Sofran in rest nu am avut intelegere.
In media au scris ce au vrut fapt ce ne-a determinat sa-i respingem pe cei ce au solicitat ulterior sa faca reportaje pe teme modelistice feroviare.
Poate nu este bine dar decat sa aud in media de "investitii facute peste noapte de nu stiu cate zeci de mii de euro" preferam sa facem "reclama" acestui hobby in alt mod.
 
prima data acum 2 ani am incercat sa-l ajut pe TGV
in magazin la trenulete.ro in arad TGV spunea ca fac expozitie in timi
iam zis ca-l pot ajuta cu stire gratuit ..asta si am facut
pt reporteri stirea e de national = puncte la salar pt trenulisti = reclama gratis

pe drum spre anina TGV : ba mixule aia nic numele nu lor scris corect ,nici adresa nu or ziso bine ,nimic inafara de nishte imagini cu trenulete nu o fost ok

eu am vrut sa aju t nicidecum sa incurc ...si sunt sigur si daca platea stirea ca o stire publicitara tot nu era ok daca faceau ei stirea ;-)
 
Daca un portal de tunel ar focaliza zona mediana a simonei senzual si ar iesi o locomotiva cu cristale Zwarovski tragand o gondola cu fasii de hartie de ziar ieftin si colorat cu titlu de scandal, atunci DAAAAAAAAA rating. Daca ai iarba, cefereu si munca in spate, nu conteaza. Asa ca, citind pana aici, trag concluzia: televiziunile comerciale in romania sunt niste conserve expirate care pun pe sticla secvente legate de fals. Valori false, alimente false, efecte false, politica falsa, viatza falsa. Realismul unor modele la scara nu reprezinta pentru ei absolut nimic. Daca pe diorama ar misca fundul lui Monica pe taraba lui Salam si plutesc confetti cu valori monetare este extraordinar de senzational. Cat a costat diorama sau modelul?
o estimare sau intrebare pentru a arata mediocrilor cat esti dispus sa sacrifici pentru un hobby. Vine cineva la tine acasa, vede materialul rulant si scoate un porumbel, ....mi-as in cuibul lor: vai, ce jucarii dragutze! Asa, de pamplezir, ca sa nu zica direct ca te-ai ticnit. Daca afla cat costa, te intreaba cum ai evadat de la Bagdasar Arseni (9).
Daca tu il intrebi de ce i-a luat ma-sa ''gipan'' de nshpe mii de Euro, replica lui vine pe moment: nu-mi pot da jos posteriorul dintr-o tabla pe roti, cu alte cuvinte, nu se uita Mafalda la el!!! Fitze, buci, poleiala de prost gust romanesc, asta se consuma. Ce dracu-s alea trenuletze, barbat in toata firea si invarti pe placa jucarele. Oare avem ceva mai bun de facut? DA!!! sa ignoram sau sa toleram parvenitii din jurul nostru. 4000 de euro? pai cu atatia bani puneam coloane de beton cu var pe toata balustrada de la balcon, mancati-as, si mai luam si un sidi cu carmen serban, sa invatz cainele sa latre.
Va pup, nu mai bagati proteveul in seama, ala e post de subcultura!
 
Vorba lui mixu, nu credeam ca se va scrie atat.

Pentru mine filmarea a fost un mic chin, mai ales ca am fost luat prin surprindere. Vineri la amiaza am fost sunat si deja la ora 17.30 se filma.
La ce a fost filmat la mine ma asteptam sa fie un mic dezastru, pentru mine nu a fost placut sa stau cu camera si microfonul in fata. Asa emotii nu am mai avut pana vineri.

Vor trece multi multi ani ca in tara noastra aceasta pasiune sa fie privita cu alti ochii. Pana atunci multe ractii vor fi de genul :
obiwan a spus:
....Ce dracu-s alea trenuletze, barbat in toata firea si invarti pe placa jucarele.