Caile Ferate "La Ursu"

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
BR171 "DB Cargo" Rivarossi nr.art.HR2479
105.gif

BR152 "DB Cargo" Roco nr.art.62702 cu sunet constituie o alternativ?? OK
41.gif
 
în seara zilei de 8 iulie 2014...
danny224 a spus:
Spune-mi te rog cat de repede se duc bateriile din preferata albastra? :D
... iar în diminea?a zilei de 9 iulie 2014...
mpursu a spus:
Tocmai înlocuisem cele 3rei baterii AAA desc?rcate cu altele noi, alcaline. La folosire destul de sporadic?, ceva gen vreo 10-15 minute pe zi, cele 3rei baterii noi au rezistat pân? azi. Deja de vreo dou?-trei zile, pe display-ul RocoWireless-ului a început s? apar? semnul de baterie desc?rcat?, iar simpaticul handcontroller se mai ?i oprea singur, cu sau f?r? acest avertisment. Ieri opririle controllerului s-au îndesit foarte mult, a?a c? azi i-am schimbat bateriile.
Deci 27 iulie - 9 iulie = 18 zile au durat bateriile cele noi.
 
Ultima editare:
Imi trezesti nostalgii cu melodia, spor la colectionat in continuare...
 
  • Like
Reac?ii: mpursu
Aspecte de la C?ile Ferate "La Ursu" - depoul de locomotive
P1100444-Caile-Ferate-La-Ursu_zps0405d298.jpg

Locomotive electrice - le-am alocat linia de programare ?i o linie a depoului de vagoane
P1100442-locomotive-electrice_zpsbbdacde9.jpg

Locomotiva BR152 DB Cargo (Roco) - vede?i acum de ce este bine ca toate ro?ile s? aib? culeg?toare de tensiune?
P1100428-locomotiva-DB-Cargo_zpsa7620ab9.jpg

N?zdr?vana locomotiv? cu abur BR03 (Piko) se afl? pe un cupon separat de linie fiindc?... dup? 11 ani de serviciu i s-a defectat motorul :(
P1100434-BR03-monument_zps1cbe45b9.jpg

P1100435-BR03-monument_zps64089470.jpg

P1100437-BR03-monument_zps5d09ff81.jpg
 
Ultima editare:
  • Love
Reac?ii: MAGNAT
mpursu a spus:
între timp... se pare c? expresul meu a devenit prea greu de tractat din cauza culeg?toarelor de tensiune care-i frâneaz? ro?ile, fapt pentru care locomotiva 060-EA CFR începe s? nu mai fac? fa?? :oops:

Chiar a?a, fenomenul se cheam? "cabrare"?
Deja încep s? m? gândesc la modificarea culeg?toarelor Tillig, pe care le-am montat în vagoanele Balkan Express, astfel încât ele s? nu mai calce direct pe ro?i, ci pe osiile plasate una-a?a-?i-una-invers. Astfel culegerea bipolar? per boghiu va fi men?inut?, iar frânarea ro?ilor va fi mult mai "blând?".
Am identificat cauza "trop?iturilor" :)
Carcasa inferioar? a primului boghiu, care are ?i rolul de a men?ine cele trei osii în pozi?iile corespunz?toare în lag?re ?i angrenaje, nu prea se mai ?ine în ghearele de fixare de pe boghiu, ceea ce duce la instabilitatea osiei din mijloc. Astfel, la sarcini mai mari aceast? osie se "ridic?" pe pinioanele din boghiu ?i provoac? trop?iturile primei osii. Problema este c? piesa respectiv? chiar nu vrea s? mai stea fixat? în gheare, orice-a? face orice-a? drege, deci... ce zice?i, cum s-ar putea rezolva?
 
Ultima editare:
În ziua de 14 august 2014, la C?ile Ferate "La Ursu" a sosit o foarte simpatic? locomotiv? diesel BR290 Trix nr.art.22201 (mul?umesc, Shwan) ?i un decodor ESU LokSound V4.0 împreun? cu o pereche de difuzoare de 8 ohmi ?i 16 mm diametru (mul?umesc, HGD). Am descris aici opera?iunile de digitalizare & sonorizare, a?a c? acum v? prezint prima tur? a locomotivei la c?ile mele ferate, asezonat? cu o sesiune foto:


Locomotiva este FOARTE reu?it? ?i sunt foarte încântat de ea. Inscrip?iile sunt îngrijit realizate, ventilatoarele sunt bine reprezentate (nu sunt func?ionale), iar tabloul de comand? este perfect vizibil în cabin?. Luminile sunt realizate cu LED-uri SMD galbene ?i ro?ii. Farurile laterale con?in micro-cablaje flexibile pe care sunt asamblate LED-urile SMD galbene ?i ro?ii, iar cablajul din locomotiv? con?ine la capete LED-urile SMD corespunz?toare farurilor centrale.
De?i în pozele de catalog locomotiva pare a fi "coco?at?" pe boghiuri, se pare c? locomotiva real? chiar a?a arat? (pagina1 ?i pagina2, preluate de pe Wikipedia), deci modelul 1:87 este corect realizat
16.gif


Mai d?m o tur? cu locomotiva...

... ?i ne declar?m FOARTE mul?umi?i de noua achizi?ie
36.gif
 
Ultima editare:
  • Love
Reac?ii: MAGNAT
mpursu a spus:
....Problema este c?? piesa respectiv?? chiar nu vrea s?? mai stea fixat?? în gheare, orice-a? face orice-a? drege, deci... ce zice?i, cum s-ar putea rezolva?

Infige-i cate un surubel la capete...
 
:lol: La multi ani, MPU! Multa sanatate, bunastare, petrecere frumoasa si atentie la comanda digitala a recipientului cu sirop de mure! Numai bine!
 
Hello, La Multi Ani Fericiti, cu Sanatate, Bucurii, Impliniri.. si trenulete, pentru amandoi.. Mircea si Marius!