Ceferizari de material rulant real. la atelierul fam. Savin

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
de propena (engl. propene) si de propan (engl. propane) am auzit si sunt diferite insa intrebam de propen :)) devin caraghios si nu vreau sa insist :D, discutam pe privat
 
Nu devii caraghios, doar n-o sa le stim pe toate acum :p
Propene=propene si propane=propan, asa am gasit , unde si formulele sunt diferite.
 
brcosminp a spus:
Va salut si felicitari pentru rezultat ! O intrebare am deoarece nu am vazut modelul real si nici nu ma pricep la chimie, propen e scris corect ? Adica nu e propan sau propane ? Multumesc si sper sa nu fi fost mai bine sa fi tacut :)

raspunsul il gasesti aici
http://transport-in-comun.ro/trenuri/vag-m/33%20RIV%2053%20RO-CFR%207919%20360-0%20Zagkks-BucBaneasa-001.jpg
 
obiwan a spus:
1. Ce faci cu scutul termic? il faci cadou la parlament pentru anti scuipat ?
2.Cat plateste Rompetrolu' sau statul ala din balcani pentru reclama la accize?
3. Cand punem una la 1:1 plina cu propan sub casa poporului??
4. Stie Florinn ca vrei sa-i concurezi talentu'?
5.Adevarul e ca lucrarea se apreciaza, munca e munca!

Felicitari si la mai mare!

Sa stii ca la Florinn am facut decalurile :D
 
obiwan a spus:
1. Ce faci cu scutul termic? il faci cadou la parlament pentru anti scuipat ?
2.Cat plateste Rompetrolu' sau statul ala din balcani pentru reclama la accize?
3. Cand punem una la 1:1 plina cu propan sub casa poporului??
4. Stie Florinn ca vrei sa-i concurezi talentu'?
5.Adevarul e ca lucrarea se apreciaza, munca e munca!

Felicitari si la mai mare!

Obiwane tu unde crezi ca au fost facute decalurile ? :D

Cristi Felicitari pentru model !

_______________

later edit : Cristi nu vazusem postarea ta cand am scris mesajul :)
 
Propan=C3H8 (CH3-CH2-CH3)
Propen (propilena)=C3H6 (-ene-le au dubla legatura la carbon H2C=CH-CH3)

Dezvaluie cineva modul de realizare a decalurilor si pentru astia mai incepatori?
 
Propan propena propina - simpla dubla tripla legatura .propilena este radical al propenei-polipropilena de exemplu. Aduceri aminte dupa 10 ani.
 
tfa2003 a spus:
Dezvaluie cineva modul de realizare a decalurilor si pentru astia mai incepatori?

E "simplu", daca nu ma insel a mai vb si Horia despre ele dar nu mai stiu in ce subiect, cauti imagini cu scrisurile necesare pt vagoanele care vrei sa le faci, importi imaginile in Corel sau Photoshop, cauti caracterele de scris necesare, si te apuci de lucru. La unele caractere mai umblii si manual pentru a le aduce cat mai aproape de realitate.
 
TFA, sunt firme care le fac... dar tu trebuie sa le furnizezi CE sa faca... Nu stiu daca Photoshop este cea mai buna idee, doar daca este din acesta mai nou care a introdus vectorizarea.

Unii le fac in Germanica, dar si eu, ca si altii, as dori sa contribui la "industria" romana de profil.
Cristi... tu unde le faci pana la urma? Din foiletonul de mai sus inteleg ca Florinn face si asa ceva?
@Florinn, asa este? Daca da care este fisierul cel mai bun?
 
Eu le fac si la Radu161 cat si la Florinn, depinde de cine are de scos decaluri mai repede in perioada cand am eu nevoie, deoarece nimeni nu scoate decaluri pt 2 randuri si trebuie sa se adune fie mai multe persoane fie sa ocupi tu o pagina sau aproape o pagina.
 
Am inteles! La mine am de abia 1 rand jumate (inaltime 12)... Multumesc frumos.

Revenind la ceferizarile facute de voi sa-i spui te rog tatalui tau ca la mine mai dureaza un pic... un pic mai mult... Dar ca trec eu pe la Domnia sa prin februarie/martie, dar abia astept sa vad si niste de-ale mele pe aici:)))

Multumesc
 
Asta cu creatul de fisiere n-ar fi o problema. Credeam ca se gaseste pe piata ceva de genul unor coli blank care pot fi tiparite cu mijloace mai "casnice".
 
Se gasesc coli de decaluri albe pe care poti sa printezi culoare, numai ca acea culoare printata pana la vopseaua cu care ai dat peste model trebuie multe incercari ca sa le apropii, ca identice nu vor fi niciodata.
 
tfa2003 a spus:
Asta cu creatul de fisiere n-ar fi o problema. Credeam ca se gaseste pe piata ceva de genul unor coli blank care pot fi tiparite cu mijloace mai "casnice".

Se gasesc coli clear, adica transparente, pot fi imprimate cu imprimante laser dar nu se compara cu niste decaluri profi. Mai pot fi imprimate la o tipografie dar iarasi costa.

Varianta a doua, cea de care vorbeste Cristi, este un ocolis al faptului ca imprimantele nu printeaza alb, nu recomand varianta asta, vei avea un model cu "abtibilduri"
 
Pai s-a plecat de la o locomotiva EA din prima serie, adica alba cu capete rosii, si s-a revopsit in alta schema a CFR Marfa. Si mici reparatii la pantografe ca a fost lovita sau ceva de genul.
Si sa nu uit, meritul pt lucrare ii revine lui taica-miu.
 
Din fericire am putut gasi o cinematica demna de un model LDH, plecand de la piese ROCO, am putut realiza inca 3 noi modele de LDH, acestea din urma fiind extrem de silentioase , carcasele fiind turnate din rasina, geamuri decupate pe router, masca ce imbraca sasiul este din plastic, tampoane metalice.
Cateva poze cu modelele


Si o poza cu un deget