Ceferizari de material rulant real. la atelierul fam. Savin

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
acolo unde sunt site , grile, am vazut gazare si la marii producatori de serie, am vazut aceasta chestie pe un V 100 de la ROCO, problema este ca se gazeaza ca banda de mascare are o anumita grosime si nu e foarte maleabila, ca nu mai zic ca nu prea are cum sa intre in acele striatii, alte metode ar fi cu decal dar acolo daca decalul nu e de buna calitate se face bucati cand vrei sa-l intinzi sa tragi dunga dreapta
 
Florinn a spus:
Salut,

pentru cositorit bara de otel foloseste pasta decapanta rothenberg (sper ca am scris bine), e scumpa rau dar o sa vezi diferenta, iar ca si banda de mascat incearca Tamiya.

Felicitari pentru model.

Multumesc, pai banda de mascat Tamya folosesc, e cea mai buna din ce se gaseste prin Romania
 
latime de 16mm , am avut si latimi de 0.7, 1, 2mm dar numai ca mi le adusese un amic care comandase si el in japonia, numai ca acolo nu se mai face sau nu stiu care e problema ca nu mai au pe stoc de mai bine de 1 an
 
Te-am intrebat pt ca, banda de mascare tamyia se gaseste la noi asa

- 6 mm
- 10 mm
- 12 mm
- 18 mm
- 40 mm.

Care e diferenta intre ele in afara de latime?

Cu cat mergi mai jos la latime banda este mai maleabila si adezivul mai puternic.

De aceea este recomandat ca pentru suprafete neregulate sa lucrezi cu banda de 6 mm.
 
Sa mai adaugam cate ceva :
,
modelul de baza a fost un PIKO

Un alt model care a primit si geamuriri laterale intre postul de comanda si geamurile pentru calatori, plus vopsit si inmatriculat aferent.

Modelul de baza este un Fleischmann, numai ca lungimea e redusa nefiind la scara 1:87 ci la 1.93
 
Modelul 40.001 a fost realizat dintr-un model TRIX,
,
Modelul a primit sa zic asa mai multe modificari, inafara de clasicul cazan de pacura care trebuie atasat dupa buncarul de carbune, a fost modificata instalatia de pe cazan, a primit plug.

Piesele am reusit sa le sopiez din rasina avand avantajul seriei
Si cateva poze la final
 
Un BR 94 Fleischmann, care a fost numai vopsit si inmatriculat
Placutele fotodecupate de la 40.001 si de la 94649 le-am achizitionat de la echipa TA de la Cluj
 
Doua modele de locomotive diesel care la cerere carcasa a fost lipita de sasiu, i s-au adaugat cateva intarituri pe interior pentru a evita dezlipirea in timp, pentru a nu se mai vedea spatiu dintre sasiu si carcasa .
Modelele au fost vopsite dupa poze din realitate, la fel si inmatricularea.


Un model INDA ....



Un diesel folosit de CFR calatori