Colectia lu' Robert

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Dara nu pleci in Afganistan sa n-ai legatura la net.
Pauza fac, cred, marea majoritate a hobistilor din motive lesne de inteles. Dar cred ca discutiile nu costa prea mult.
Oricum se vede ca lumea are acum alte preocupari, legata in special de supravietuire.
Dar, macar, sa vedem si partea buna a lucrurilor: Avem ce povesti nepotilor! (daca nu ne omoara situatia din acest monent) :)
Eu vad luminita de la capatul tunelului, dar e o problema cu ea! Cred ca e legata cu un bat de mine, si cum inaintez eu inainteaza si ea :)

E.
 
Robert, va veni si ziua in care o sa luam trenulete pe reteta compensata, nu sta deoparte!

Sau mai rau, se vor trezi futevantii de partid sa ceara impozit pe locomotive, atunci o sa-i sugrumam ghe gat!

Vand tzara cu TVA de 24%, fara accize!
 
Robert,
Imi pare rau sa aud ca renunti...si eu sunt pe muchie de cutit, dar deocamdata mai respir. Sper totusi sa finalizez diorama, ca achizitii de material rulant sigur nu mai fac.
 
suntem multi care nu ne'am finalizat dioramele....
sau sa achizitionam mai multe din lipsa de fonduri uni uni probleme personale... si tot asa....
 
sincer...chiar daca nu prea am vorbit pe aici, sa stii ca urmaresc cu interes actiunile pe forum...si imi pare rau de ceea ce citesc pe aici.
sper insa ca asa cum spun si ceilalti, nu vei ajunge pe undeva prin locuri nebanuite fara internet, sper in luminita aceea ce se pare ca inca pilpiie pe ici pe colo!!!
oricum, oriunde te vei gasi, orice vei face, ai grija de tine si de hobby-ul pe care l-ai dezvoltat cu pasiune.
din partea mea, orice retragere, mica sau mare, fie ca vorbim de incepatori, amatori, profesionisti, sau nu stiu si eu ce, este un motiv de regret!!!
sa auzim numai de bine!!!
 
Sper ca nu e vorba de probleme foarte nasoale, cum apar in viata romanului tot mai des - si ma gandesc aici la chestii de sanatate, de bisturiu... Chestii in care uneori trebuie sa vinzi si camasa de pe tine ca sa salvezi lucruri mai importante.
Doamne fereste, ca sa zic asa.
Oricum, mult noroc si God bless, orice vei face de acum incolo.
 
robertanasa a spus:
Anunt

Eu, renunt pe o perioada nedeterminata la acest hobby.
In mine se da o lupta crancena dar nu am ce face, sunt fortat de imprejurari.
Sper ca nici unul din voi sa nu incerce acest sentiment.
E, greu!

Va multumesc frumos tuturor pentru gazduire si am sa va urmaresc din umbra.

Personal nu pot decat sa te sustin in greaua decizie pe care ai luat-o, regret ca pe moment te retragi, dar capul sus si mergi inainte, va veni o vreme cand te vei reapuca, nu te vindeci niciodata de boala asta :-? , eu am revenit la 55 si parca placerea este mai mare ca la inceput !
Te asteptam :bye:

Puiu
 
Din nefericire si eu m-am apucat de foarte putin timp ,si situatia financiara a multora dintre noi a inceput sa devina mai dezastruoasa,si sa ne mai chibzuim cu bani,clar ca renuntam la achiziti,important in viata e sanatatea ,si familia .
Si la mine a mea sotie si prieteni (care nu inteleg acest hoby,nu inteleg cum sa dai pe doua jucari(doua locomotive) 500euro) mi-au spus ca trebuie sa ma duc la control ca am ceva la tartacuta :D ,cand m-am lasat de atv a fost o senzatie groaznica in fiecare sambata ma gandesc ,dar cand doctorul a spus stop joc asa am facut :( ,e o senzatie nasoala foarte nasoala sper sa ne ajute dumnezeu si sa nu am aceasi senzatie si la diorama,nu stim ce ne rezerva viitorul :-? ,eu in situatia financiara in care se afla tara noastra scumpa si draga nu vad decat intuneric ,nema luminita :( .
Prietene capul sus cum au mai spus si colegi de forum ,si poate te razgandesti.
Noi te asteptam :bye:
Lucian
 
Una e sa renunti definitiv si sa vinzi tot, alta e sa nu mai cumperi nimic cit mai dureaza criza.

Eu unul nici inainte de criza nu am bagat bani seriosi in trenuri, insa am vazut ca poti sa faci modelism feroviar si cu niste vagoane ieftine pe care le bricolezi in ultima instanta.
Pasiunea e inaintea banilor dar, asta nu inseamna ca nu trebuie uiti la bani.

Ce zice lumea in general e egal cu zero, atita vreme cit ei vad doar gratare, bere si telenovele.
 
E teribil cand trebuie sa renunti la un vis, dar asta nu înseamna ca trebuie sa renunti la locomotive si vagoane. Pur ?i simplu le pui în vitrin?? si le admiri. Mie îmi da o energie foarte mare cand ma trezesc dimineata si le vad cum stau locomotivele si parca ma privesc.
Iar ca sa nu am grija prietenilor care sa rada de mine pt "jucariile cumparate" i-am inbolnavit si pe ei cu acest virus.
Iar vagoanele si locomotivele majoritatea sunt vechi de dinainte de 1990 cu cuple vechi ?i ruginite dar tin la ele de parca ar fi noi, pt ca stiu la cate am renuntat ca sa le am...
Bafta în continuare la toti si cat mai mare bugetul. Vom iesi noi cumva din asta.
Fi tare Robert !!!
 

Vai, mama mea!

In primul rand, doresc sa multumesc tuturor pentru mesaje, PM-uri, e-mailuri, SMS-uri si telefoane.
Nu credeam ca un simplu mesaj poate sa ia o asa amploare.
Stati linistiti ca totul este in regula, n-am patit nimic grav.
Sa va dau o explicatie ca sa stiti exact despre ce este vorba.
Eu, sunt o persoana care are sechele din copilarie in ceea ce priveste acest hobby. Nu am avut in copilarie nici un trenulet, am tanjit vazand la altii. Acuââ??â?? vre-o patru ani navigand pe net am gasit site-ul lui Rally si brusc mi-am adus aminte ca imi doream asa ceva. De atunci si pana acum am cumparat exagerat de mult. Nu ma pot abtine cand vad ceva care-mi place. Saptamana trecuta am realizat ca aproape toti banii mei se duceau pe acest hobby, de aceea am decis ca o perioada de vre-o cateva luni sa fac o pauza fara sa ma apropi de vre-un site de profil sau magazine. E, greu dar necesar.
Si cum am crezut ca m-am potolit, au inceput sa sune telefoanele, sa primesc e-mailuri si SMS-uri cu intrebarea ââ????ce ai patitââ??. Tin sa multumesc inca o data tuturor pentru ganduri.
Acuââ??â?? ca stiti despre ce este vorba, sper sa profit de pauza propusa.
Va promit ca nu renunt la acest hobby.
Oricum, ma mananca placajul sa intru zilnic pe forum.

Va multumesc inca o data, dragi prieteni!!!

:floare: :cafea:
 
Well, nu stiu daca sa-ti urez insanatosire grabnica, hobby-ul asta e boala grea dar pentru cunoscatori are si frumusetile lui (binenteles, profanii nu au cum sa le inteleaga).
Stiu cum e sa nu te mai poti opri cumparand (si de bine de rau nu pot sa zic ca sunt unul care cumpara chiar in prostie, dar oricum poate mai mult decat ar fi cazul). Dar sincer cand sunt atatea modele care-ti fac cu ochiul, cum sa te opresti oare ? :D
Poti sa incerci mai bine o pauza activa (de genul gata de azi nu mai cumpar, dar hobby-ul ramane in picioare si tot mai gasesc timp sa mai plimb un trenulet doua). Stiu, suna cam masochist totusi sa vezi tot felul de modele si sa stii ca nu le poti cumpara. Dar sincer eu unul cred ca as prefera solutia asta, decat sa stiu ca timp de cateva luni nu vreau sa mai aud de trenulete (bine ca oricum n-as avea nicio sansa sa fac asta, chit ca sunt in honolulu si tot gasesc internet de un forum ceva :D).
Bine atunci ca e bine, si te asteptam din nou in mijlocul nostru, cand crezi ca va veni vremea.
 
ma gindeam...si iar ma gindeam...aceeasi istorie cu robert o am si eu...si ma tin departe de a achizitiona...caci altfel as cam ramine in sapa de cauciuc!!!
ce este clar si frumos pt toti cei de aici?!...
am lasat copilul din noi sa traiasca si sa se bucure, de lucruri simple si frumoase, chiar si dupa multi ani ce au trecut, chiar daca virsta ne spune ca am incetat sa mai fim copii...si totusi!!!
eu as spune ceva mai mult...am ramas OAMENI, poate si dovada ca multi dintre noi, ne-am grabit sa aflam ce se intimpla cu unul dintre noi...un om, pe care poate nu vom avea sansa niciodata sa-l vedem in realitate... si totusi...fiecare-n felul sau si-a manifestat, interesul, sau dorinta de a ajuta daca este nevoie!!!sper sa nu gresesc!
as propune ca aceasta calitate de OAMENI sa o manifestam mereu, daca nu o facem deja!!! si poate ca cine stie, de la un om, de la un hobby, de la un forum, lumea va incepe sa se schimbe in mai bine!!!
o seara placuta si respect pt toti!!!
 
Imagine alegorica reprezentind pe colectionarul roman inca tantos dupa primele masuri de austeritate luate de guvernul roman :


:mrgreen:
 
Io zic, ca in asta perioada sa ne imbolnavim cu totii de sindromul Pollock :))
(Jackson Pollock - pictor american care suferea grav de durere in p..a, de toti si de toate.)

E.