Colectia personala de machete la scara 1/43

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Descriere:

- Interior: dominant negru, bord cu instrumente lizibile, accesorii bine reproduse si vopsite cu argintiu, oglinda retrovizoare cu "sticla".



- exterior: chederele geamurilor sunt negre, iar stergatoarele de parbriz sunt din plastic negru.
Blocurile optice sunt redate fidel, fiind din plastic transparent si respectand detaliile modelului real. Aerisirea din spoiler este din plastic negru.
Antena radio pozitionata pe acoperis este din plastic negru, destul de rigid.

Nu exista geamurile laterale din fata, lasand sa se vada interiorul.
Oglinzile retrovizoare sunt vopsite in culoarea caroseriei si dispun de "sticla", iar semnalizatoarele pozitionate pe acestea sunt vopsite cu argintiu. Manerele portierelor sunt vopsite cu argintiu
Jantele cu 5 spite sunt argintii, iar etrierii sunt bine redati.





Lampile optice din spate sunt din plastic rosu si din pacate se vad niturile.
Stergatorul de parbriz este din plastic negru, iar lama suplimentara "stop" este vopsita cu rosu.

Concluzie: Macheta nu ofera cine stie ce detalii demne de luat in seama, dar am cumparat-o pentru simplul fapt ca este COTY 2002. Trebuie consemnat ca puntea machetei este din metal.
 
Descriere:

- Interior: pe fond de gri, bord cu cadrane lizibile, insertii ce redau destul de bine lemnul care se gaseste pe modelul real, consola centrala si alte accesorii reproduse foarte bine, oglinda retrovizoare alba, cu "sticla".

- exterior: culoarea cafenie a caroseriei este potrivita pentru acest model, mai ales ca interiorul este gri.
Trapa in culoarea caroseriei pare a fi reala, gata oricand sa se deschida.



Ramele geamurilor sunt cromate la fel ca si unele ornamente exterioare.



In partea din fata, iese in evidenta masca motorului cu linii cromate, in mijlocul careia este pozitionata sigla Mercedes.



Blocurile optice sunt redate fidel, fiind din plastic transparent si respectand detaliile modelului real, iar lampile de ceata sunt tot din plastic transparent. Stergatoarele farurilor sunt din plastic transparent (probabil ca au uitat sa le vopseasca).



Aerisirea din spoiler este din plastic negru, cu nervuri ce dau impresia ca ar fi perforata.
Foarte bine este redat si numarul de inmatriculare.

Pe laterale gasim oglinzile retrovizoare care sunt negre, cu "sticla", iar manerele de deschidere a portierelor sunt tot negre si atasate separat pe caroserie.



Jantele argintii, perforate, au un design frumos, in nota Mercedes.





In spate luneta dispune si ea de rama cromata, lampile optice sunt reproduse fidel, stickerele sunt pozitionate corect.
Si aici este redat destul de bine numarul de inmatriculare. Teava de esapament este vopsita cu argintiu.



Concluzie: O macheta foarte reusita, cu detalii foarte bine redate si ma bucur ca am achizitionat-o.
Surprinde in mod placut faptul ca numarul de inmatriculare de pe macheta, este numarul unui autoturism real. Pana si culoarea caroseriei este identica.

real



macheta

 
358) MERCEDES BENZ Streamlined W196 F1 - 1954 - Campion Mondial > Juan Manuel Fangio
- an 1954
- producator



Modelul real:



 
Descriere:

- interior: pentru timpul in care a fost contruita masina, interiorul este destul de dotat si de bine redat pe macheta. Imi place volanul cu spite si scaunul. Si bordul este bine detaliat cu ceasuri si alte intrumente ajutatoare.











- exterior: culoarea argintie imi place foarte mult cum arata pe aceasta macheta si de asemenea este de apreciat grija pentru a scoate in evidenta detaliile.

Aerisirile sunt foarte corect redate si arata bine cu acele parti cromate, iar tevile de eapament sunt gaurite in interior.









Oglinzile retrovizoare vopsite in culoarea caroseriei, dispun de "sticla".

Jantele cu spite foarte fine, sunt vopsite cu argintiu si arata foarte bine.



Pacat ca pe burta machetei nu au fost redate detalii.



Concluzie: macheta imi place si dispune de multe detalii fine. Nu ma dau in vant dupa masinile de F1, dar cum eu colectionez numai masini care au castigat titlul mondial de-a lungul anilor, nu puteam sa o las sa-mi scape si sa nu o adaug in colectia personala.