Colectia personala de machete la scara 1/43

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
opelul e pur si simplu superb, inclusiv culoarea ... ziceam eu ca m-am saturat de opeluri (mai bine zis m-am saturat de service-urile din romania de opel, dar asta e alta mancare de peste), dar uite ca un simplu model bine realizat te pune pe ganduri
de curiozitate, de unde l-ai luat ? preturi ceva ? ca vad ca e si limited edition
 
Am avut de ales intre:
- bleumarin cu interior bej;
- gri/bleu cu interior gri.
Am ales varianta belumarin deoarece interiorul bej da posibilitatea de a scoate in evidenta si cele mai mici detalii, iar bleumarinul este o culoare mai normala pentru un Opel.
M-a costat 110 lei si l-am luat de la o "sursa" care mai are varianta cealalta, gri/bleu cu interior gri si mi se pare ca tot Editie Limitata.
 
Descriere:

- interior: - Nuanta deosebita de bej a fost foarte bine aleasa pentru aceasta macheta, mai ales ca la exterior s-a folosit "gold metalic" care mi se pare o nuanta potrivita pentru Fuego. Accesoriile sunt fidel redate, bine scoase in evidenta prin vopsirea unora dintre ele cu negru si argintiu.
Bordul este lucrat fara repros, cu ceasuri si alte instrumente bine redate. Volanul este redat fidel, cu logo Renault, pozitionat exact in centrul acestuia. Oglinda retrovizoare dispune de "sticla".



Portbagajul generos este vizibil in toata splendoarea lui, prin luneta.



- Exterior: - Modelul este redus perfect la scara si este bine proportionat. Vopseaua e foarte bine aplicata, in strat subtire si uniform. Antena de pe plafon mi se pare cam lunga desi este subtire si este confectionata dintr-un platic negru destul de rigid.
Chederele sunt vopsite cu negru si par destul de realiste. Stergatoarele de parbriz, inclusiv cel de pe luneta sunt confectionate dintr-un material negru si sunt aplicate separat.



Partea frontala mi se pare foarte corect redata, cu faruri din plastic clar, semnalizatoare vopsite pe interior cu portocaliu si faruri de ceata tot din plastic transparent, dar vopsite cu galben pe interior. Masca motorului este din plastic negru, cu nervuri redate exact ca la modelul real. Spoilerul fata este tot din plastic negru si arata foarte bine pe macheta. Ma surprind placut redarea stergatoarelor pentru faruri si logo-ul Renault care este aproape perfect redat.



Nu exista geamuri la usi, iar elementele de "decor" negre, dau o nota de eleganta acestui model. De eseamenea este destul de lizibil inscrisul, "GTX 2 litres".



Oglinzile retrovizoare dispun de "sticla", iar jantele sunt redate foarte corect, copiind orice detaliu de la jantele unui model real la scara 1/1.



In spate iese in evidenta luneta prin care se poate vedea intreg portbagajul.
Inscrisurile " Renault Fuego" sunt lizibile.





Blocurile optice sunt bine redate, structurate pe culori specifice fiecarei functii in parte (desi in poza nu am reusit sa prind acest aspect).



Sasiul este din plastic, si este bine detaliat, atat cat s-a putut pentru o macheta destul de mica ca si dimensiuni. Teava de esapament este reprezentat printr-o piesa separata, argintie si gaurita la capat.



Concluzie: o macheta aproape perfecta, frumos vopsita, cu un interior bine redat, cu multe accesorii si un pret accesibil. Recomand aceasta macheta tuturor colectionarilor marcii Renault sau celor care apreciaza modelele mai vechi ca si ani de constructie.
 
Descriere:

- Interior: o combinatie reusita de culori (gri/bej), bord cu cadrane lizibile, accesorii reproduse cat se poate de corect, unele vopsite cu argintiu, oglinda retrovizoare cu "sticla", plafon imbracat.

- exterior: vopseaua bleumarin este aplicata in strat subtire si uniform.
Chederele geamurilor sunt negre, iar stergatoarele de parbriz sunt din plastic negru.
In partea din fata, iese in evidenta masca motorului cu linii cromate, cu sigla Opel reprodusa exemplar.



Blocurile optice sunt redate corect, fiind din plastic transparent si respectand detaliile modelului real, iar lampile de ceata sunt tot din plastic transparent, cu contur cromat. Aerisirea din spoiler este din plastic negru, cu nervuri ce dau impresia ca ar fi perforata.
Foarte bine este redat si numarul de inmatriculare.

Privind macheta din lateral, observ cat de frumos arata conturul cromat al geamurilor.



Oglinzile retrovizoare dispun de "sticla", iar semnalizatoarele de pe aripile fata sunt vopsite cu argintiu. Manerele portierelor sunt cromate si atasate separat.



Jantele vopsite cu argintiu, arata foarte bine, dand o nota de eleganta acestui model.



Privind din spate aceasta macheta, observ blocurile optice redate cat se poate de corect, respectand detaliile celor reale.
De asemenea placuta cu numarul de inmatriculare este redata fidel, iar emblema Opel este si ea corect redata.

Sasiul din plastic si este bine detaliat. Tevile de esapament sunt argintii, cu final cromat si gaurit.



Concluzie: O macheta frumoasa, cu detalii redate cat se poate de corect. Culoarea bleumarin mi se pare potrivita pentru un Opel.