Diorama din pod (H0)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Pozitionarea lor. Semnale electrice. Vreau sa fac o semaforizare cat mai corecta si completa. Iar semnalele in proportie de 80% sigur o sa fie semnale CFR.
 
Momentan arunca o privire in linkul de mai jos

http://www.railwayfan.ro/index.php?ml=17

Dupa ce iti faci o imagine generala putem discuta direct pe planul machetei tale.

O singura problema este, avand in vedere ca doresti sa faci o semnalizare corecta, si este legata de hotararea ta de a modifica desenul liniilor sau nu.
Nu ca nu ai putea corecta pozitia semnalelor dupa aceea dar este bine sa le ai pe toate de la inceput.

Pe langa semnale mai trebuie sa ai marcile de siguranta, semnale de fluier, semnalizare pentru catenara - daca este cazul, plug, gabarit si ... restul.

Pe desenul cu liniile este bine sa treci cladirile care exista in gara, functiunea fiecareia, eventual dimensiunile. Ma refer la cladirile de langa linii.

Dupa cum vezi o sa trebuiasca sa revii la planseta si sa pui toate astea cap la cap.
 
Am facut ceva masuratori. Breteaua aceea unde sunt 4 macaze are 60 de cm. Decizia mea, cel putin pana la vara, e sa nu modific nimica. Ca sa mut acele maceze inaintea celorlate, ar insemna sa scoat toate sinele de pe modul plus sa modific cele ce urmeaza pe al 2-lea modul. Sunt 8 macaze si 6 linii care trebuie aliniate din nou cu urmatorul modul.

Nu merita. Avand in vedere ca ma pregatesc pentru facultatea de arhitectura,unde costurile sunt mari :( , nu e cea mai mare prioritate sa bag banii in alte macaze si module. Eu ma multumesc cu ce am acum. La vara poate fac alte module, nu stiu ce o fi pana atunci :D

M-am uitat pe acel site. Eventual o sa revin cu o schema facuta de mine. Dar nu garantez ca o sa o fac corecta :D
 
Am revenit cu schema. Cum ziceam. Nu stiu cat de corecta e. Si stiu ca mai trebuie eventual si pitici de manevra si probabil alte semnale. Dar mai mult de atat nu stiu.



Astept ajutor! :D :cafea:
 
@liviu

Cateva observatii legate de plan:

1.a semnalele luminoase de intrare sunt unice si se instaleaza doar pe liniile curente inainte de prima ramificatie de intrare. NU este necesar sa fie dublate cum sunt in situatia ta in capatul X al statiei

1.b. Semnalele de intrare sunt instalate inainte de trecerile la nivel cu calea ferata atunci cand acestea sunt situate la mai putin de 500m de intrarea in statie

2. Ca pricipii generale de instalare pe o diorama.

2.a.Un semnal de intrare sau de iesire se instaleaza la minim 2 cm de la varful sau calcaiul macazului ce urmeaza a fii atacat

2.b. este preferabil sa nu se intaleze semnale in curba pe o diorama

2.c atunci cand se instaleaza semnale in curba pe diorama acestea se vor instala la 2 cm de apexul curbei tangent la aceasta in acel punct

3. semnalele luminoase de intrare vor fii corelate intotdeauna cu pozitia elementelor de cale si cu indicatia semnalului luminos de iesire

4. in triaje si de multe ori si in interiorul garilor pe liniile de serviciu semnalele de manevra sunt insotie de semnale luminoase de triere (similare ca aspect cu semnalele luminoase de intrare)

5. atat in capatul X cat si in capatul Y al statiei nu ai intrare dinspre linia falsa pe una din liniile principale (acest aspect este aproape deloc intalnit in realitate) cat si pe una sau mai multe linii de garare.=> ori elimini semnalul de intrare, ori faci o asemenea intrare pt a corecta si din punct de vedere functional problema.
( o mica corectare in capatul Y ai intrare in linia principala dar nu si pt linia de garare 1)
 
ok..ma cam depaseste situatia putin avand in vedere ca nu am documentatia necesara

De aia am cerut ajutorul cu o schema sa ma lamuresc 100% O sa mai ma documentez si eu.