Diorama mea HO - zolaadi

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
pai uite cum sta treaba...
ai trenulete?...te-ai apucat de achizitionat?...ce?si cum?...epoca?...
si multe altele... esti tipul omului ce observa mediul inconjurator?...te pricepi la diferite chestii?...adica ai mina sa lucrezi sa pui in practica un gind, un plan o viziune?...daca da...
incearca sa "frunzaresti" forumul si vei avea parte de frumoase surprize...de la material rulant si pina la realizare de machete sau diorame...
incearca sa inoti in ape liniste si nu prea adinci pt inceput...dupa aceea vezi tu ce faci!!!
 
Astazi a sosit in colectie un exemplar de exceptie, cu totii il cunoateti ...fara cuvinte as putea spune ...



...alaturi de niste incercari ce a face niste pini home made...:D
 
leon-gr a spus:
pai uite cum sta treaba...
ai trenulete?...te-ai apucat de achizitionat?...ce?si cum?...epoca?...
si multe altele... esti tipul omului ce observa mediul inconjurator?...te pricepi la diferite chestii?...adica ai mina sa lucrezi sa pui in practica un gind, un plan o viziune?...daca da...
incearca sa "frunzaresti" forumul si vei avea parte de frumoase surprize...de la material rulant si pina la realizare de machete sau diorame...
incearca sa inoti in ape liniste si nu prea adinci pt inceput...dupa aceea vezi tu ce faci!!!


Da, am citit o parte, mai am de "frunzarit" pana termin tot...:d

Oricum este un forum bine inchegat si ce pot spune...felicitari fondatorului si tineti-o tot asa...
Multumesc de asemenea primirii calduroase din partea voastra pe acest forum.

O seara cat mai placuta!
 
LDH a spus:
Incearca sa scapi de blitz si fa fotografiile fara.

Mda, e lumina slaba in camera si aparatul meu foto "nu e in stare" sa faca niste poze acceptabile la lumina slaba. Poate maine pe zi mai incerc.
Cred ca o sa incerc sa fac un mic scenariu pentru poze, k direct pe mobila nu da bine.
 
LDH a spus:
He, he, virusat de EA.
Bine ca ai luat-o ca nu se stie daca se mai face.

Este o locomotiva mult prea reusita sa nu fie in colectia fiecarui modelist.Pana la urma, este una dintre cele mai reusite locomotive electrice facute in istorie.Cred ca sunteti de acord.

O seara cat mai placuta!
 
zolaadi a spus:
Propun o mica discutie: ce locomotive din oferta actuala ale magazinelor de profil merita atentia?


Poti pune totusi poze cu diorama? Alea cu loko poti sa deschizi un topic separat la '' despre modele'', "colectii'', ca asa iese un talmes-balmes.

referitor la pretul locomotivelor trebuie sa vezi ce-ti place si cat loz poti disloca. Simplu.

Ca sa fii mai concis, poti lansa intrebarea despre un anumit model, colegii de pe forum te vor ajuta.

Ceva diorama? :kiss:
 
obiwan a spus:
Poti pune totusi poze cu diorama?

Ceva diorama? :kiss:


Pai nu pot pune poze cu diorama, deoarece nu am pus bazele ei inca.Pana acum am strans modelele. Am spatiul, dar nu e amenajat.
 
De curand am gasit printr-o colectie mai veche acest vagon...


Nu are geamuri, nu are interior amenajat, are roti de plastic, facut de Piko...vechi...
 
Plus aceste 2 locomotive, (una din ele BR 55).



Din pacate sunt "cam" distruse, deoarece niste modele de genul asta, fragile, pot deveni niste cobai pentru un copil de 6 ani...dar asta e.pe vremea aceea nu intelegeam ca sunt niste piese de colectie...putinele modele care aveau tampoane de cauciuc...
nu stiu daca se mai pot repara...cel putin BR-ul 55 mai are functionale rotile...
 
Mda, poza e mai veche, am gasit cosul de fum intre timp si o parte din zona frontala unde erau tampoanele...la partea electrica...lipsesc niste magneti...nu stiu ce sa zic...nu ma pricep acolo, oricum, pacat de ea...poate cine stie, intr-o zi se va rezolva...o sa o pun pe diorama asa, de muzeu, pe o sina abandonata deocamdata, cand aceasta va fi gata...
 
Astazi am gasit acest tip de burete, de grosime 7 mm si aproximativ 38 cm lungime, care mi se pare destul de bun ca terasament. Pare sa sustina bine, cel putin locomotiva pe o bucata de sina, datorita distributiei greutatii pe toata suprafata.Ce parere aveti?

Poze:
 
eu folosesc asa ceva : JBL Aquapad ( e buretele care se pune sub acvarii ) are structura identica cu patul de sina de la alti producatori ( adica un soi de burete cauciucat cu suprafete netede, nu e poros decat pe grosime ). Costa relativ putin dar trebuie prelucrat ( vine in bucati mari de aprox 1 m pe 40cm ) Intra pe la petshopuri , poate gasesti.
 
Pai am gasit gratis...lucrez intr-un hypermarket (nu k impingator de lize sau bagator la raft cum ar crede altii) si strugurii sunt tinuti "in siguranta" intre aceste bucati de burete.maine iau cu tiru' :D
 
zolaadi a spus:
Pai am gasit gratis...lucrez intr-un hypermarket (nu k impingator de lize sau bagator la raft cum ar crede altii)...

si ce ar fi fost rau in asta?de cand munca este rusinoasa? :roll:
 
zolaadi a spus:
Pai am gasit gratis...lucrez intr-un hypermarket (nu k impingator de lize sau bagator la raft cum ar crede altii) si strugurii sunt tinuti "in siguranta" intre aceste bucati de burete.maine iau cu tiru' :D

Domnu' Director, la altul nu dai (eventual tot la pretul asta)?
 
mmkelemen a spus:
Domnu' Director, la altul nu dai (eventual tot la pretul asta)?


De unde atata directoriat? :D pai sa vedem de cat fac rost...faza cu tiru' era o hiperbola.erau cateva lazi azi, poate mai aduc.

vorbim daca am destul :D depinde de cat ai nevoie.