Diorama mea Santa Fe

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Eu m-am gandit macar una.... :D . Nu serios : traseul din gara va face si parada pe acele segmente ,si in spate vreau niste dealuri ,su nu spunem munti !!! :D
Cam asa ceva :
 
felicitari pt diorama .... imediat mi/a fugit gandul la kajon pass (http://en.wikipedia.org/wiki/Cajon_Pass)... tin minte de pe Discovery garniturile acelea imense cu peste 40, 50 vagoane platforma care se chinuie sa coboare ditamai panta ... e impresionant. daca ai putea sa imi trimiti schita dioramei, nu am gasit/o inca pe forum. ms si bafta in continuare.
 
@d0ru_b,
trebuie sa te dezamagesc..... :D ,inca nu am nici o schita pentru aceasta diorama .Am construit pana acum asa dupa cum am avut chef ,si asa o sa mearga mai departe :D
Dar cu timpul o sa mai fac ceva poze sa se vada traseul trenurilor .Si eu am studiat multe chestii ,printre altele si Cajon ......Dar sunt si alte trasee frumoase ,asa ca am hotarat sa fac ceva fantezist cu elemente din diferite regiuni (ceva si cu Monument Valley(dar totusi sa nu fie caricatura ......)pe un spatiu asa mic (6,40 x 3,60 )nu este usor :(
 
Da ,este muuult prea mic .....cand vrei sa mergi cu 3-4 locomotive si 40-50 vagoane :D ( un singur tren este asa lung.....)si as avea mai multe :D
 
Salve Rudi, imi place cum ai integrat diorama mica in cea mare! Ai dreptate, ar fi fost pacat sa o lasi nefolosita!

Interesant ar fi daca reusesti sa si cuplezi liniile acum. Poti sa faci o linie care sa urce de la traseul de jos pana la cel de sus fara sa para complet artificial, poate un helix in stanga sau in dreapta, ai cumva loc de asa ceva? Oricum, poate ca ar fi interesant sa ai si o linie sus, ar dubla placerea de a vedea "defiland" trenuri!

Cat despre lungimea necesara, aici recunosc ca e o mica problema cu dioramele cu subiect american. Dar la spatiul pe care il ai cred ca se poate desfasura un tren cu suficiente vagoane ca sa nu para nerealist!

Spor la treaba!
 
Salut ,
Iata ca au continuat lucrarile la diorama mea (in sfarsit :D ) . Am inchis circuitul in spate pe perete .....acum pot circula trenurile transcontinentale .Este pregatit locul pentru cel putin 4-6 linii la "Schattenbahnhof " .Deocamdata nu am montat macaze ,asta va urma dupa ce am terminat gara pe nivelul 2 .Atunci pot circula pe nivelul 2 cu trenuri ,si pot lucra in liniste iarasi la nivelul 1 la acest Schattenbahnhof (aici se vor schimba trenurile ).
 
o, Mein Gott, Rudi! a dat Domnul si ai mai lucrat si tu la diorama! :D

(pana si eu am mai avansat intre timp!)

ar trebui sa pui macar o pereche de ace in spate ca sa poti sa invarti mai mult de doua trenuri mari... :roll:
 
Rudi,

impunatoare locomotivele alea in dubla tractiune si peisagiul e fatal :aplauze:
Horia_Radulescu a spus:
...(pana si eu am mai avansat intre timp!)...

unde?poze ai facut sa ne arati si noua?
 
Salut,
@Florin ,am sa revin si cu poze cu aceasta mina .....mai am de lucru la lumina .Montez 10 tuburi neon "daylight" deasupra dioramei ,deoarece lumina ce aveam pana acum lasa de dorit.....
@Horia ,desigur o sa vina si ceva macaze la perete.....trenuri sunt destule ,nu are rost sa le tin in cutii......dar m-a mancat pe degete sa vad ceva trenuri ruland..... :D
@Cosmin ,si mie imi place asa ceva :multipla tractiune .....o sa mai fac si alte poze cand am lumina mai buna :roll:
 
Multipla tractiune cu trenuri americane.... interesant, dar dificil.... ce lungime maxima ai tu acolo Rudi pe diorama? :p

Oricum, imi place foarte mult ce ti-a iesit pana acum. Cu peisajul acela adaugat in spate arata super. Sper sa poti gasi ceva care sa continue imaginea si mai departe; deocamdata ma pierd in imensitatea peisajului, care arata magnific, si ma "zgarie la ochi" faptul ca se termina brusc. Daca nu poti face rost de o poza care sa fie exact continuarea, ar trebui sa introduci acolo un "scenic break" ca sa maschezi lipitura fondului.

Spor la treaba!
 
@Dorin ,stiu ca "zgarie tare la ochi " (si pe mine .... :( ) .Acel poster este de fapt de la diorama cea mica (1,30m)...este pusa acolo numai provizoriu...
Si daca ma gandesc bine ,peisajul din spate va fi cea mai mare problema....
Lungimea dioramei este de 6,40 m .Nivelul 2 va fi si pe peretele celalalt....deci 6,40 x 2......plus razele din capete (+ ceva traseu dupa peisaj pe perete,deci trenurile vor fi ceva mai mult pe drum decat la o diorama de 1,20 x 2,40)! Cel mai mic radius este R5 Roco + R65 flex ,si asta numai acolo unde este "dupa peisaj " .La vedere va fi radiusul mai mare.....
 
SantaFeFan a spus:
Lungimea dioramei este de 6,40 m .Nivelul 2 va fi si pe peretele celalalt....deci 6,40 x 2......plus razele din capete (+ ceva traseu dupa peisaj pe perete,deci trenurile vor fi ceva mai mult pe drum decat la o diorama de 1,20 x 2,40)! Cel mai mic radius este R5 Roco + R65 flex ,si asta numai acolo unde este "dupa peisaj " .La vedere va fi radiusul mai mare.....

Mare domnule, mare, ca orice este american.
Acuma inteleg de ce te apuca, din cand in cand, plitisul si te mai "zbengui" pe la auto.

Je lucreaza la oarece mai mic si tot fug, cand pot, ca necuratul de tamaie si-mi bag mainile in masinile de curse :D
 
Salut ,
azi am mai rulat cateva locomotive ( prea mult au stat in cutie.... :D )
 
Tractiune cu 4 loco.....mai multe nu incap pe diorama (ca sa para cat de cat plauzibil.....)

 
Salut,
Am mai continuat la diorama cu fundalul ......M-am gandit ca nu-l fac albastru cu nori ,asa cum se vede in 99,9% de cazuri :D .Vreau sa-l fac un gri inchis (asa cum este inainte de o furtuna mare !!! ) .Mie imi place asa o atmosfera cum este inainte de furtuna ......