Diorama mea Santa Fe

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
SantaFeFan a spus:
....Vreau sa-l fac un gri inchis (asa cum este inainte de o furtuna mare !!! ) .Mie imi place asa o atmosfera cum este inainte de furtuna ......

....gand la gand cu bucurie... :p

poate faci si o tornada cu nescaiva vacute si masini in aer 8)
 
cosmin78 a spus:
SantaFeFan a spus:
....Vreau sa-l fac un gri inchis (asa cum este inainte de o furtuna mare !!! ) .Mie imi place asa o atmosfera cum este inainte de furtuna ......

....gand la gand cu bucurie... :p

poate faci si o tornada cu nescaiva vacute si masini in aer 8)

Sa pluteasca in aer cu ceva camp magnetic.... :D
 
imi plac foarte mult pozele cu podurile si cactusi, dar mai ales mina!
e bestiala, trebuie sa ma bag in lemne, poate iese ceva...
Pot folosi modelul tau ca reper?
Spor la americaninos!
 
Aici iti dau dreptate....trebuie inainte o privire in planurile cladirii.....nu vreau ca stancile rosii sa se transforme un stanci maro..... :roll: ......iar despre miros nu mai vorbim :D
 
Rudi, fiind in beci (ca doar il cunosc bine) alles ist moeglich!

vezi ca pe undeva cineva avea nevoie de ajutor cu un Big Boy Athearn pe N! :)
 
Salut,
Dupa pauza de vara am continuat cu lucrarile la diorama americana.Pe peretele opus (peste diorama slotcar) va fi pozitionata gara (lungimea cca 6,40m) .Deci poate rula un tren cat de cat acceptabil ...
 
Salut Horia,
Da ,daca este vorba de un "mixed freight" ....sau un Super Chief cu F7 A-B-B-A si (deocamdata) 10 vagoane......
 
Trenurile lungi sunt frumoase si incanta ochiul, cat incanta, dar pe o macheta, oricat de generoasa ar fi ea, nu dau bine.
Nu uita ca noi suntem la scara 1/1 iar trenurile la 1/87.
Ca sa dea bine ar trebui sa facem o conversie a unei scari de proportii ca sa fie egalitate.

E drept ca, pana la urma, gusturile nu se discuta :wink:
 
Asta este si un motiv pentru care am ridicat diorama la cca 1,55m .....este alta perspectiva......este clar ca la o diorama americana trebuie sa ai spatiu cat de mult .....dar ma multumesc si cu ceea ce am (deoarece vreau sa o termin cat de cat ....in viata asta :D ).
 
Cu terminat poate m-am exprimat gresit :D .Vreau sa rulez trenuri pe ambele nivele .....cu restul mai vedem .Este foarte mult de lucru pana este gata ( dar stim cu totii ca o diorama nu este gata niciodata ).Mai ales cand arata aproape de gata ,mai este de lucru la materialul rulant ( digitalizare ,weathering ,figurine ........).
 
Salut,
am mai continuat cu lucrarile la diorama mea americana. Am inchis circuitul pe etajul 2 al dioramei .Mai am de asezat destule sine flex ,dar macar un tren poate acum circula ..Voi continua cu fundalul prima data pana vor sosi sinele Atlas care sunt comandate....
 
Rudi, daca schimbi culorile iti iese un Titanic. in randul de jos sunt stanci care se repeta, ceva mai sus e cam regulat. trebuie rupt ceva, mai multa asimetrie sau disproportie. Umbla un pic si la culori, variatia de galben- siena si rosu-terfelit-cenushiu. Si lasa suprafetele mai mate, par un pic lucioase, eroziunea e mai activa la 1:87.


Spor la spaclu si pensule!


adevarul e ca peisajul american e destul de greu de reprodus

Uite aici:http://static.open.salon.com/files/desert1240414449.jpg

Trebuie sa faci si boschetii aia sferici purtati de vant! :D
 
Salut Obi,
Da ,ai dreptate ....inca nu-mi place 100%.....poate am sa dau ceva jos si am sa lipesc alte stanci....sunt doar lipite cu aracet.
Si da ,mai lipseste ceva culoare etc....