diorama nr.2 cfr md

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Am reusit sa pun rasina,dar din pacate abia mi-a ajuns,deci e seceta...,am pus si iarba si am facut niste decoratiuni.






 
In dimineata aceasta am plantat niste brazi,toti pe care ii mai aveam.




Tot astazi sper sa termin acest modul ,sine,copaci tufe etc
 
Salut,

asa pe bucati imi place cum a iesit, dar ceea ce faci e total atipic pentru constructia de diorame modulare. In sensul ca primadata se face o schita cat de cat generala, pe urma se fac modulele si se stabileste mecanismul de cuplare intre module, mufele electrice.
Practic la o diorama modulara cea mai delicata parte este fiabilitatea linie la marginea modulului. In plus pentru a se asigura ca totul ruleaza perfect inainte de a pune terasament , relief se fac teste de rulaj.
Eu am vazut ca ai lasat in aer toate liniile la marginea modulelor. Cum ai sa le unesti ? Esti sigur ca se vor potrivi liniile ? Daca ceva nu este in regula cum vei mai putea repara in acest moment ?
 
Ce am facut pana acum,mai putin modulul cu raul ,toate se imbina.in cazul in care cand le voi pune cap la cap si sunt probleme,dar sper sa nu fie,mai fac un modul mai mic sau poduri,nu cred sa am probleme decat daca se dilata foarte mult sina.am 3 module care sunt legate si deja am vazut distanta la imbinarea de sine la module.Acum caut un spatiu mare sa pot sa le imbin sa vad ce mai fac de acum in colo.In legatura cu un plan sau o schita anume am avut si exista dar am incercat sa folosesc toate elementele de pe diorama stricata,ca facusem depozit in casa,Ma cearta femeia non-stop.Casa mea e plina de module,sus, jos.Cred ca este cazul sa fac un club feroviar la Pitesti,asa cum aveti voi la cluj.
 
Din experienta de la club iti spun ca e o mare problema cu imbinarile la module. E destul sa fie o deplasare de 0.5 mm ca sina sa nu sa se mai potriveasca perfect si sa ai probleme. Noi dupa o singura mutare am avut mari probleme in a potrivi perfect sinele.
De aceea sfatuiesc pe toata lumea sa acorde mare atentie la imbinarea modulelor chiar daca asta il impiedica sa dezvolte repede restul. Mai bine pierzi saptamani cu asta decat sa sfarsesti sa ai n module inutilizabile.
Poate ca ar trebui sa te opresti acuma din constructia eventualelor viitoare module si sa lucrezi la partea de imbinare intre cele existente.
 
Ionut are mare dreptate.

O chestie asupra careia am atrast tot timpul atentia,

la dioramele mari atat sinele cat si lemnul (blatul) lucreaza foarte mult in timp, dilatari/contractari. A nu se intelege prin "timp" ani de zile. Pot aparea diferente de 2-3 mm in cateva luni.
 
De ce nu folosi?ži tehnica aplicat? la modulele standard NMRA? De la marginea modulelor, pân? la Â?ine se las? o distan?ž? 4 ?žoli. ??n momentul îmbin?rii, între cele dou? capete de Â?in? se pune o bucat? de Â?in? de 8 ?žoli.
 
stiu,lemnul lucreaza,am vazut asta ,dar cand o sa fie gata ea nu va fi demontata niciodata.Sper sa am cat de curand o hala de 10/15m a mea personala unde sa lucrez la ea si la pensie.Nu am de gand sa ma plimb cu ea.
 
Modulul este aproape gata,lipsesc omuletii care o sa soseasca vineri.Sper ca nu mai sunt miscate pozele pt ca le-am cu trepied





 
A trecut ceva timp de cand nu am mai facut nimic la diorama.In sfarsit am inchiriat un spatiu de 75mp care cuprinde si o mansarda de 24mp unde am reusit sa mut modulele.Spatiul nu este foarte generos avand inaltimea de 1,80,modulele mele au loc dar trebuiesc facute modificari importante,nu le mai pot imbina asa cum au fost concepute ele.Deoarece firma la care lucrez se pare ca va intra in faliment voi avea destul timp sa modific diorama.Cred ca aceasta pasiune pt trenuri si machete se va transforma intr-o afacere.Pt cei ce construiesc diorame pe module ii sfatuiesc ca modulul sa nu aiba mai mult de 1200mm,caratul lor este foarte incomod,mai ales urcatul pe scari

 
Astazi am lucrat la diorama si am reusit incepand de la 5 dimineata si pana la ora 17 sa fac legatura intre 4 module.A trebuit sa fac unele modificari,dar am reusit sa mai misc si eu o garnitura.






In imagine BR80 cu 11 vagoane Talbot
Maine dimineata vom continua cu masuratori pt inchiderea primului circuit.Precizez ca schema dioramei s-a modificat datorita spatiului si va avea 2 circuite independenta comandate de 2 statii Roco pe care pot circula 8 garnituri (asta daca esti foarte atent)