diorama nr.2 cfr md

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Hristos a inviat! La multi ani,tuturor utilizatorilor acestui forum.Ieri au avut loc lucrari intense la diorama si nu m-am lasat pana nu am inchis primul circuit total pe care pot invarti 2 garnituri.A trebuit sa renunt la modulul cu statia de betoane drept urmare acesta a fost modificat in totalitate si va fi inlocuit cu o gara.Am rulat pe acest segment de diorama br01 trix care a tras 34 vagoane fara probleme.Am avut emotii la br112 si garnitura sa cu vagoane de 303mm,avand si r2 dar totul a mers struna,nu decuplari vagoane,nu deraieri.Saptaman acesta sper sa termin si tronsonul 2 de pe acelasi segment,dupa care ma voi apuca sa finalizez acest segment prin terminarea reliefului,refacerea legaturilor electrice, etc


 
In sfarsit am mai lucrat si eu la diorama,am reusit sa fac putin relief in zona modulului modificat,am pus terasamentul si iarba.



Urmatoarea operatie este plantarea de copaci si brazi care va avea loc astazi
 
Da, foarte bine ca lucrezi :D

Astazi am avut ocazia sa vad macheta pe viu si pot spune ca in poze este una iar cand o vezi in fata ochilor este altceva.

Pozele nu ne spun mare lucru si diminueaza foarte mult, desi "24" s-a muncit sa arate cat mai multe, dar cand o vezi in ansamblu lucrurile stau altfel.
Complexa, interesanta si frumoasa.
Mult de lucru sau ... mai bine zis inca foarte mult de lucru la ea ca sa ajunga la stadiul final.

Constructorul ei a prognozat 2 ani.

Sa vedem

Daca treceti prin Pitesti si aveti putrin timp liber dati-i un telefon si stabiliti o intalnire.

Va asigur ca merita.

Spoor 24may la modelist si nu numai :wink:
 
Astazi s-a lucrat din greu.Pt cine nu are timp de modelit luati kitul cu parapetul de la obiwan este bestial,intradevar nu l-am respectat in totalitate dar a iesit zic eu beton.S-a lucrat foarte mult la relief,dar aproape toata ziua am lucrat la parapet.






 
Un mic filmulet,protagoniste BR55 piko cu o garnitura NS si in asteptare BR80 cu vagoane carbuni
 
Frumos cadru si placut la timpan ce se aude, asteptam un film si cu 01 Trix?
spor la trenulit!
 
weekend greu,afara ploua si m-am gandit sa fac niste modificari.La inceput gandisem diorama cu doua circuite independente dar ieri m-am hotarat sa unesc cele 2 circuite si m-am apucat de munca



In acest fel garniturile pot trece de pe un segment pe altul,am facut relif,am plantat iarba si sadit copaci si buruieni,dupa care am scos BR01 TRIX la plimbare


si o inregistrare pe timp de noapte

 
excelent O1 ai!
e cazul sa fiu invidios...
cati metri de sina a inghitit diorama?
 
Ieri am lucrat la diorama si am reusit sa mai pun doua module si am facut traseul pt intrarea in gara



Saptamana aceasta sper sa inchid si circuitul nr 2 sa pot plimba garniturile in voie
 
Baiat harnic nenea Danutz! aia de la Bechtel ar putea sa stea pe cur sa ia notitze despre stadiul si rapiditatea executiei! Bravos, da sa stim si noi! :D :evil: ;-) :!:
 
Da raducu cred ca ai dreptate,nu sunt la birou sa vad pe viu, dar am sa remediez greseala,mersi
 
is si eu curios ... unde duce capatu` ala de linie ramas pe marginea modulului ?
 
Salutare,

Cam cand preconizezi ca ar fi gata de vizita diorama ta???
Super tare ce ai facut pana acum....Succes!
 
Mai am de lucru,nu stiu daca termin anul acesta,am de facut automatizari,lumini semnale catenara,inseamna multi bani si am ajuns la fundul sacului.Dupa ce inchid circuitul 2 am sa fac o schema cu traseul sa va cer parerea in legatura cu traseul celor 8 garnituri care o sa se perinde pe diorama.La automatizare va fi greu,as vrea ca macazele si semnalele sa le pot manevra manual dar nu stiu daca o sa pot ,trebuie sa imi fac si un panou de comanda,sunt multe de facut
 
Daca vrei 8 garnituri, parerea mea, este ca mai bine ar fi sa faci macazele in functie de semnale, binenteles asistate de computer.

Daca le vrei manuale, iti va fi greu sa fi cu ochii in 8.... :D ......, parerea mea.
Oricum esti de admirat la toata munca pe care ai depus-o.
 
multumesc,o iau si eu usor cu 4 la inceput si vad mai departe daca pot sau nu,oricum pe panou o sa-mi arate pozitia fiecarui tren si a macazelor,cred ca ,cu viteza lor de deplasare o sa-mi fie mai greu,dar mai este pana atunci.