Diorama TT

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salut, da ai dreptate. Nu numai c?? sunt amplasate incorect, dar ?i func?ionarea lor e incorect??. Sunt cu fa?a c??tre cap??tul din dreapta al dioramei, verde este pentru înainte, iar ro?u pentru ab??tut??. ??Ë?tiu c?? în realitate nu este a?a, dar mi sa p??rut cel mai practic ca s?? nu mai fac un panou de comand??.
Nu ar strica indica?iile sau criticile. Nu m?? deranjeaz??, a?a mai înv?????m câte ceva.

Mersi
 
capitele ar trebui sa aibe o forma asemanatoare unei pere paduretze. La stanci ai contrastul cam mare, trebuie atenuata trecerea brusca din negru+maro spre alb. Si ca sa nu o tin tot intr-o nota critica, trebuie sa stii ca-mi place gardul viu, este excelent! Deasemenea, imi p[lace ultima poza postata in 29 mai, aceea cu aria predominata de traseul de sine. Frumos!
 
Da am v??zut c??pi?e de fân de forma care ai specificat-o. Aici pe lâng?? Bucure?ti, din ce am v??zut, cam asta e forma de c??pi?e, cred c?? e în func?ie de cum se a?eaz?? fânul. Mie personal mi-au pl??cut mai mult forma asta la c??pi?e. Cred c?? o s?? mai fac 2, 3 s?? le coco? pe munte :D . Poate ai o poz?? cu forma de care zici, ca s?? m?? inspir un pic. La stânci ai dreptate, dar acel contrast din poze e accentuat de aparat, pe viu diferen?a nu e chiar a?a mare. Oricum dac?? observi, am vrut s?? pun pe dioram?? cât mai multe feluri de stânci: la munte predomin?? gri cu alb, la tunelul deschis negru cu alb, pe dealul unde este al doilea or???el maro cu alb, iar pe partea dreapt?? a dioramei am pus negru cu maro cu gri ?i alb, adic?? combinate. Partea de sus are contrastul mai mare, iar cea de dedesupt mai mic. Am zis s?? nu fie toate stâncile la fel mai ales c?? portalele ?i zidurile sunt ?i ele gri. Per ansamblu se vede foarte bine, dar în poze nu se vede la fel ca în realitate.
Mul?umesc de observa?ii.
 
Jedi nu face riduri, acolo subliniam ca ale mele sunt aerodinamice, mai degraba interstelare :D

Sau presupunem ca erau tricotate dedesubt si trase sus sa nu putrezeasca 8)
 
Misto a iesit caruta, dar pune si tu bicicletele sa o traga (asta daca faci diorama made in romania, ca boii i-am mancat, si conform normelor ue nu poti sa pui oamenii sa traga la caruta, asa ca in dulcele stil mioritic punem biciclete :D).
 
Copacii arata ok, insa pentru mai mult realism ai putea sa incerci sa pui pe crengi vatelina resfirata (nu foarte multa) iar pe aceasta sa presari buretele acela macinat dar nu varianta mare de burete ci acela tocat foarte marunt.
 
Eu am lipit cu aracet diluat, intai imbibi fibra in aracet pe urma presari bureteii macinati. La final dupa ce se usuca aracetul dai cu fixativ de par strong. de cateva ori :D in doua trei randuri.
 
fibra ar trebui ceva mai rara...uite ceva sa te inspire :|

http://www.modelrailroadforums.com/forum/showthread.php?t=5015