Diorama X de la C.A.P-Cluj-Napoca

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Radu161 a spus:
Fasiile de osb sunt mai rezistente decat sipca de 4x4, asta luand in calcul numai geometria sectiunii, nu si rezistenta materialului.

Felicitari pt module si la mai multe! :)

Ok.
Ca idee, cam in ce diametru se incadreaza un helix cca 800 mm sunt suficienti ca diametru efectiv, fara relieful adiacent)?
Diametrul de rulare este dat practic de raza minima specificata pentru fiecare vagon in catalog?
 
Salut,

legat de helix pot sa spun ca s-a montat pe el aproximativ R2 pe interior, respectiv R3 pe exterior, iar distanta dintre linii a fost putin mai mare decat ar fi in geometria standard a celor de la piko de exemplu (care este de 6.2 cm).

(unde R2=421.88mm, R3=483,75 mm, R4=546mm)

Incercarile mele de a ajunge la planul initial r3/r4 au fost inutile, spatiul fiind insuficient, adica daca le inghesuiam trebuia sa il imbrac in pereti verticali. Nici asa nu pot sa zic ca este foarte reusit, dar sunt multumit de rezultat.
 
Salutare,
O vorba din popor spune ca "nu e om acela care nu face un copil,nu construieste o casa si nu planteaza un copac".
"....si care nu lucreaza la o diorama" as completa eu
:lol:

Pentru ca diorama X nu mai avea loc la Club si pentru ca era de vinzare,m-am hotarit sa o cumpar eu,astfel ajutind si Asociatia.

Zis si facut.Prin ianuarie am transportat-o la CAP unde i-am gasit un loc,m-am apucat de strins materiale si m-am hotarit sa o modific conform necesitatilor mele.

Initial am vrut sa inlocuiesc tot ce e sina Tillig elite din cauza faptului ca am probleme cu locomotivele cu bandaj ingust.Am abandonat aceasta idee,fiind prea traumatizanta si costisitoare.

Buuuun....
M-am gindit sa gasesc intii o idee care sa fie ilustrata de diorama.Astfel ,voi reproduce o zona virtuala de la granita Cehoslovacia-Germania de Est,epoca 3-4.
Aceasta zona va fi delimitata de o fisie de granita,cu posturi de control,militari,Gaz-69,sirma ghimpata,ciini etc.
Partea din stinga,Cehoslovacia va primi un munte suplimentar,cu un helesteu si birt.

Primul lucru pe care l-am facut a fost sa tai din fostul deal,pentru a avea inca un plus de sina la vedere.Nu am reusit sa decopertez mai mult pentru ca intram in structurile de sub deal:


Totodata,am instalat pe zonele taiate niste portale pe care le-am cioplit ca sa poata trece orice garnitura:


Si apoi m-am apucat de asa-zisul munte pe care l-am facut din polistiren,foarte,foarte mult glet de diverse proveniente(eu sint de vina) si pietre foarte interesante prin amabilitatea celebrului bio-modelist vegetarian Prof dr.Obiwan Aragazian :D
Daca ma intrebati:"E greu muntele?",va raspund sincer"Usor nu-i" :-?



La baza muntelui e un platou care va cuprinde un mic parking,un birt cehesc cu gradina de vara intitulat "Hostinec U Dekanatu",un mic helesteu unde vor pescui citiva fraieri cu berile in freza precum si 2-3 corturi.
Printre cele circa 2 corturi doresc sa fac o sceneta cu un urs minjit de singe care se lupta cu niste prapaditi de turisti 8)


Dupa cum spuneam,partea dreapte va face parte din DDR si voi face un mic orasel dupa reteta clasica.
Pina una-alta,am sculptat un pic relieful ca sa incapa o "simpatica"(cum altfel 8) ?) gara de la Faller.


Zona DDR-sta e deocamdata asa,inca nu am prea bagat brischka-n ea:



Aseara am adus muntele la cota cu niste hirtie+aracet:


Pentru ca diorama a fost conceputa sa lucreze in combinatie cu cea din Brasov,exista un traseu de bucla si acolo voi pune un dispozitiv electronic de la Tams sau Roco pentru rezolvarea scurtului.


In fine,e mult de lucru iar cu timpul stau prost.
V-as multumi pentru orice fel de sugestii,reclamatii,sesizari etc
sandy
 
Frumos, buna tema, buna tehinca folosita, acum va trebui sa dai un strat de aracet d-ala la borcan pt intarirea structurii, iar apoi un strat de mixtura aracet plus ghips, mai groasa pt a acoperii ornamentele servetelelor si sa iasa un strat uniform, sa nu fie vizibile imbinarile servetelelor si vopsea, aici permite-mi sa sugerez ca ar fi mai indicat sa vopsesti locurile in care vor fi portiunile de stanca goala (vezi la mine) inainte de aplicarea ierbii, in locul aplicarii stancilor preformate, dar evident ca stii asta deja :p , insa tot mai raman doua nelamuriri:
-pe unde va fi accesul la cabana ? Banuiesc ca va fi un drum situat intre zona aia maro si baza servetelelor, drum care va face practic un inconjor al muntelui ?
-si apa din lac, (care dupa cum se arata, sta la baza unei cascade ?) unde se va scurge? Intrucat daca intentia e de a face cat mai realist cadrul, nu se va putea scurge peste tunel, zic eu...

Hai noroc
 
Multumesc pentru sfaturi.
Accesul la cabana va fi printr-un drum care vine din spate si ajunge la o mica parcare situata putin deasupra cabanei.Din parcare,accesul la cabana se va face pe niste trepte.
Am luat decizia sa nu fie cascada ci doar un izvor,ca sa n-am bataie de cap cu fluxul mare de apa,respectiv scurgerea helesteului.
s
 
Imi place, hai sa vedem si chestii noi -aia cu ursu` imi suna bine, dar propun ca ursu` sa se plimbe cateva sute de metri spre DDR si acolo sa se lupte mai degraba cu gagii militari.Nu din considerente de fair-play ma gandeam, n-as vrea sa fiu inteleles gresit....Si cica cainii nu erau atenti, astfel incat ursu` (nu mpursu) se distreaza nestingherit cu tipii (and la sfarsit se scobeste in dinti cu baioneta de la un AK-47, dupa resturile de cizme si paltoane de molton...), dupa care ragaie satisfacut si bea o Budweiser Budvar la birt, cu prietenii lui cehoslovaci(nici nu credeam ca se putea sa lipseasca de pe diorama lu Sandy laitmotivul cu birtu` :D ).
Acuma lacul eu as zice sa fie mai degraba o balta cu stufaris si fara fraierii cu bete de pescuit- ii prea mic si nu ar fi realist de balta de peste, mai degraba un helesteu decorativ al cabanei cu crapi Koi.(denumirea e data de japonezi, relax, nu de romani).
Ma bucur sa citesc despre dioarama ta si si sa dau si de o atmosfera de topic mai relaxata.I`m watching you! :wink:
 
Multumesc,Aline!
Am mai lucrat zilele astea la diorama,in sensul ca am adus"la cota" diverse zone folosind un amestec de superglet,aracet si pigment.Nuanta de maro care mi-a iesit e mai mult roz,dar nu-i nimic,prntru ca la pusul ierbii oricum va trebui sa dau cu un strat de aracet colorat cu un maro mult mai inchis.
Am mai astupat una-alta,am mai completat pe ici-colea:



Am mai lucrat si la birt,bineinteles 8)
Avind in vedere ca ceva mai jos de birt se va petrece scena cu ursul care ataca turisti,m-am gindit ca denumirea sa fie "Hostinec U Smrtny Medvedku" adica intr-o ceha total incorecta :"La ursuletul ucigas". :D
Birtul este de la Faller dar i-am adaugat o terasa suplimentara facuta dintr-un pavaj de la MiG Production cu figurine Noch.Mai multe detalii cu birtul vor fi dupa ce il pozez separat.Pina atunci,citeva imagini de ansamblu:

Avind in vedere ca zona descrisa e undeva in Moravia de Nord-Cehoslovacia,am decis,spre dezamagirea lui Alin,sa nu folosesc elemente Budweiser ci ale unei beri extrem de populare in acea zona:Holba.
Astfel,astazi o sa fec citeva umbrelute si bannere pe care sa fie reclama la Holba.

Cum era normal,am comandat si figurine Preiser:Ursi,turisti ingroziti,vinatori si trupe de granita DDR.Cind vor sosi,vi le voi prezenta.
In ceea ce priveste apa,cum spuneam,va fi o balta nu un lac si inca nu stiu excact ce importanta ii voi da in contextul dioramei:


Astept cu interes orice fel de critici si sugestii.
s
 
critici si sugestii?
esti criticat pentru faptul ca iese Zeiss.
sugestie: cheama un cocalar cu ghiul sa lase o amprenta de Mercedes la intrarea pe terasa, mancati-as! :evil: ;-)
 
Salut
Un lac ulcanicmerge?Cu ceva turisti, cateva corturi si daca sunt si ceva finante ar merge si o telecabina. A iesit ceva frumos.
Dar merge si o balta asa cum am facut-o eu in oras la mine.Si ar merge si ceva pescati.
Era si mai bine putin mai mare daca poti si dupa cum se vede poti.
Sunt curios ce folosesti. Daca folosesti de la noch este o probelaca topeste polistirenul. Pune un adeziv si nu mai este nici o problema.

Mult noroc la diorama
 
Mai este frumos si o pestera din care sa iasa un paraias sa alimenteze lacul.
Acum faci cum e bine.
Bafta
 
Diorama este superba mai ales ca cele mai frumoase diorame sunt cele cu peisaj montan care contin cat mai multe elemente de atractie si scenete regizate in detaliu....daca mai exista un aparat foto performant si un fotograf pe masura, imaginile ce vor fi prezentate la final pot fi usor confundate cu realitatea!!! :wink:
Ma bucur si le urez succes celor care au spatiu, idei frumoase, pasiune, timp si placerea de a ne incanta cu lucrari deosebite!
Succes Sandy! :aplauze:
 
Ei,acuma m-as impaca si cu Holba (n-am baut/auzit)...Ma si vad troscotind o serii de beri Holba la birtu` ala idilic, aduse de tanti Bronislava ,vorbareata si pleznind de sanatate (se poate un focus?multumesc anticipat) .
Referitor la balta- parerea mea e sa nu o lasi adanca,, poti sa-i formezi malurile/fundul cu nisip mult, stropit cu apa+putin detergent si dupa aceea aracet diluat 50 %.Iese foarte bine, pe verificate, substratul format iti permite sa zvarli fara emotie componentele alea fierbinti de la Noch (kit apa).Altminteri, polistirenul din jur dispare iar in diorama o sa ai un putz (genul masculin) pana la blat, de iti auzi ecoul in el.Do not try to do this at home, ca or incercat altii.
Musai sa pui o buda de lemn langa birt -pentru realism si pentru igiena locului.Nu stiu daca exista kituri cu asa ceva dar cu mijloace simple si cu whethering potrivit creste realismul scenei.
Te rog nu lasa ursul prea aproape de birt, e un loc minunat care nu trebuie tulburat de astfel de creaturi feroce.Fa te rog macar atata compromis pentru mine, daca nu esti de acord cu asmutirea lui inspre soldatime.
Inca ceva important- greseala frecventa si repetata cu perseverenta inclusiv pe dioarama de la club.Potecile-sigur vor fi destule acolo fa-le inainte de orice manevra de inierbare.Mai mult decat atat, marginile care delimiteaza poteca trebuie sa fie usor inaltate, macar pe alocuri de margini neregulate.E specific la orice poteca ca sub actiunea pasilor diverselor animale bipede , calea se adanceste in mod evident.Nimic nu arata mai aiurea decat o poteca inaltata deasupra nivelului ierbii, sau mai rau formata din pietris aplicat peste iarba, adica cc 2-3 mm.Nimeni nu toarna o shapa pe o poteca de pamant -ala deja ar fi un trotuar.Traseaza-ti potecile cu un marker dupa planul tau, ridica-i marginile cu putin glet, dar dupa aplicarea pamantului macinat brandul Ionutz sa te asiguri ca vei avea o diferenta de nivel care variaza aleatoriu intre 1-4 mm iar in locurile accidentate chiar mai mult, dupa inspiratie.
Watching ya`!
LATER EDIT:
 
nu tre ma nici o inaltare ... cum sa adancesti asa mult o carare ??
Sandy , uite aici : http://i588.photobucket.com/albums/ss330/bergbahn/Bergbahn/Diorama/Post24/DSC02653.jpg
nu a trebuit nici o inaltare ...
 
Vai si cum ne-am dat noi , moshii, de ceasu` mortii cu diorama aia modulara la club :wink: !Ani de zile, o droaie de cetateni, mon cherry!Si zici ca "nu a trebuit nici o inaltare"?Deci asa trebuia procedat.
 
acuma nu stiu exact cum s-o iau ... la mishto sau nu... da` e sufucient daca pui putin mai gros aracetul`, in sensul ca sa nu faca o ditamai movila, dar nici doar sa lasi doar o urma ca acolo ar fi trebuit sa fie aracet...
 
cacareefazacuinaltimealacararesauadancireaacesteiasaiaapacandploua,nustiuioziccafiecarefacecumiiplacesitotasapanaiesecumvrea. painu? :p
am reusit sa scot cuvinte mai lungi ca nemtii, care au trei fraze intr-unul singur :D
 
Legat de carare,

cu siguranta trebuie facuta inainte de a aplica iarba (la club total gresit am crezut ca se poate aplica si dupa...), dar Aline si eu ma indoiesc de corectitudinea celor 1-4 mm :) La scara 4 mm vine 35 cm cam mult totusi doar in cazul in care Sandy nu se hotaraste sa foloseasca ca elemente de alungare a ursilor niste elefanti.
Se poate inalta usor pe alocuri cu glet dar totusi nu e obligatoriu , mai ales daca relieful nu e perfect plan.

Oricum ca si regula de aur sigur cararea se va face inainte din pamant/nisip.

Pamantul marca Ionut din pacate nu mai este disponibil pentru ca masina necesara producerii a fost sechestrata de soacra, dar la o adica se poate folosii si un mojar. Cu siguranta nu se recomanda pamant nemacinat pentru ca ar arata cararea ca si arata.
 
IonutTrif a spus:
Legat de carare,

cu siguranta trebuie facuta inainte de a aplica iarba (la club total gresit am crezut ca se poate aplica si dupa...), dar Aline si eu ma indoiesc de corectitudinea celor 1-4 mm :) La scara 4 mm vine 35 cm cam mult totusi doar in cazul in care Sandy nu se hotaraste sa foloseasca ca elemente de alungare a ursilor niste elefanti.
Se poate inalta usor pe alocuri cu glet dar totusi nu e obligatoriu , mai ales daca relieful nu e perfect plan.

Oricum ca si regula de aur sigur cararea se va face inainte din pamant/nisip.
1. Ideea era ca sa se varieze inaltimea, intre 1 si 4 mm, pe alocuri la nivel cu iarba si toata chestia pe diverse cote.La teren accidentat si cararea o ia razna .Pe de alta parte la scara, 1 mm insemna 8.7 cm -in realitate e ceva absolut obisnuit.Iar pentru perceperea acelei carari nu trebuie aplicata strict regula de trei simpla.Procedeul de scoatere in evidenta a unor elemente la o macheta/diorama(pt obtinerea unei senzatii de realism) prin abatere intentionata de la raportul strict aritmetic.Exemple: niturile de la avione/material feroviar.Ia pune un subler pe niturile alea si inmulteste cu 87 si vezi ce valori iti da.Cladiri/copaci din planul al doilea -intentionat mai mici decat scara generala pentru creearea unui efect de distanta-profunzime a campului.Granulatia terasamentului in special la N sau mai mici,etc, etc
2.E gresit de inaltat cararea peste nivelul ierbii sau de facut cararea peste iarba.Asta o sustin mai departe ca e greseala.Daca ii cazul dau in scris, cu stampila firmei in josul paginii.
3.N-am zis ca ar fi obligatoriu de inaltat marginile-e doar un plus de realism.Asta e o opinie personala pana la urma si asa am prezentat-o.Nu mi-a acordat nimeni certificat ISO 9001 pentru constructii de diorame ca sa emit edicte care incep cu trebuia sau nu trebuia.It-s a free country
4.Salutari la soacra-ta dar roag-o sa foloseasca dansa mojarul si sa ne cedeze noua masinaria cu manivela, ca mi-ar trebui-o cateva zile....