Diorama X de la C.A.P-Cluj-Napoca

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Mai jos gasesti o metoda pentru a-ti confectiona singur drumurile pavate cu piatra cubica...prefabricatele de la Noch si de la altii nu merg prea bine pe drumurile de tara...

Am pus direct linkul tradus de google din germana:

http://74.125.87.132/translate_c?hl=en&ie=UTF-8&sl=auto&tl=ro&u=http://www.meine-n-welt.de/Bautipps/bautipps.html&prev=_t&rurl=translate.google.com&usg=ALkJrhg6k00phAPBNUP99M3MiVLpQ-VusQ
 
Eu sunt interesat sa o aplic, mai ales ca nu am o suprafata prea mare de "pavat". Din cate am inteles din traducere ar fi necesar in jur de 1min/cm. Dar: trebuie confectionate cumva acele poansoane de alama, de 2 tipuri:
-poanson cu amprenta patrata pentru piatra cubica
-poanson cu amprenta alungita pentru borduri
Probabil pentru diversitate ar mai trebui un poanson suplimentar. Nu stiu insa cum as putea sa le procur, sau sa le confectionez. Poate rasucind o foaie de alama pe un cui? Nu am lucrat niciodata cu alama si nu stiu cum se prelucreaza, dar vad ca pe masura ce modelesc mai mult, alama devine o necesitate :!:
 
Ma gandesc ca acele poansoane as putea totusi sa le fac din teava de alama (probabil la H0 ar trebui ceva de diametru 4-5 mm si la N 3-4 mm) am vazut astfel de teava la Mr. Bricolage, desi cam ...scumpa :( O iau, tai frumos o bucata de vreo 5cm, iar la unul din capete o strang usor cu patentul si o pilesc pana devine patratoasa in sectiune.
 
La Praktiker au mai multe decat la Mr. Bricolage. E scumpa, dar am vazut si sectiune patrata, si poate merita banii in locul efortului de a pili si nu mai vorbesc de aspect.

Eusebiu
 
Cristi daca ai nevoie de teava de aluminiu te pot ajuta eu. Chiar de la mr.bricolage am eu.
Ce nu inteleg este legat de creearea formei pe pavaj. Este batuta cu un ciocanel dupa uscarea ipsosului ? Este facuta dupa ce el este semi-uscat ? Nu inteleg nimic din traducerea aia. E din ipsos pavajul ?
 
Mersi pentru ajutor, discutam pe PM! Se pare ca stanta trebuie sa fie boltita in interior pentru a da forma rotunjita pietrelor. Din acest motiv este de preferat teava de alama deoarece poate fi cositorita in interior, pentru a crea acea bolta.
Din ce-am inteles eu, se lasa stratul de ipsos sa se usuce "bine" preferabil peste noapte. Apoi se stanteaza pietrele de pavaj printr-o apasare usoara pe poanson, insotita de o miscare usoara (probabil de balans). Materialul recomandat este Moltofil, care e un fel de glet fin de finisaj, cu bune proprietati de umplere. Eu o sa incerc cu glet de finisaj pentru rigips deoarece l-am mai folosit si stiu cum se comporta.
 
Salutare,
In ultima perioada am lucrat cam 4-5 ore pe zi la diorama,desi poate ca nu se vede.
In principiu am pierdut mult timp facind diverse incercari si dupa ce am dat-o in bara de citeva ori,am reusit sa mai avansez.
Asadar:
La carciuma din Cehoslovacia au inceput sa apara si primii consumatori.Unii dintre ei au obosit chiar inainte de prima bere :lol: :


Dupa chinuri indelungi(repet-eu am fost de vina),am reusit sa termin helesteul de linga birt,precum si racordul cu piriul care vine de pe munte.Am folosit Realistic Water de la Woodland Scenics precum si pietricele de la aceeasi firma.Vi le recomand cu multa caldura:


Mi-am insusit criticile lui LDH si ii multumesc inca o data.Prin urmare am hotarit sa pun peste piatra cubica un strat de banda de asfalt de la Busch.Multi colegi m-au criticat ca e prea modern,asa ca am dat jos banda Busch.Ca rezultat,piatra cubica de dedesubt s-a deteriorat,dind aspectul de drum cirpit,ca pe vremuri si am hotarit sa las totul asa.
Astfel,am reusit sa fac cea mai scumpa sosea ,apropiindu-ma de sumele vehiculate de Bechtel :D


Am pus o alta halta,provenita dintr-un Stellwerk Auhagen


Am refacut podul si i-am pus balustrada.Lucrarea inca nu e gata,mai am de facut contrasina de dilatatie:


Bineinteles,am impadurit zone extinse si am mai lucrat la sat.
Alte imagini:




Va multumesc tuturor pentru sprijin si mai ales pentru critici si idei.
Toate bune,
sandy
 
dupa cum se vede, paraiasul de munte se varsa in micul lac. totul bine, dar cand se va umple lacul de atata apa care se varsa in el si da peste margini? vom avea parte de o inundatie pe diorama? nu imi pare prea realistic. daca era un lac de proportii mari si adanci, precum exista si in realitate, merge sa pui paraul care se varsa in el. dar asta e prea mic ca sa suporte atata cantitate de apa.
 
Sigur ca din acel lac, dar nu se vad, sunt trase conducte de aductiune pentru crasma, si satuc. Deci pa inundatii. :D

Asa-i sau nu, nea Sandy?
 
Chiar ma gandeam ieri ca entuziasmul de inceput a lui Sandy probabil s-a tocit.Ma bucur sa vad ca nu e asa si ca tragi tare si incepe sa capete contur.
Ce nu-mi place deloc pe acolo la tine e drumul ala de pavaj cubic.Eu l-as "asfalta" cu niscai carton de porozitate potrivita si i-as da o vopsea...
PS.Cu poza asta m-ai dat gata:
http://i273.photobucket.com/albums/jj211/sandydeac/dx%204%20sep/IMG_0072.jpg
si ca continut si ca perspectiva.Daca trecea vreun BR 50 in momentul ala era si mai bine.
 
Salut,

nenea nu reusesc sa-mi dau seama daca vad io' bine sau nu,



Aici ai ceva pavaj mai profilat sau e iluzie optica? arata foarte bine.
Sustin idea lui Alin, ori carton ori jmirghel de duritate mica (1500-2500), ar arata mai real.
In rest toate bune si spor la treaba!
lupul_alb a spus:
dupa cum se vede, paraiasul de munte se varsa in micul lac. totul bine, dar cand se va umple lacul de atata apa care se varsa in el si da peste margini? vom avea parte de o inundatie pe diorama? nu imi pare prea realistic. daca era un lac de proportii mari si adanci, precum exista si in realitate, merge sa pui paraul care se varsa in el. dar asta e prea mic ca sa suporte atata cantitate de apa.

Pai pe principiul asta nu se umple si un lac mai mare doar ca mai tarziu?
In realitate exista situatii cand paraul curge intr-un lac, iar la capatul opus curge mai departe alt parau, sau cred ca la munte sunt si situatii cand curge prin subteran.
 
Drumul a iesit aproape cum mi-l inchipuiam eu ca trebuie sa fie.
O sa-l vezi pe o alta macheta la 1/87 (H0), mai pe la sfarsitul lui septembrie anul acesta.

In loc de alte "plombe" de asfalt sau piatra, cauta niste pietris pentru 1/160 (N), presara pe acolo pe unde nu este piatra, adauga, ici-colo, nu prea mult, niste iarba si obtii un drum deteriorat, vechi, de pe vremea WW II, dar foarte frumos si, mai ales, esti primul cu un astfel de drum.
Bun, nu-mi dati exemple de pe forumuri de afara.

Place la mine ce a iesit :wink:

Spoor!
 
Multumesc tuturor pentru opinii si o sa va raspund punctual:
@Florin:
Piatra cubica din curtea birtului este rasina de la MiG Productions.Nu o pot folosi la drum din simplul motiv ca ,in realitate,pietrele cubice urmaresc curbura drumului.Cu aceasta rasina nu pot face asa ceva,in plus e greu de lucrat cu ea,si nu in ultimul rin,e al naibii de scumpa.
@Alin
Pot sa fac si o poza cu BR 50,dedicatie pentru tine :D .Nu numai ca entuziasmul nu s-a tocit,ci dimpotriva cred ca am luat-o razna :lol:
@Alin si LDH
Cred ca o sa adopt ideea lui LDH in ceea ce priveste drumul.Imi place sa fie ceva vechi si deteriorat,mai ales ca am vazut in realitate asa ceva,in muntii Harz(fosta DDR).
@ Eusebiu:
Nu ,nu ai dreptate,clientii de la carciuma nu au mai baut apa de 30 de ani
@ Lupul Alb.
Sigur ca din punct de vedere logic ai dreptate,dar eu am incercat sa fac ceva care optic,nu logic sa dea bine.
Daca era dupa logica,diorama nu exista si cred ca nici o diorama nu s-ar mai face.
Dar,daca-i musai,o sa fac un piriu de scurgere,ca nu-i greu :lol:
Va multumesc pentru sugestii si astept sustinere de la voi.Nici nu va imaginati ce nasol e sa muncesti de unul singur.Nici o bere n-am cu cine bea :( :lol:
 
lupul_alb a spus:
dupa cum se vede, paraiasul de munte se varsa in micul lac. totul bine, dar cand se va umple lacul de atata apa care se varsa in el si da peste margini? vom avea parte de o inundatie pe diorama? nu imi pare prea realistic. daca era un lac de proportii mari si adanci, precum exista si in realitate, merge sa pui paraul care se varsa in el. dar asta e prea mic ca sa suporte atata cantitate de apa.

Pai nenea, daca ai umbla putin prin Apuseni ai vedea raulete care merg ... cand pe la suprafata, cand prin subteran si o tot tin asa de te saturi ba, ca tot nu au alta treaba, acolo unde scurgerea spre subteran este mai greoaie, mai formeaza si cate o balta.

Iote ca nu-mi vine nici un nume de astfel de rau ... o fi in subteran!

:D
 
sandy a spus:
...
Va multumesc pentru sugestii si astept sustinere de la voi.Nici nu va imaginati ce nasol e sa muncesti de unul singur.Nici o bere n-am cu cine bea :( :lol:
ceea ce nu te impiedica sa le bei, desigur :mrgreen:
Trec sapt viitoare la o sedinta de bere & carcoteala.Tu dai berea, io carcoteala si sintem kit :lol: