Diorama X de la C.A.P-Cluj-Napoca

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Te astept si pe tine,Aline si pe toti cei care doriti,ca doar stiti unde e CAP-ul.
Eu incerc sa bag carbuni pe foc pentru ca vreau in linii mari sa cam termin cu diorama pina in 15 octombrie.
Nu de alta dar la Club va incepe munca la oras si in plus voi avea de reparat si de intretinut o groaza de lucruri pe acea diorama.
Adevarul e ca o diorama e tare greu de facut dar si mai greu de intretinut....
 
Salutare,
...De la Nasu Mare....mare....Dedicatie....dedicatie....peeeeentru Alin.....alin....alin:

Din pacate eu am un BR 50 care e din setul Berliner Blokade asa ca...nu prea are ce cauta in timp si spatiu aici.
Cred ca mai degraba un BR 52 Wannentender DR ep IV ar fi mai potrivit:

Toate bune,
sandy :lol:
 
mno, ase mai mere....aia am vrut io,sa fi vazuta o loco d`aceie care mere cu apa oparita....
ii mandru de tat!
 
Salutare,
Am inceput lucrul la zona de frontiera dintre Cehoslovacia si DDR.
Pozele nu sint de mare calitate dar am dorit sa redau atmosfera zonei in lumina lunii :D
Vor exista stilpi cu proiectoare,o fisie de pamint precum si soldati pe care ii voi picta chiar azi.Voi reveni zilele urmatoare cu alte poze:

 
Salut,
Io cred ca am o mare problema:
In ultima vreme lucrez tot mai mult si se vede tot mai putin. :D
De-un paregzamplu azi,am stat pe diorama de la 3 la 9 seara si nu am reusit sa fac mere brinza: am pus niste balustrade la sosea si apoi am pus niste stilpi de telegraf.
Noroc cu colegul Bill care m-a ajutat la intinsul firelor pe stilpi.Deocamdata se vede greu,poate miine am timp sa vopsesc firele(ca azi am cam tras chiulul),si atunci va fi mult mai spectaculos.
Am inceput si pusul ruginii pe sine.Munca de chinez batrin si prost,fara mare spectaculozitate,dar necesara.Oricum,am ceva tehnolojie,ca am vopsit multe si pe diorama de la Club.
In tot acest timp lucrez si la niste cladiri,in asteptarea unor corturi si a unor brazi.Sper ca saptamina viitoare sa pot ilustra ideea cu ursii care ataca turisti:)))
Colegii din trupa mi-au dat o idee super:
In partea de RDG sa fac o casa cu un club de modelism feroviar unde sa ma fac pe mine si colegii de la club cum construim o diorama :D :D :D
S vedem ce o sa iasa,ca nu stiu daca Preiser face ceva care sa semene cu Septy si cu Eusebiu:)))
Pina una-alta,citeva poze de azi:



 
sandy, pozele astea m-au uns pe suflet; eu sunt un mare admirator al DR-ului; masina BR 110 Roco este de mare exceptie; mie personal mi-a placut atat de mult incat mi-am luat si BR114; deasemenea si IFA si IMS/GAZ-ul sunt beleaa.

Am crezut ca sunt singurul caruia ii place apoca IV DR, insa vad ca m-am inselat.

BRAVO!!!!!!!!!!!!!!
 
place vegetatiunea...tare mult.
Sandy,am sa te invit sa ma ajuti la pomi..ca am nevoie de cateva paduri... :evil:
 
Salutare,
Multumesc pentru aprecieri dar nu ma las pe tinjala si bag mare in continuare.
Ieri am continuat ingrata munca de vopsire a sinelor.Am reusit sa fac doar o parte din ele.
Am folosit vopsea acrilica "Rust" de la Revell care a fost imbunatatita cu pigment ruginiu de la Vallejo.Apoi am lucrat pe margini si terasamente cu pasteluri de la Koh-I-Noor,folosind o pensula mare cu perii scurti.

M-am apucat de refacut zidul creat de Ionut din polistiren,un pix si....multa rabdare.
Inainte de toate,am indepartat excesul de negru de pe caramizi cu ajutorul unei pensule dure.De sub stratul de negru apar caramizile din polistiren verzaliu:


Apoi,am folosit multiple straturi de pastel Koh-I-Noor,culoarea predominanta fiind caramiziu-roscat.Nu incercati chestia asta acasa cind e si nevasta prin preajma pentru ca va murdariti ca niste hornari iar casa arata ca dupa bombardament :lol:

Am continuat cu pusul vegetatiei(eterna mea obsesie) si a iesit cam asa:

Si,inca vreo citeva poze de ansamblu cu zona:


Voi reveni curind cu noi si noi realizari!
s
 
Salut,
@Rize,
Daca intrebarea imi era adresata mie :lol: pot sa iti spun ca am folosit materiale de la Woodland Scenics si anume "Foliage" verde pentru iedera plus Clump foliage pentru alte plante si tufisuri.
Asta scrie pe punga,asta zic.Codul nu il am.
Un filmulet cred ca voi pune saptamina viitoare.
s
 
salutare,
Nici azi n-am stat,am mai bagat carbuni pe foc :lol:
Am mai lucrat la Marele Perete pe care l-am mai inegrit si am pus vegetatie pe la asamblari,asa cum a sugerat LDH.
Am continuat munca de ruginire a sinelor si am mai adaugat vegetatie.
Am mai pus un set de stilpi de telegraf la care am legat fire din nylon de pescuit,apoi le-am vopsit cu un metalizer de la Model|Master. Iata citeva poze:



Numai bine,
Sandy