Dupa 20 de ani

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Cate detalii de vineri seara:















Bogdy uimit de avansarile lucrarilor:



Apropo, era sa uit, imi place noul look al lui LDH.
In opinia mea este Jack Nicholson al modelismului romanesc.
Bravo, bre musiu!

 
LDH, avanseaza rapid, dar sper ca bustenii se usuca pana-i gata diorama. Is cam verzi, nu de alta...in juru capatului de linie as face o mocirla neagra. Aceasta in mod natural se formeaza prin amestecul rumegusului cu pamant umed si devine ireal de negru. Oxizi, acizi, dracu stie cum, dar am vazut in multe locuri legate de lemnaraie.
 
Corect Vali, dar zii cum este mai bine.
Daca fac cum ai spus, pe langa muuultul negru din depozit fac unul mocirla de nu se mai intelege nimic.
Eu as accentua ceva mai mult zona fierului vechi care, sper, impreuna cu iarba de langa gard sa mai schimbe ceva in culori.

...


Iote ca, sambata, avusaram parte de ajutor neconditionat, unde mai gasesti asa ceva?
Cristi, nu-l cautati pe forumuri ca nu este, s-a oferit sa traga o vopsea la linii.


mai in btaia luminii




mai la umbra




putin amestecate luminile




si ... ultima



...
 
...

Dupa toate cele de mai sus se cauta, se gaseste si se foloseste una "bucata" camion de 5 T, la scara 1/87, ce seamana, doar seamana, cu un SR 113




A cunoscut si vremuri mai bune dar restaurarea nu este departe.

Daca am luat camionul, luam o bucata de material ecologic




ca d'aia scrie "Natura" pe el, se face un mulaj dupa capota camionului




si rezulta o noua capota




Nu ca ar fi avut nevoie, camionul, dar trebuia sa mai adaugam ceva la peisaj

Se da, foarte neglijent, cu vopsea pe capota




Dupa care prafuri, pensule, aracet, mizerie cum ne vine la indemana, fara o schema prealabila




ca tot nu ne prea intereseaza cum iese




asa ca la ... fier vechi cu capota



...
 
...

Si daca tot este mult fier vechi, lemne si carbuni ne-am gandit ca ar trebui sa angajam paza asa ca am inceput cu inceputul si am adus o rulota, cu rotile gata furate, si am instalat-o la viitoarea intrare, un fel de punct control, casa paznicului sau cum ii mai zice




Este foarte important sa existe paza deoarece in incinta or sa fie parcate ustilajele si un rezervor de combustibil



...
 
...

Cand nu ai bani si nu iti poti permite accesorii de la FLM sau Weinert apelezi, in general, la producatori mai ieftini daca nu cumva iti poti face singur.

Asa am procedat si eu pentru macheta.
Am apelat la Auhagen pentru un set de nimicuri




Dar care, asamblate, dau felinarul si mecanismul de actionare al schimbatorului de cale




Este adevarat ca piesele sunt lipite, ansamblul este nefunctional desi, crez io, daca cineva isi puine mintea poate face lampa functionala, adica lumina si rotatie




Eu nu mi-am batut capul. Am lasat doar felinarul liber sa-l pot roti.




L-am atasat la un macaz sa vaz cum arata




Arata bine iar in peisagiu chiar foarte bine




Spor la modelit!
 
...

Bing!

Greu de facut pozne/poze cand nu ai loc si atelierul pare mai mic decat este.

Si totusi ... lucrari pe Patul 2 si poze tot cu el

O plimbare de la ...




la ...




cu trecere prin detalii ...

... de pe portalele tunelurilor




de pe sosea




capatul Y al statiei B




o incercare de panoramare, nereusita si pe bucati




si o poza de la "vecini" fara sa demolam peretele




Spor la modelit!
 
mai sus unde e felinarul de macaz linga gard
ori felinarul e prea mare ori gardul prea mic ...poate ambele
ar trebui sa fie ceva distantza sa nu se vada diferenta
+ as insista cu mascarea macazelor

chiar asa unde e lacu ??
 
Ati avansat, nu gluma! cum e testul cu vagon lung de proba?

Aburoasele cu tender fac figuri , sau tolereaza contorsionarile?

Sporuri la machete si lefuri!!!
 
mixu a spus:
mai sus unde e felinarul de macaz linga gard
ori felinarul e prea mare ori gardul prea mic ...poate ambele
ar trebui sa fie ceva distantza sa nu se vada diferenta

Felinarul nu este mare. Nu l-am pozitionat corect. Traversa pe care sta trebuie sa intre sub sina si cum FLM nu-mi da posibilitatea asta l-am plasat pe traversa. O sa-i tai traversa si o sa-l pun corect cand ii vine randul.
Gardul nu este prea mic. Din conditii de vizibilitate are doar 1,5 m inaltime transpusi la scara.
mixu a spus:
+ as insista cu mascarea macazelor

Actionarile macazelor? Asta ramane o problema si nu cred ca ne bagam sa le mascam. Si asa sunt destule probleme legate de macaze si actionari.
mixu a spus:
chiar asa unde e lacu ??

Lacul l-am scos deoarece a trebuit sa facem o modificare a soselei.

obiwan a spus:
Ati avansat, nu gluma! cum e testul cu vagon lung de proba?

Testul a fost trecut cu brio. Nu avem probleme la rulare. Putine probleme din cauza pantelor mici. Nu o ia la vale mereu nici pe linie dreapta.
obiwan a spus:
Aburoasele cu tender fac figuri , sau tolereaza contorsionarile?

Pai din cauza unei locomotive cu abur am micsorat pantele. Pe curbe se comporta foarte bine.
obiwan a spus:
Sporuri la machete si lefuri!!!

Asa sa-i ramana numele.

Spor!